Archiefplanner4 (Stamboom Forum) Open data Van risico's naar kansenl Kosten en opbrengsten 1 www.genliasmonitor.nl 2 www.digitalestamboommonitor.nl 3 www.genealogieonline.nl/scans- zoeken register te vergelijken, krijgt de genealoog een persoonlijke lijst met links. Deze slimme service - 'scans zoeken' - is erg populair. Ook hier wordt dus veel tijd bespaard. Het Stamboom Forum is met ruim 39 duizend leden de grootste online community van genealogen en archieven. Naast discussiëren kunnen leden ook informatie delen (bijvoorbeeld over specifieke familienamen) of afspraken maken over genealogische vrienden diensten (zoals iets opzoeken in een archief voor een ander). Ook worden er foto's of akten geplaatst waarover men een vraag heeft. De website wordt door archieven eveneens gebruikt om informatie te verstrekken, zoals over workshops, lezingen en beurzen. Om dit online netwerk te versterken wordt ook het elkaar offline ontmoeten bevorderd. Via de Archiefplanner kunnen leden een gezamenlijk bezoek naar een archief organiseren. Men krijgt informatie over het archief, zoals adres en openings tijden, en ziet in één oogopslag wie er nog meer op een bepaalde datum aanwezig is. Dit artikel is een pleidooi om archieven te stimuleren hun archiefdata als open data beschikbaar te stellen. Toch zijn de drie voorbeelden niet echt gebaseerd op open data. De Genlias Monitor 'schraapt' de benodigde informatie uit de HTML van de Genlias website. Het gaat hier om gegevens waar een vorm van auteursrecht op zit, maar de dienst wordt gedoogd. Voor het zoeken van scans moest er een register worden opgebouwd van inventarissen. Dit is handmatig gedaan omdat de inventarisbeschrijvingen van archieven op archiefwebsites allemaal anders zijn (en alleen in HTML of PDF worden aangeboden). De informatie over archieven voor de Archiefplanner komt van de ArchiefWiki.5 De informatie op de ArchiefWiki, samengesteld door archivarissen zelf, wordt aangeboden op basis van een Creative Commons licentie en mag dus onder voorwaarden gebruikt worden. Helaas moet ook hier weer informatie uit de HTML gevist worden, wat veel moeite kost. Maar het aanbieden van informatie door ArchiefWiki in een beter (voor machines) leesbaar formaat ligt in het verschiet. Dan mag de ArchiefWiki als eerste website in het veld spreken van open data - herbruikbaar en in een (open) standaardformaat! De huidige wijze van aanbieden van data door archieven stimuleert het ontwikkelen van diensten door derden niet echt. Het ontbreken van open data heeft de maker van de drie als voorbeeld genoemde diensten (en auteur van dit artikel) niet gehinderd. Maar toch: niet veel personen en organisaties zullen de drempels willen nemen. Als data vrijelijk beschikbaar is in voor machines leesbaar formaat - dus als open data - dan kunnen ook anderen hier mooie diensten voor ontwikkelen. Hoe makkelijker dat gaat, hoe meer partijen verschillende diensten ontwikkelen en hoe meer keuze het publiek heeft om ervan gebruik te maken. Het beschikbaar stellen van archiefdata op een manier die het mogelijk maakt dat anderen hiermee 'aan de haal' kunnen, zal bij menigeen op weerstand stuiten. Dat is niet nodig. Als u open data beschikbaar stelt, kunt u nog steeds uw eigen voorwaarden stellen. Wilt u niet dat er kopieën van de scans worden gemaakt, of dat alle bandbreedte door een dienst van derden wordt benut? U kunt hier gewoon (licentie)afspraken over maken! Wil een commerciële partij iets met uw data, maak afspraken zodat u mee profiteert. Denk in kansen, niet in risico's. In tijden waar de geldkranen wat minder rijk vloeien, kan open data ook kansen bieden voor digitale dienstverlening. Data beschikbaar stellen zodat anderen hier mee mooie diensten kunnen maken, vergt niet veel kosten. De drie voor beelden hebben archieven geen euro gekost en toch zijn hun klanten met extra diensten bediend. Alleen om de data beschikbaar te stellen in een formaat waarmee de drempel tot hergebruik wordt verlaagd, is wellicht enige investering noodzakelijk. Dit kan variëren van een bepaalde instelling in het huidige Content Management Systeem dat een archief gebruikt, tot een handmatige export en upload van gegevens, tot een aanpassing van systemen. De kosten zullen echter in schril contrast staat tot de kosten van de ontwikkeling van een complete dienst. En wat levert (investeren in) open data Foto Bob Coret. een archief op? Zoals de drie voorbeelden laten zien kan dit heel divers zijn. De Genlias Monitor realiseerde functionaliteit waar Genlias geen geld voor (over) had. De Genlias Monitor heeft met het realiseren van de notificatieservice Genlias dus geld bespaard. De service scans zoeken heeft de archieven die online scans bieden vooral extra bezoekers opgeleverd, en wellicht dat deze extra bezoekers hoge resolutie scans hebben afgenomen. Immers, zij kregen op basis van hun eigen genea logische gegevens specifieke links. De Archiefplanner levert de archieven weer iets anders op, namelijk fysieke bezoekers. Archieven kunnen het bezoek naar hun archief wellicht nog bevorderen door aanbiedingen te doen. U kunt daarbij denken aan een rondleiding in het depot, gratis parkeren of de eerste vijf kopieën zonder kosten. Het is daarmee een uniek marketinginstrument geworden. Door het aanbieden van uw informatie als open data kunnen mooie en succesvolle diensten ontstaan. Ook voorbeelden van open data in andere sectoren leren dat er heel wat mooie en onverwachte (bijvoorbeeld mobiele) applicaties tot stand kunnen komen. Waar wacht u nog op? Zet uw data vrij en laat het bloeien! 4 www.stamboomforum.nl/ archiefplanner 5 www.archiefwiki.org 6 genealogie.coret.org Bob Coret levert via Coret Genealogie6 gratis en betaalde genealogische internetdiensten, zoals Genealogie Online, de Genealogie Werkbalk, Familie Archivaris, de Stamboom Gids en het Stamboom Forum. nummer 7 201 1 31

Archievenblad | 2011 | | pagina 31