Archieven: zet uw data vrij en laat het bloeien! Archieven hebben bergen met data die gebruikt kunnen worden om diensten aan te bieden. Maar archieven hoeven deze diensten niet zelf te (laten) realiseren. Sterker nog: dat zouden ze ook niet moeten willen. Op basis van de data kunnen derden diensten ontwikkelen. Een drietal voorbeelden waar data van archieven wordt gebruikt voor genealogische diensten. Genlias Monitor1 en Digitale Stamboom M°mt°r2 Genlias, leverde de prikkel om de Genlias Monitor te maken. Later werd ook de Digitale Stamboom Monitor ontwikkeld, die eenzelfde dienst levert op basis van de data op de website van de Digitale Stamboom. Deze diensten besparen de gebruikers veel tijd. Zij hoeven niet elke maand zelf te kijken of er nieuwe resultaten zijn. Ze kunnen bovendien alle gegevens in één keer in het door hen gewenste formaat inlezen in hun genealogische software, en hoeven dus niet ieder resultaat stuk voor stuk te openen en over te typen. Scans zoeken3 (Genealogie Online) Genealogie Online is een website waar stamboomonderzoekers hun genea logische gegevens en afbeeldingen kunnen publiceren. Met ruim 14 miljoen voorouders is het de grootste stam boomsite van Nederland. Een 'matching service' die aanknopingspunten vindt tussen stambomen wordt hierdoor zeer functioneel. Genealogie Online heeft tevens een register opgebouwd van DTB- en BS-akten, die via archiefwebsites online beschikbaar zijn. Door personen in een genealogische publicatie met dit ttlJiïUQfvïiCNfum IT". Sinds 2003 houdt de website Genlias Monitor de website Genlias 'in de gaten'. Steeds als er nieuwe informatie beschikbaar komt voor bepaalde zoekopdrachten in het qua data groeiende Genlias, dan stuurt de Genlias Monitor haar gebruikers een e-mail ter notificatie. Hierbij wordt ook de mogelijkheid geboden alle gegevens in diverse formaten te downloaden: HTML, PDF, GEDCOM en Excel. De behoefte aan een dergelijke functionaliteit en het ontbreken hiervan op de site van 30 2011 nummer 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 30