r V Archieven in het veld VJ 3. "Aletta kiest" "Ook categoriale archiefinstellingen als Aletta hebben te maken met het grote gevaar dat digitale informatie voor toekomstige generaties verloren gaat." in de jaren negentig hun collectie profielen gepubliceerd en op internet gezet, hebben afspraken gemaakt over afstemming en afbakening, weten elkaar te vinden en verwijzen naar elkaar door. Ook naar de overheids archieven overigens." "We juichen zeer toe dat het Nationaal Archief samen met alle spelers een nationaal collectieprofiel gaat opstellen en dat zij kennis en methodiek delen met de archiefsector. Sterker nog, daarvan hebben wij al gebruik gemaakt bij het opstellen van ons nieuwe acquisitiebeleidsplan 'Aletta kiest'." "Wat Aletta als instituut voor vrouwen geschiedenis wil, zijn garanties in de toekomst voor behoud van waardevolle particuliere archieven. We krijgen uit het stuk de indruk dat de overheid vindt dat particuliere archieven evenveel waard zijn als overheidsarchieven, maar daar niet veel geld aan wil spenderen." 4. "Is een centrale toegang tot de Archiefcollectie Nederland nuttig?" "Een van de hoofdonderwerpen in de Archiefvisie is de toegankelijkheid tot de Archiefcollectie Nederland. Een actiepunt voor de korte termijn is het opstellen van mogelijke uitvoeringsscenario's en een programma van eisen. Een vraag die ik enkele malen heb horen stellen naar aanleiding van de Archiefvisie: zit de gebruiker wel te wachten op een centrale toegang tot de Archiefcollectie Nederland? Laten we nu niet weer een portal maken vanuit de aanbod gedachte. Een valide vraag, maar ik zou hier toch een lans willen breken voor dat voorbereidende onderzoek vanuit het belang van een (inter)nationale infrastructuur voor digitaal erfgoed." "De Archiefvisie stelt dat digitale informatie over archiefcollecties via algemene zoekmachines niet goed gevonden kan worden. Dat hangt deels samen met gebrek aan standaardisatie (nog steeds!) van informatiesystemen van afzonderlijke archieven of diensten leveranciers, maar dat is niet waar het hier over gaat. Onderzoek van het SCP bevestigt dat 90% van de informatie zoekers eerst naar zo'n algemene zoekdienst gaat. Die concurrentieslag "Er is op Europees niveau, met niet eerder vertoonde consensus, een digitale infrastructuur voor erfgoed ontwikkeld die heel goed dienst kan doen op nationaal of regionaal niveau." "Teleurgesteld is BRAIN met name als het gaat om overbrenging en open baarheid. Die twee punten hangen duidelijk samen. Het was minister Donner die veranderingen op dit punt blokkeerde toen hij op de Dag van de Persvrijheid aankondigde dat hij de werking van de WOB wilde inperken in plaats van uitbreiden. BZK heeft hier duidelijk aan het langste eind getrokken. BRAIN zal zich niettemin hard blijven maken voor actieve en tijdige openbaarheid van overheidsinformatie." Aletta, Saskia Wieringa (directeur) "Als een zogenoemde categoriale archiefbeherende instelling zijn we uiteraard het meest geïnteresseerd in wat er geschreven wordt over particuliere archieven. Wij hebben meegewerkt aan de totstandkoming van dit stuk door deel te nemen aan discussiebijeenkomsten. Wij zijn blij met de zorg en aandacht die uitgesproken wordt om waardevol archiefmateriaal te selecteren en veilig te stellen, ongeacht of de archiefvormer een overheids instelling is of niet. Wij juichen het voorstel om voorzieningen als een e-depot(s) te delen, zeer toe. Ook categoriale archiefinstellingen als Aletta hebben te maken met het grote gevaar dat digitale informatie voor toekomstige generaties verloren gaat. Het is daarom van belang dat deze categoriale - vaak relatief kleine - instellingen mee genomen worden in de ontwikkeling van nationale e-depot(s) en het zich niet beperkt tot overheidsarchieven. Op het gebied van collectievorming werken wij al sinds onze oprichting in 1935 samen. Wij vinden de tekst over het gebrek aan acquisitiebeleid en -praktijk te negatief. Juist de zogenoemde categoriale instellingen werken al decennialang samen in onder andere CANNet, hebben Digitaal Erfgoed Nederland (DEN), Marco de Niet (directeur) kan de archiefsector niet winnen. Het gaat er dus om wat er gebeurt als de gebruiker een link volgt vanuit zo'n dienst. Het is voor zowel gebruikers als informatieleveranciers niet wenselijk als er niet meer is dan een 1-op-1 relatie tussen zoekmachine en informatie object. Zoeken-klik-object-klaar. Zo werkt zoeken alleen als je precies weet wat je wilt vinden. Voor andere vormen van zoeken is bladeren in een semantische context waardevol, omdat je dan verwante bronnen vindt die niet precies aan je zoekopdracht voldoen of waarvan je het bestaan niet vermoedt. Dat is de vindbaarheid waar het hier om gaat." "Op Europees bestuurlijk niveau wordt momenteel de ontwikkeling van een informatierijke omgeving voor cultureel erfgoed sterk bevorderd: Europeana. De kracht van Europeana zit niet alleen in de aggregatie en contextualisering van inmiddels vele miljoenen erfgoedobjecten, maar ook in het richting geven aan grootschalige samenwerking. Europeana is in korte tijd een positieve drijvende kracht geworden voor erfgoedbrede digitale diensten ontwikkeling. Nu de basisvoorzieningen bijna op orde zijn, wordt Europeana een goede springplank naar aangrenzende sectoren, zoals het onderwijs, en naar andere digitale platforms, zoals Facebook of Wikipedia. Dit komt niet alleen die centrale dienst ten goede, maar ook de afzonderlijke deelnemers en de informatiezoekers." "Er is op Europees niveau, met niet eerder vertoonde consensus, een digitale infrastructuur voor erfgoed ontwikkeld die heel goed dienst kan doen op nationaal of regionaal niveau. Het is verstandig dat in de Archiefvisie Apenet, de archieftak van Europeana, als uitgangspunt wordt genomen voor de ontwikkeling van de Archiefcollectie Nederland. Zo'n aggregator kan efficiënt op nationaal niveau koppelingen tussen nummer 7 201 1 17

Archievenblad | 2011 | | pagina 17