1. Tot 2016 is 9 miljoen euro beschikbaar voor het realiseren van de visies, met als opdracht geld 'uit andere bron los te maken'. De middelen zijn immers beperkt en (zo concludeer ik) het Rijk is niet van zins meer financiële middelen vrij te maken. De 'zelfred zaamheid' van de sector staat voorop. Een bedrag dat een 'druppel op een gloeiende plaat' is, zelfs voor de volstrekt ambitieloze visies die nu zijn gedefinieerd; 2. Er komt geen informatiewet, want de ontwikkelingen op het terrein van ICT en informatisering gaan te snel om een 'eindbeeld' te kunnen geven. Alweer een vreemde uitspraak: als een wet een 'eindbeeld' geeft dan zijn alle wetswijzigingen die dag in dag uit worden doorgevoerd niet echt nodig. Het gaat er eerder om dat voor een informatiewet bindende uitspraken gedaan moeten worden over informatiekwaliteit en de organisatie van de informatie huishouding, over rechtmatigheid en bewijs en de geldigheid van een normenkader. Dat is naar alle waarschijnlijkheid nog een brug te ver.... In de huidige Archiefvisie is daarover ook helemaal niets te vinden." "Al met al ben ik niet echt enthousiast. Als geheel is het een gemiste kans.." 11. "Archiefvisie... waar is de archivarissenvisie?" Waar is dan de archivaris als 'hoeksteen van de democratie'? RHC's. Daar moet nog eens goed over nagedacht en gesproken worden." "Maar er is nog iets anders. Naast de verstandige visie op informatie in het digitale tijdperk als zodanig, zullen de archivarissen zich Ozelf goed moeten bezinnen op de vraag welke verantwoordelijkheid zij hebben ten aanzien van de overheidsinformatie. Tamelijk impliciet gaat de Archiefvisie uit van het records continuüm, met een doorgaande verantwoordelijkheidslijn van de archivaris. De archivaris is een volledig en integraal onderdeel van die verantwoordelijkheid. Nu zijn we nog een beschaafd land, maar stel eens dat het mis gaat en de archivaris onderdeel is/wordt van manipulatief informatie management vanuit politieke doel stellingen. Waar is dan de archivaris als 'hoeksteen van de democratie'? Kortom, de Archiefvisie dwingt archivarissen en archiefdiensten om een zelfbewuste visie te hebben op hun belangrijke maatschappelijke verantwoordelijkheid om informatiebeleid te 'ontmaskeren'." "Op de Archiefvisie van Halbe Zijlstra is weinig aan te merken. Een praktische, pragmatische, doelgerichte en bovenal uitvoerbare notitie. Op sommige bestelmatige punten worden kool en geit gespaard. Als op nationaal niveau het Nationaal Archief zich ontwikkelt tot kenniscentrum, waarom zouden dan op regionaal niveau de Regionale Historische Centra daartoe niet expliciet aangewezen kunnen worden? De directe link tussen RHC's en NA is een prachtige en krachtige basis. Maar de Archiefvisie worstelt met de positie van de provinciale archiefinspecties en ziet voor hoog mogelijk op te schroeven. Er valt heel veel te zeggen over het stuk, maar ik concentreer mij hier op twee opvallende uitspraken van de staatssecretaris: Bert Looper de archiefinspecteurs een nieuwe sleutelrol als kennisverspreiders en adviseurs. Dat zou natuurlijk een hele goede positionering kunnen zijn, maar er dreigt op het terrein van kennis- opbouw en -deling een schimmige situatie in de verantwoordelijkheden van provincies, archiefinspecteurs en

Archievenblad | 2011 | | pagina 21