EiHüï Homepage www.zandstad.nl. het archief. Door een archief via verschillende toegangen benaderbaar te maken, ook minder traditionele, kan er aandacht op populaire maar ook op minder bekende onderdelen van de collectie worden gevestigd. 4. Maak gebruik van datavisualisaties en bied het maken van datavisua- lisaties aan als tool op de website. Visualisaties passen in een inno vatieve digitale leeromgeving en kunnen ingezet worden als presentatie middel, zoals de tijdlijn in de Zandstadwebsite. Daarnaast is het maken van een visualisatie van de gevonden data een aantrekkelijke tool voor de gebruiker. 5. Geef de onderzoeker de mogelijkheid om online een eigen dossier aan te leggen van de zoekresultaten. De gebruiker moet tools hebben om de resultaten van het onderzoek te kunnen interpreteren. Hierbij hoort ook de mogelijkheid tot downloaden van een overzicht van zoekresultaten, inclusief de volledige beschrijving. 6 Stel beeldmateriaal gratis beschik baar voor non-profit doeleinden, zoals wetenschappelijk onderzoek. Als iets eenmaal gedigitaliseerd is, dan zou het gebruik ervan voor dergelijke doeleinden gratis moeten zijn. Een voordeel voor het archief is dat de bronnen worden benut en bovendien kan een archief zich ermee profileren in bijvoorbeeld wetenschappelijke publicaties. 7. Zorg dat de website up-to-date en professioneel is en neem een professionele grafisch ontwerper in dienst. Zie de digitale verschijnings vorm van het archief niet als een bijkomende zaak. De digitale presentatie van de instelling is het visitekaartje waarmee een organisatie zich goed kan profileren. 8. De grafisch vormgever kan niet alleen een uitnodigende website ontwerpen, maar heeft ook inzicht in de wijze waarop informatie gepresenteerd kan worden en de wijze waarop een digitale bezoeker deze informatie zou willen benaderen. Zorg dat de website de verwachtingen van je publiek waarmaakt. 9. Ga de dialoog aan met het publiek. Zet actief sociale media in om publiek op de hoogte te houden en om in gesprek te raken met de bezoeker. Het gebruiken van sociale media kan intensief zijn en werkt alleen als dit wordt uitgevoerd door een medewerker die 'het snapt'. Sociale media kunnen ingezet worden om de klantrelatie te ondersteunen, maar ook om de verschillende behoeftes van het publiek in kaart te brengen. Maak gebruik van de kennis van de bezoeker over zijn of haar eigen zoekgedrag. Noten 2 Het Zandstadproject is gefinancierd door het Stimuleringsfonds voor Architectuur en uitgevoerd onder leiding van prof. J.E. Bosma, vakgroep Architectuurgeschiedenis van de Vrije Universiteit Amsterdam. - V F. - '«J- -«■ 10. Door het zo effectief mogelijk digitaal aanbieden van de schatten die zich in de Nederlandse archieven bevinden, is de kans groter dat zowel oude als nieuwe gebruikers de waarde van archief (leren) kennen. Het effectief digitaal ontsluiten van geschiedenis is een noodzaak, zeker nu. 1 Henri Beunders en Martijn Kleppe, 'Een plaatje bij een praatje of bron van onderzoek?', Historisch Tijdschrift Groniek (2010) nr. 187, 121-139. 3 Fred Feddes (red.), Nota Belvedere. Beleidsnota over de relatie cultuurhistorie en ruimtelijke inrichting (Den Haag 1999). De nota Belvedere was een gezamenlijk product van OC&W, VROM, LNV en V&W. 4 http://www.belvedere.nu/ 5 Hans Renes, 'Erfgoed in interessante tijden.' Inaugurele rede bij het aanvaarden van het ambt van bijzonder hoogleraar Erfgoedstudies aan de Vrije Universiteit op 7 juli 2011, p. 15. 6 Janny Rodermond, 'Inleiding' in: Podcasting cultuurgeschiedenis. Case: de toekomst van Zandstad. Magazine Stimuleringsfonds voor Architectuur (Rotterdam 2007) nr. 4, 6. Iris Burgers architectuurhistoricus. Burgers was als historisch onderzoeker betrokken bij het Zandstadproject van de Vrije Universiteit Amsterdam. Bernadine Ypma kunsthistoricus en archivaris. Werkzaam als archivaris bij CODA en bestuurslid van SNAAI. Een nieuwe blik op het Zandstadgebied. Opnieuw gerangschikt op functie van het gebied blijkt de verstedelijking ten opzichte van bos, weiland, akkerland, wegen en water maar zo'n 10% uit te maken. nummer 7 201 1 25

Archievenblad | 2011 | | pagina 25