Diversiteit aan bronnen chronologisch overzicht, hij laat in een oogopslag zien van welke tijden er veel materiaal voor handen was en van welke periode het materiaal schaars was. Verder zijn er datavisualisaties - ontworpen door bureau LUST - toegevoegd. Deze zijn gebaseerd op historische statistiek van het gebied en bieden op een overzichtelijke en aantrekkelijke manier inzicht in zaken zoals religie, inwonersaantallen en de veestapel. De visualisatie van het materiaal in de database biedt de gebruiker in een oogopslag dus al handvatten om de geschiedenis te doorgronden. Momenteel wordt de database ingezet in academisch ontwerponderwijs, als hulpmiddel bij het combineren van cultuurhistorische kennis en een actuele ontwerpopgave. Beeldbanken en de gebruiker 10 overwegingen bij het ontwikkelen van toegankelijke beeldbanken de reconstructie van het platteland in de getroffen gebieden. Deze reconstructie bevatte onder meer een plan voor het fysiek herstructureren van het landschap van de gebieden met intensieve varkenshouderij. Dit had als direct gevolg dat het landschap rigoureus op de schop ging. De Zandstadwebsite is opgezet rondom de reconstructieopgave en bevat bijna drieduizend jaar aan historische kennis - kennis als een geordende en gestruc tureerde presentatie van historische bronnen en informatie. De interactieve database is toegespitst op de wensen van planners, ontwerpers en studenten van ontwerpopleidingen, om als hulpmiddel te dienen bij het oplossen van het ontwerpvraagstuk met behulp van geschiedenis. De keuze om een database in te richten met historische kennis die vooraf door onderzoekers was verzameld en geordend, had twee redenen. De eerste reden is dat de bronnen die nodig waren om de biografie van het Brabantse gebied te vertellen niet in een enkel archief aanwezig waren. De tweede reden is dat een dergelijk historisch onderzoek veel tijd in beslag neemt vanwege de grote hoeveelheid bronnen die gelokaliseerd en vervolgens verwerkt moesten worden tot een begrijpelijk en overzichtelijk geheel. Door kennis te verzamelen op één plek konden ontwerpers efficiënt werken, omdat zij niet zelf op jacht hoefden te gaan naar relevante bronnen bij de vele Brabantse archiefinstellingen. Bovendien is er materiaal aan toegevoegd, zoals kennis uit publicaties en historische statistieken. De vorm waarin de kennis werd aangeboden was specifiek toegespitst op het overzichtelijk vertellen van het Brabantse verhaal en moest speciaal voor dit project ontworpen worden. In de Zandstaddatabase is een grote diversiteit aan bronnen te vinden, die zijn geclassificeerd op basis van het UDC. Het resultaat is een geheel van samen gebalde kennis dat benaderbaar is vanuit twaalf verschillende contexten die ieder een eigen interface hebben. Zo is er een tijdlijn waarop elke toegevoegde bijdrage verschijnt als een verticale gekleurde lijn op de tijdschaal. De tijdlijn biedt meer dan alleen een Datavisualisatie van de veestapel te Noord-Brabant in 1895, 1910, 1930, 1950 en 1957 (bijdrage door Jeroen Barendse, www.zandstad.nl). De systemen waarmee beeldbanken worden opgebouwd, worden steeds sneller en complexer, maar de afstand tussen een geavanceerd zoeksysteem en de behoefte van de gebruiker lijkt minder snel te veranderen. De vaar digheden van de gebruiker op technisch vlak, inhoudelijke kennis over het doorzoekbare materiaal en kennis om het materiaal te kunnen interpreteren, zijn niet altijd afdoende om overweg te kunnen met deze beeldbanken. Zonder gebruiker is een zoeksysteem zinloos. De Zandstadwebsite is ontwikkeld vanuit de behoefte van de gebruiker. Het was de opzet van het Zandstadproject om relevante onderdelen uit collecties in een bepaalde context te plaatsen en daarmee geschikt te maken om te fungeren als onderdeel binnen het ontwerpproces. Archiefinstellingen richten zich vaak op het ontsluiten van het geheel van de beeldcollectie met een minieme beschrijving, in plaats van het digitaal aanbieden van een selectie met uitgebreide contextinformatie. De beelden zijn vaak al voorzien van metadata, maar door veranderende standaarden in de loop der jaren is deze metadatering niet volledig of consequent toegevoegd. Het bekende adagium 'input is output' is hier van toepassing, waardoor de beschrijvingen vaak een kwaliteitsslag moeten krijgen voordat de zoekresultaten op niveau zijn. Naast de mogelijkheid van het door zoeken van bronnen is ook de beschik baarheid van materiaal van een goede kwaliteit van groot belang. Zo zijn de beeldbronnen in de Zandstaddatabase samengebracht vanuit verschillende archiefinstellingen. Omdat er voor 'hires' materiaal altijd een vergoeding werd gevraagd, is om de kosten te drukken het merendeel van de beelden in de database helaas enkel beschikbaar in 'lowres' formaat. In de casus wordt het archiefmateriaal aangereikt binnen een leeromgeving. De casus van de Zandstadwebsite heeft duidelijk gemaakt dat de gebruiker gebaat is bij een duidelijk omlijnde dataset met contextinformatie, tools om de data te kunnen interpreteren en uitgebreide beschrijvingen. 1. Begin bij de basis en zorg voor een goede metadatering, zodat de gebruiker kan zoeken op periode, onderwerp, vervaardiger, locatie en inventaris. Gebruik trefwoorden consequent door gebruik te maken van thesauri en trefwoordenlijsten bij het beschrijven van het archief materiaal. 2. Voeg handige functionaliteiten toe aan de zoekinterface. Kan de zoekfunctie van de database de hoeveelheid bronnen aan bij zoekopdrachten? Is er een mogelijk heid tot het verkleinen van de zoekvraag? Bestaat de mogelijkheid tot het sorteren van de resultaten? 3. Bied verschillende ingangen aan op 24 2011 nummer 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 24