Als we het heden willen begrijpen en ons naar de toekomst willen bewegen, zullen we het geluid van het verleden harder moeten zetten. Collectieve herinnering smeden De vorming van groepsidentiteit door de vorming van een community of memory staat hier op gespannen voet met de ontwikkeling van historisch besef. Palkina heeft een analyse gemaakt van foto's van Gilles Peress van een dorp in Kosovo dat in 1991 door het Servische leger werd verwoest. Op de foto's zien we Kosovaarse Albanezen die uit hun dorp zijn verdreven en er na de NAVO-interventie weer terugkeren. Peress heeft ze gemaakt met het oog op de berechting van oorlogsmisdaden door het Joegoslavië-Tribunaal. Palkina maakt aannemelijk dat de foto's van Peress - door de keuze en de wijze van afbeelding van de personages - vooruitwijst naar een betere toekomst, en dat wij die foto's bekijken en interpreteren vanuit een mentaal beeld van de toekomst, vanuit een toekomst zoals die door ons wordt voorvoeld. Verleden, heden en toekomst vloeien in foto's (niet alleen in de foto's van Peress, maar in alle documentaire foto's) ineen. Zo wordt het fotoalbum tot een metafoor voor het familiegeheugen en een belichaming van de continuïteit van de generaties die zijn geweest, die er zijn en die nog zullen komen. We kunnen het verleden het heden laten definiëren: dat past bij een positivistisch geloof in vooruitgang. We kunnen ook het heden door het verleden laten definiëren: dan laten we de geschiedenis door de overwinnaars schrijven. Maar herinneren is niet teruggaan van het heden naar het verleden, maar van het verleden naar het heden; herinneringen zijn een anticipatie van de toekomst. In elk moment, schrijft Palkina, horen we de echo van het verleden. Als we het heden willen begrijpen en ons naar de toekomst willen bewegen, zullen we het geluid van het verleden harder moeten zetten. Wie wil weten hoe overwinnaars de geschiedenis door de- en recontex- tualisering van foto's, verhalen en biografieën naar hun hand zetten, en hoe ze uit persoonlijke herinneringen een collectieve herinnering proberen te smeden en een community of memory te vormen, moet eens een kijkje nemen in The Global Museum on Communism (www.globalmuseumoncommunism.org). Dit virtuele museum - dat in 2009 werd gesticht door de Amerikaanse Victims of Communism Memorial Foundation - is gewijd aan de 100 miljoen slachtoffers van het communisme over de hele wereld. Het wil de herinnering levend houden aan het communisme als systeem van moord, terreur en onderdrukking. Het nodigt de bezoeker uit om achter het IJzeren Gordijn te stappen, de duistere erfenis van het communisme te exploreren en de strijd voor hoop en vrijheid te beleven. De bezoeker vindt er onder meer een fotogalerij van misdadigers, slachtoffers en helden, onder wie opvallend veel Amerikanen. In het museum bevindt zich ook een Victims Registry, een slachtofferarchief, waarin de verhalen worden gedocumenteerd en bewaard van dappere mannen en vrouwen die het communisme hebben overleefd of eraan zijn bezweken. Iedereen die zich als een slachtoffer beschouwt, kan daar - in de vorm van persoonlijke verslagen, video's of andere documenten - zijn eigen verhaal aan toevoegen om de herinneringen van de slachtoffers van het communisme te eren. Met de documenten die door het museum of door bezoekers op de site zijn geplaatst, wordt geen feitelijk verslag gegeven van wat onder het communisme is gebeurd. Het museum heeft een educatieve en normatieve doelstelling. Het wil de documenten in een emotionele context plaatsen. Het wil door de actieve medewerking van degenen die er belang in stellen een bepaald soort traumatische ervaring levend houden. Het wil zijn bezoekers het gevoel geven dat ze eigenaren en erfgenamen zijn van een gedeeld en Vorstelijke romantiek (foto AP). traumatisch verleden. In haar kritische analyse van het museum stelt Dana Dolghin: "[A]part from employing a moral critique of a political system, the project builds on a collective response to these politics and thus become a trope of articulating the idea of a common responsibility. Safe to say, the articulation of this consciousness, of guilt, of a wrong being done that can hardly be put right, seems to be also the basic method of engaging the memory of the past for the museum project." Het perspectief dat dit 'archiveringsproject' biedt aan degenen die zich het communisme en zijn slachtoffers wil herinneren, wordt bepaald door het streven van het museum om de herinneringen van die slachtoffers vanuit een moreel gezichtspunt als een systematisch en gestandaardiseerd verhaal te presenteren. De vorming van groepsidentiteit door de vorming van een community of memory staat hier op gespannen voet met de ontwikkeling van historisch besef. Om van actief participerende bezoekers inderdaad een community of memory te maken moet het Museum niet alleen individuele herinneringen selecteren en verzamelen, maar ze ook opnemen in een voor het brede publiek toegankelijk collectief geheugen; ze reconstrueren door ze eenduidig en begrijpelijk te recontextualiseren en dus oudere of in ieder geval andere contexten aan het zicht te onttrekken. Het museum laat niet alleen duidelijk zien dat de 28 2011 nummer 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 28