Macht over het collectieve geheugen wordt bijgevolg niet alleen uitgeoefend door degenen die het archief beheren, maar ook door degenen die de media controleren waarmee historische documenten worden gecommuniceerd. culturele geheugen, de manier waarop collectieve herinneringen worden bewaard, maar ook uit het commu nicerende geheugen, het systeem waardoor collectieve herinneringen worden overgedragen. Macht over het collectieve geheugen wordt bijgevolg niet alleen uitgeoefend door degenen die het archief beheren, maar ook door degenen die de media controleren waarmee historische documenten worden gecommuniceerd. Zij kunnen documenten zo gebruiken dat het verschil tussen heden en verleden wordt opgeheven; zij kunnen eerder gecon strueerde herinneringen reconstrueren volgens hun eigen ideologische agenda. Communicatiemedia, oud of nieuw, zijn in deze benadering voor archivarissen niet alleen informatie- en publicatie platforms, maar deel van hun archivistisch domein. De werkelijkheid (re)construeren Maar een foto is voor degene die hem bekijkt niet een directe representatie van de werkelijkheid. Het is ook, zoals Linfield het noemt, een ingang tot een complexe wereld van oorzaken en gevolgen. Een foto representeert ook cultureel bepaalde opvattingen en aannames, mogelijkheden en onmogelijkheden van de fotograaf, de camera en degene die de foto's bekijkt. In het postmoderne debat wordt die culturele matrix vooral gedefinieerd in termen van onderliggende machts structuren en narratieve conventies, maar volgens Natalia Palkina vullen foto's niet alleen onze mentale beelden in van heden en verleden, maar ook de beelden in ons hoofd van de toekomst. de kus wordt afgesloten. Die still beschouwt zij niet alleen als emblematisch voor echte romantiek, maar ook als een overtuigend voorbeeld van de potentie van gearchiveerd videomateriaal om de geschiedenis te ontkennen en het verleden te herzien, door deze via een soft focus te tonen en ermee verbonden beelden weg te laten. Gebruik en hergebruik van archiefmateriaal kan het onderscheid tussen verleden en heden laten verdwijnen. Activering van een ouder document en recontextualisering ervan in een actuele documentaire context, maakt dat document tot een onderdeel van het heden. Jan Assmann heeft erop gewezen dat het collectieve geheugen van een samenleving niet alleen bestaat uit dit Voor foto's geldt hetzelfde als voor nieuwsuitzendingen: ze leggen de werkelijkheid niet alleen vast maar zijn ook hulpmiddelen om de werkelijkheid te construeren en te reconstrueren. Al kort na de uitvinding van de fotografie werden de registratie- en archiverings- mogelijkheden van foto's onderkend. Camera's bleken bij uitstek geschikt om bewijskrachtige plaatjes te produceren en die plaatjes zelf vroegen erom in een betekenisvolle context bewaard en gepresenteerd te worden: in albums, in lijstjes op tafel of aan de muur, of als in diaraampjes. De camera bleek, zoals Sontag het heeft genoemd, een archiveringsmachine die objecten produceert die a priori archiefwaardig zijn. De fotografie werd hierdoor het oog van de geschiedenis van individuen en gemeenschappen. Dit geldt in het bijzonder voor de documentaire fotografie en vooral voor politiefoto's en andere foto's die moeten bewijzen wat er gebeurd is. nummer 7 201 1 27

Archievenblad | 2011 | | pagina 27