Iedereen verdient beter. Archieven in het veld archiefcollecties onderling en met andere erfgoedcollecties realiseren, die Google of de eigen databases van instellingen niet aan gebruikers kunnen leveren. Is dat van voldoende waarde voor gebruikers? Ik zie die koppelingen als een noodzakelijke tussenstap, niet als een eindpunt. De werkelijke waardecreatie zit uiteraard in de dialoog tussen de eindgebruiker en de diverse leverende archiefinstellingen en andere deelnemers in het netwerk. Maar zonder die koppelingen zal het netwerk klein blijven, en de dialoog mager. Iedereen verdient beter." 5. "Het is aan de sector" "De brief van de staatssecretaris bevat een aantal elementen waarmee het archiefveld blij kan zijn. Zeker omdat in deze zware financiële tijden door OCW een ontwikkelbudget van 9 miljoen euro beschikbaar wordt gesteld; een bedrag dat substantieel hoger kan worden als de overige overheidslagen willen bijdragen. In de sectoranalyse van april 2011 heeft de Raad opgemerkt dat de vraagstukken van het archiefveld alleen door de gezamenlijke overheidslagen kunnen worden aangepakt. De intentie tot samenwerking komt in de brief van de staatssecretaris op verschillende plaatsen terug (bijvoorbeeld §1 duur zaamheid; §5 bestel), hetgeen zeer toe te juichen is." "Ook de wens om een digitale toegang tot de Archiefcollectie Nederland te scheppen ondersteunt de Raad van harte. Zoals al eerder in adviezen van de Raad is opgemerkt, heeft de gebruiker daar grote behoefte aan. In de brief wordt daarvoor met Europeana een oplossing aangedragen. Het is te hopen dat het archiefveld serieus met de mogelijkheden die daarmee geboden worden - integraal in Nederlandse archiefbronnen zoeken - aan de slag gaat." "Het is aan de sector om zich de toekomst eigen te maken." 6. "Archiefwetenschap nu onbetaalbaar" "Gaat de staatssecretaris ervoor zorgen dat er ook nog archivarissen zijn in de toekomst?" onontbeerlijk gekenmerkt. Mijn volgende vraag zou dan zijn: gaat de staatssecretaris ervoor zorgen dat er ook nog archivarissen zijn in de toekomst? Voor ruim 80% van de studenten is Archiefwetenschap de tweede studie, en met de huidige regelingen is het voor de meeste studenten onbetaalbaar om dan Archiefwetenschap te gaan studeren. Ik hoop dan ook dat de verwachtingen van Fred van Kan (voorzitter KVAN) waarheid worden." "Wanneer deze visie uiteindelijk resulteert in het aanpassen van financiële barrières voor de studies Archivistiek, zodat er in de toekomst nog archivarissen zijn die zich inzetten voor duurzaamheid, toegankelijkheid en openbaarheid, kan ik alleen maar erg blij zijn met deze visie! En dan komt het ook wel goed met archiveren en de omgang met informatie in het digitale tijdperk." Raad voor Cultuur "Tegelijkertijd kent de brief een groot manco in de ogen van de Raad. Als eerste reactie op de brief is in het advies Herziening Archiefwet 1995 (dd. 7 juli 2011) door de Raad gesteld: 'De Archiefvisie heeft door haar opzet en inhoud meer het karakter van een strategische agenda dan een inhoudelijk uitgewerkte visie op wenselijk beleid. Het is meer een inventarisatie van agendapunten dan een toekomst perspectief voor een vitaal 'bij de tijd brengen' van archiefwezen en Archiefwet. De Raad constateert dat de brief niet voldoet aan de verwachtingen van de Raad.'" "Het is te hopen dat dit toekomst perspectief er alsnog komt. Daarbij ligt in de ogen van de Raad de bal ook bij het archiefveld. In het beleidsstuk van BRAIN en KVAN Archiveren is vooruitzien zijn goede aanzetten gegeven voor een visie, die idealiter de door de staats secretaris voorgestelde agendapunten in zich opneemt, zodat duidelijk wordt waarheen de archiefsector zich beweegt. Een vooruitblik op de positie die archiefinstellingen over een aantal jaren zouden kunnen of moeten innemen, is aan te raden. Als eerste aanzet daarvoor kan paragraaf 1 ('de sector over tien jaar') van de sectoranalyse van de Raad dienen, waarin een spannende mogelijke toekomst is gesteld. Het is aan de sector om zich de toekomst eigen te maken." SNAAI, Jeroen Tijhuis (voorzitter) "Allereerst vind ik het uitkomen van een Archiefvisie positief. Hieruit blijkt dat er in ieder geval wordt nagedacht over bepaalde archiefthema's. Tevens heeft men iedereen uit het veld de mogelijk heid geboden mee te denken over de visie: men kon input leveren via Twitter, LinkedIn en op bijeenkomsten in Zwolle en Eindhoven. Persoonlijk heb ik hier geen gebruik van gemaakt en ik vind eigenlijk dat je dan ook geen commentaar moet hebben. Desondanks heb ik wel enkele vragen na het lezen van de visie." "Zo wordt in de inleiding de prominente rol van social media genoemd, maar in de hele verdere visie heb ik hierover niets terug kunnen vinden. Zo is nog niet iedereen ervan overtuigd dat social media ook archiefmateriaal voortbrengt. Dat de visie geen blauwdruk geeft snap ik, maar ik mis wel het denkbeeld over wat wel of niet wordt gezien als archiefstuk. Of in ieder geval de constatering dat hier nog naar moet worden gekeken." "Een gemiste kans vind ik de opheffing van de LinkedIn-groep. Bij de totstand koming van de visie is hiervan gebruik gemaakt, maar na de opheffing is niets meer terug te vinden over alles wat daar is geschreven. Ik had het interessant gevonden om deze reacties eens terug te lezen, zodat men ook kon zien dat er wat mee was gedaan. Tevens had het een platform kunnen zijn om verder te discussiëren over de visie." "In de paragraaf duurzaamheid wordt de deskundigheid van archivarissen als 18 2011 nummer 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 18