De case Zandstad en de digitale ontsluiting van archiefbronnen problematiek, inzichten en kansen Historisch beeldmateriaal als bron kan sinds de afgelopen twee decennia op aandacht rekenen vanuit een bredere kring van onderzoekers.1 Tot deze groep behoort ook de ontwerper. Tegelijkertijd is de onderzoeker steeds meer gebruik gaan maken van internet en digitale of gedigitaliseerde bronnen. In dit artikel wordt het Zandstadproject van de Vrije Universiteit Amsterdam als case besproken. Het Zandstadproject heeft inzichten opgeleverd die van nut kunnen zijn bij het denken over de digitale ontsluiting, presentatie en toepassing van archiefcollecties. De nota Belvedere de Zandstad', dat vorm kreeg in de database www.zandstad.nl.2 De case Zandstad was een van de voorbeeld projecten om de inzet van cultuurhistorie te stimuleren, zoals deze geïntroduceerd was in de nota Belvedere in 1999.3 De nota kende erfgoed een actieve rol toe binnen actuele ruimtelijke trans formaties.4 Ontwerpers en erfgoed professionals werden in deze nieuwe aanpak samenwerkende partners. Het doen van archiefonderzoek kwam zo terecht in het domein van de ontwerper. Hans Renes maakte de stand van zaken op van het gebruik van historische bronnen door ontwerpers binnen de 400 voorbeeldprojecten van het Belvedere beleid. Hij concludeert "dat de historische onderbouwing vaak op weinig meer dan een negentiende-eeuwse topografische kaart is gebaseerd".5 Een uitzondering hierop vormt het voorbeeldproject Zandstad. Om de bronnen beschikbaar en geschikt te maken voor de case Zandstad is de website ontwikkeld. "Opdrachtgevers, lokale overheden en ontwerpers kunnen gebruik maken van De insteek van het Zandstadproject Het Zandstadproject had naast het Belvederebeleid ook een politieke aanleiding. In 1997 brak de varkenspest uit in Nederland en verspreidde zich in rap tempo door het land. Een van de zwaarst getroffen provincies was Noord-Brabant, waar het grootste deel van de nationale intensieve varkens houderij zich bevindt. De uitbraak had rampzalige gevolgen voor de sector; miljoenen varkens werden geruimd en zeker 400 varkenshouderijen waren door de uitbraak getroffen. De minister van Landbouw, Jozias van Aartsen, kwam daarom in hetzelfde jaar met een plan om de toekomstige mogelijkheid van een uitbraak in de kiem te smoren: Iris Burgers en Bernadine Ypma I Het bewaren van zowel materiële als immateriële geschiedenis is van groot nut voor het hier en nu. Met deze stelling zal iedereen in de sector van archiefinstellingen het wel eens zijn. Echter het digitaal ontsluiten van collecties op een eigentijdse en efficiënte manier is veelal niet zo vanzelfsprekend. Dit is een probleem, want het efficiënt digitaal ontsluiten en gebruiken van collecties is onmisbaar voor een moderne instelling en voor de maatschappij. Des te makkelijker bronnen te vinden, raadpleegbaar en inzetbaar zijn, des te meer rendement er te behalen valt. En dit is juist nu van belang, in deze tijd waarin er op nationaal niveau wordt gemorreld aan de culturele fundamenten van Nederland en culturele instellingen onder vuur liggen omdat hun nut wordt betwist. Historische bronnen kunnen juist uitkomst bieden bij hedendaagse vragen. Een voorbeeld is het project 'Ontwerpen met een biografie van de website om de toekomstige mogelijk heden van de regio nauwkeuriger te formuleren."6 De site is een intermediair tussen archiefinstelling en ontwerper en creëert een omgeving waarin de ontwerper historisch bronnenonderzoek kan uitvoeren. nummer 7 201 1 23

Archievenblad | 2011 | | pagina 23