In memoriam Bert Wennekes Zaterdag 6 augustus jl. is Bert Wennekes overleden. Hij was 33 jaar als archivaris werkzaam bij het Zeeuws Archief en daarvoor bij het toenmalige rijksarchief in Zeeland. Zijn overlijden kwam onverwachts; dinsdag 2 augustus bleek zijn laatste werkdag te zijn geweest. Levenswerk In 1992 voltooide hij de inventarisatie van alle kadastrale plannen in het rijksarchief, en vanaf 1987 was hij als lid van de Stichting Kadastrale Atlas Zeeland kken Bert was een bescheiden, soms wat verlegen man, die zich niet op de voorgrond stelde. Hij was altijd zeer betrokken met het wel en wee in de organisatie en hield de ontwikkelingen in zijn vakgebied goed bij. Hij was onder meer lid van de KVAN en De Vereniging De Topografisch-Historische Atlas (VTHA). Regelmatig bezocht hij veilingen op zoek naar interessante aanwinsten voor de atlas. Bert is 59 jaar oud geworden en had plannen om langzaamaan zijn werk zaamheden af te bouwen. Helaas is dat niet meer mogelijk. Wij zullen zijn kennis en inzet missen. 2011 39 Bert Wennekes (foto Leo Hollestelle). Leo Hollestelle I Bert is op 1 april 1978 bij het Rijksarchief in Zeeland begonnen als hoofd van de studiezaal. Zijn stage had hij gedaan bij het gemeentearchief in Leiden. Daarna heeft hij van 1974 tot 1978 gewerkt bij het gemeentearchief in Den Haag als wetenschappelijk archiefambtenaar op de afdeling Inlichtingen en inventarisatie, in de rang van 'adjunct commies B'. Toen Bert zijn positie kon verbeteren en de advertentie voor een 'adjunct archivaris A' bij het rijksarchief in Zeeland zag, solliciteerde hij dan ook direct. Uit alle kandidaten werd Bert gekozen, niet alleen door zijn achtergrond en ervaring, maar mede doordat hij lid was van de Neder landse jeugdbond ter beoefening van de geschiedenis. Die betrokkenheid overtuigde toenmalig rijksarchivaris Scherft dat Bert de nieuwe adjunct archivaris A moest worden. Binnen een jaar werd hij bevorderd tot 'archivist'. In 1980 ging hij zich toeleggen op het beheer van de kaarten en de atlassen. Het jaar daarvoor was de bijzondere historisch- topografische atlas Zelandia Illustrata van het Koninlijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bij het rijksarchief in bewaring gegeven, en de nieuwe rijksarchivaris Roelof Koops legde de uitvoering van het beheer voor deze atlas bij Bert. Met de andere kaarten verzamelingen meegerekend had het rijksarchief in Zeeland, na het Algemeen Rijksarchief, de grootste hoeveelheid kaarten en prenten in beheer. Bert ging zich bezighouden met het beschrijven van de aanwinsten van de Zelandia Illustrata die sinds de inventa risaties door toenmalig rijksarchivaris W.S. Unger in de jaren veertig en vijftig aan de atlas waren toegevoegd. Ook vulde hij de beschrijvingen van Unger aan. Samen met de conservatoren van het Zeeuws Genootschap heeft hij hiervan zijn levens werk gemaakt. Aanvankelijk maakte hij de beschrijvingen op fiches - zijn werkkamer stond vol met kaartenbakken - maar vanaf de jaren negentig in digitale databestanden. Nadat de computer met de MAIS-database was gecrasht, leek het dat hij opnieuw moest beginnen. Gestaag ging hij verder; het werk was nooit klaar. Vanaf 2002 zijn tienduizenden beschrij vingen die Bert van het kaart- en beeld materiaal heeft gemaakt, te raadplegen via de website van het Zeeuws Archief en www.archieven.nl. Het beschrijven van kaarten, prenten, prentbriefkaarten en foto's was als een tweede natuur voor Bert. Hij had ook altijd een rolmaat in zijn broekzak, zodat hij de maten van het te beschrijven materiaal snel kon bepalen. betrokken bij de samenstelling van diverse uitgaven van de Oorspronkelijk Aan wijzende Tafels van 1832. Hij bouwde in die jaren een enorme kennis op over oude kaarten en ook zijn historisch-topografische kennis van Zeeland in vroeger tijden was groot. Zijn kennis was waardevol voor medewerkers en archiefonderzoekers. Leo Hollestelle archivaris Zeeuws Archief. nummer 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 39