Archieven in het veld VJ 9. Weet de linkerhand van de staatssecretaris wel wat de rechter doet? "Voor een van de twee kansen voor open doel, die ik in 2008 noemde, is een betere voorzet gegeven: de bemoeienis van het archiefwezen met de admini straties is, althans op beleidsniveau, toegenomen. Nu nog de uitvoering. Daarvoor moet volgens de visie de Innovatieagenda - te realiseren via een convenant met de medeoverheden - de oplossing zijn. Mijn andere kans voor open doel betrof de integrale Archiefcollectie Nederland. Dit is nog even ver weg maar moet op dezelfde manier dichterbij komen." "Een nieuwe informatiewet blijft uit, maar in de Archiefwet vallen gaten door diverse recente en slecht op elkaar afgestemde wijzigingen. Onder die omstandigheden is het middel van een convenant - of om in archieftermen te blijven: een charter - volstrekt onvoldoende om de gewenste doelen te bereiken. Het Convenant archieven 2002-2005 was toen en zal ook nu voor de diverse medeoverheden een vrijblijvende zaak zijn, nu tegen de achtergrond van een vrijblijvender inrichting van het archiefbestel dan destijds. Het vorige convenant gaf door onderzoeken wat meer inzicht, ideeën en tools, maar het doel van een (toen ook al) eenduidige Archiefcollectie Nederland werd niet bereikt. "Het uitvoeren van de Innovatieagenda staat of valt met de aanwezigheid van professionals bij alle overheidslagen." Noot 10. Een gemiste kans... "Van daadwerkelijke ambitie is bar weinig te bespeuren. Van innovatieve ideeën nog minder." onderwerp om alleen op te lossen." Berendse: "Het lijkt me goed om zo snel mogelijk aan de gang te gaan met het convenant. Het liefst direct na de zomer. Volle depots, de aansluiting van alle overheidslagen op het e-depot, versnelde beschikbaarheidstelling van informatie aan burgers; het vraagt allemaal om snel handelen. Maar wél in gezamenlijkheid.' Marianne Loef "De Archiefvisie bevat een waardevolle analyse van het veld van informatie en archief in transitie, met per onderdeel een voorstel voor concreet rijksbeleid tot 2016. Groot winstpunt ten opzichte van de vorige visie (Interactief Archief, 2001) is dat nu de hele levenscyclus van de archieven evenwichtig in beeld is, van (digitale) geboorte tot en met historisch geheugen." De versnippering en het kwaliteits verschil binnen het archiefwezen bleven, en zullen ook met dit convenant niet stoppen. Ze kunnen zelfs door de wetswijzigingen verergeren. En dat terwijl nu de urgentie van de digitale duurzaamheid dringend is geworden en de overheidsfinanciën op alle niveaus onder druk staan." "Toch geeft een Innovatieagenda ons als professionals enige steun om met volle kracht onze eigen besturen en organisaties te overtuigen om mee te doen. Daartoe wil ik dan ook iedereen oproepen!" "Wat het toezicht betreft gaat deze visie jammerlijk de mist in. De schrijvers zijn slecht ingelicht en halen (interbestuurlijk) toezicht en kwaliteitszorg door elkaar. Wat te denken van de constatering dat de (provinciale) inspecteurs zich ook bezighouden met onderzoek, inventarisatie en advies? Dat dateert van zeer lang geleden of beperkt zich tot onderzoek nodig voor het toezicht. Als oplossing voor de grote gaten die door toedoen van dezelfde staatssecretaris in het toezicht vallen, zal er 'gesproken worden met de inspecties' en de provinciale inspecteurs krijgen een 'sleutelrol in de uitvoering van de Innovatieagenda'. Tegelijkertijd is bij het Nationaal Archief een wetsvoorstel voorbereid waarin deze inspecteurs worden afgeschaft. Door Binnenlandse Zaken is dit voorjaar een wetsvoorstel bij de Kamer ingediend, waarin het interbestuurlijk archieftoezicht uit de Archiefwet wordt gehaald en daarmee vrijblijvend wordt. Weet de staats secretaris niet wat er bij de buren gebeurt en omgekeerd?1" "Het ministerie lijkt op dit onderwerp de regie te zijn kwijtgeraakt. Het uitvoeren van de Innovatieagenda staat of valt met de aanwezigheid van professionals bij alle overheidslagen. In de visie wordt wel de nadruk gelegd op het grote belang van de archivaris, maar in de praktijk wordt deze steeds schaarser. Het voortbestaan van de archiefopleiding staat onder druk en een specialisme 'archieftoezicht' ontbreekt geheel. Hierover niets in de visie." 1 Bij het Nationaal Archief kenden de opstellers van het tweede wetsvoorstel het wetsvoorstel Revitalisering Generiek Toezicht niet! Zie ook de reacties van de Raad voor Cultuur, het Interprovinciaal overleg, LOPAI, VNG, KVAN en BRAIN op de websites van cultuur.nl, KVAN, BRAIN en LOPAI en in het Archievenblad (2011) nr. 4. Geert-Jan van Bussel "De Archiefvisie is geen omvattende visie die aangeeft waar wij over tien of twintig jaar willen staan. Het is geen uitdagend perspectief dat een ambitie niveau weergeeft waaraan we allemaal enthousiast willen werken. Het is een opsomming van een aantal 'visies' op een vijftal thema's: duurzaamheid, openbaarheid, collectievorming, Archiefcollectie Nederland en bestel. De gedefinieerde visies vertonen verdacht veel overeenkomsten met de huidige stand van zaken, met een paar aan geduide kleine veranderingen en gewenste ontwikkelingen. Van daad werkelijke ambitie is bar weinig te bespeuren. Van innovatieve ideeën nog minder. Het is, kortom, een inhoudelijk 'armoedig' stuk. Ik ben dus, ondanks een aantal positieve elementen, zeer teleurgesteld in het geheel." "De motivatie voor die geringe ambitie, ontbrekende visie en afwezige innovatieve ideeën wordt gemotiveerd met de dooddoener dat de informatie technologische ontwikkelingen zó snel gaan dat een visie voor de langere termijn niet mogelijk is. Een vreemde opmerking, wetende dat de rijksoverheid allerlei visies openbaart waarin die snelle ontwikkeling juist een argument is om het ambitieniveau zo 20 2011 nummer 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 20