V 7. "Versterken RHC's" 8. "Direct na de zomer aan de slag" Archieven in het veld "De digitalisering van informatie en erfgoed is een te complex en omvattend onderwerp om alleen op te lossen." Erfgoedinspectie De Erfgoedinspectie heeft bij brief van 25 mei 2011 gereageerd op het voorstel voor wijziging van de Archiefwet. De Erfgoedinspectie heeft vanuit haar toezichtsrol - en daarmee als OCW- ketenpartner een reactie - gegeven. Hierbij heeft de Erfgoedinspectie vooral gelet op de handhaafbaarheid en de uitvoerbaarheid van het wetsvoorstel. Ze vindt het belangrijk dat het toezichtsbestel vanuit gemeen schappelijke uitgangspunten en principes werkt. De reactie komt op hoofdlijnen hierop neer: 1. Het zorgdragerschap van de provincies voor hun overgebrachte archieven moet tot een versterking van de RHC's leiden. 2. Een onafhankelijke en deskundige kwaliteitscontrole van het archief beheer van de provincies en de gemeenten moet geborgd blijven, dan wel versterkt worden. 3. De twee voorstellen over de adviesrollen verdienen een heroverweging en zouden daarom op de Innovatieagenda van de Archief visie geplaatst moeten worden. Aan het einde van de brief merkt de directeur van de Erfgoedinspectie op: "Ter voorkoming van ad hoc wetgeving stel ik voor de wijziging te beperken tot de zorg van de provincies voor hun archiefbescheiden en andere wijzigingen van de Archiefwet 1995 in een breder verband te bezien." De tekst van de brief is te vinden via: http://erfgoedinspectie. nl/actueel/nieuwsberichten/detail/ reactie-erfgoedinspectie-op-voorgestelde- wijziging-archiefwet/1504. Martin Berendse (algemeen rijksarchivaris/directeur Nationaal Archief) Martin Berendse kijkt door twee brillen naar de Archiefvisie die staatsecretaris Zijlstra (Cultuur, Wetenschap en Onder wijs) mede namens minister Donner (Binnenlandse Zaken en Koninkrijks relaties) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Berendse is als algemene rijksarchivaris adviseur van de staatssecretaris over het Maurice Lipsch Fotografie. archiefbeleid; tegelijk is Berendse directeur van het Nationaal Archief en daarmee uitvoerder van dit beleid. Als adviseur en uitvoerder ziet hij dat de Archiefvisie, samen met de brief uit december 2010 aan de Kamer over de Nieuwe Selectie Aanpak, een duidelijk raamwerk vormt voor het digitale tijdperk. "Die twee stukken zijn wat mij betreft in lijn met elkaar. De nieuwe positionering van de archiefsector aan de voorkant van de digitale informatie keten, is wat mij betreft één van de meest cruciale ontwikkelingen. We ontkomen in het digitale tijdperk niet aan een veel actievere rol in de informatiehuishouding van alle overheidslagen. De Archiefvisie kan worden gelezen als een concrete uitnodiging aan overheden en archiefsector om de innovatie van het archiefwezen op zich te nemen en die rol aan de voorkant van het digitale informatieproces verder uit te bouwen." "Waar ik blij mee ben, is dat het kabinet het belang van innovatie (en daarmee het belang van de archiefsector zelf) onderkent en tegelijkertijd veel ruimte biedt om de Innovatieagenda op basis van eigen kennis en kunde vorm te geven", aldus Berendse. "Dat is een uitdaging die we volgens mij met beide handen moeten aangrijpen. Tegelijk zit er in het kabinetsstuk wel een hele belangrijke boodschap: de versnippering van kennis en expertise is een ongewenste situatie. Gelukkig was dat ook al de visie van brancheorganisatie BRAIN. Samenwerking en opschaling zijn hard nodig om de uitdagingen binnen de archiefsector op te kunnen pakken. De digitalisering van informatie en erfgoed is een te complex en omvattend nummer 7 201 1 19

Archievenblad | 2011 | | pagina 19