VJ Archieven in het veld het gevoel van een déja vu. In 1998 bracht de KVAN een rapport uit, in opdracht van datzelfde ministerie van OCW, om te komen tot meer bundeling en samenwerking in het ook toen al geconstateerde versnipperde archief veld. Dat rapport lag aan de basis van de oprichting van DIVA. Meer dan 120 instellingen sloten zich aan en brachten gezamenlijk per jaar ruim 300.000 euro op aan contributies en andere bijdragen aan activiteiten en projecten. Datzelfde ministerie besloot in 2006 een einde te maken aan de financiële steun voor die vorm van samenhang en samenwerking. En nu, nog weer eens 5 jaar later, komt het departement erachter dat 'binnen het bestel(een krachtige ondersteunings structuur nodig (is) die de gehele sector kan bedienen'. Het moet toch niet veel gekker worden." "Inmiddels is die 300.000 euro per jaar vanuit het veld allang in rook opgegaan en hebben BRAIN en de KVAN nauwelijks middelen om hun werk goed te kunnen doen. Dankzij de inzet van enthousiaste mensen, soms gesteund door hun eigen dienst, komt toch het een en ander tot stand. Maar het Nationaal Archief is bij de invulling van zijn centrale rol in de sector mede afhankelijk van de kracht van die sector zelf. Zonder een gezonde financiële basis blijft die zo gewenste sterke ondersteuningsstructuur een illusie en daarvan kan het NA flink last krijgen. Een splitsing in de sector dreigt, of beter nog: is zich al aan het voltrekken. De grotere instellingen die door hun kennis en financiële middelen deel kunnen nemen aan de Innovatieagenda "Zonder een gezonde financiële basis blijft die zo gewenste sterke ondersteuningsstructuur een illusie." en de kleinere instellingen (en dat zijn in aantal de meeste) die dat niet kunnen. Dat zal van invloed zijn op alle drie de thema's die centraal staan in de Archiefvisie: digitale duurzaamheid, openbaarheid en de archiefcollectie NL. In de Archiefvisie veronderstellen de bewindspersonen dat dit een verant woordelijkheid van het veld zelf is. Dat is ook zo maar wanneer in de uitwerking van de genoemde plannen dit een levensgroot afbreukrisico is, dan is alleen constateren niet voldoende. Het is een van de onderdelen die zoals dat heet 'voorwaardenscheppend' zijn. Zonder een krachtige ondersteunings structuur die kan rekenen op de steun van staatssecretaris en minister, loopt de Innovatieagenda grote risico's. Met een klein beetje extra geld kan een hoop frustratie straks worden voorkomen. Regeren is vooruitzien." andere overheden. Het is geweldig dat we in deze tijden van kaalslag over extra middelen kunnen beschikken. Voor BRAIN is het nu zaak dat deze middelen zo worden ingezet dat er branchebreed daadwerkelijk vernieuwing en versterking plaatsvindt en dat het publiek daarvan merkbaar profiteert." "BRAIN heeft de laatste jaren in en met de Archiefcoalitie Digitale Duurzaamheid geijverd voor gemeenschappelijke e-depotvoorzieningen. Dat idee weerklinkt in de Archiefvisie en ook dat is winst. Waarom de staatssecretaris de noodzaak om aan te sluiten op dergelijke voorzieningen wil koppelen aan de aard van het werk van het overheidsorgaan in kwestie, is ons niet duidelijk. Ook uitvoeringsinformatie moet goed worden bewaard en al hoeft dat soms maar 5 of 10 jaar, dat is toch nog een hele opgave èn een hele uitgave. Het lijkt ons daarom niet raadzaam om uitvoeringsorganen "BRAIN zal de staatssecretaris zeker aanspreken op deze verantwoordelijkheid." 2. "Gemengde gevoelens" "Blij met de kansen en het geld, verbaasd over tegenstrijdigheden in het beleid en teleurgesteld over het ontbreken van echte veranderingen. Dat is in Twitter-stijl de reactie van BRAIN op de Archiefvisie van OCW. Gelukkig geeft het Archievenblad ruimte om daar meer woorden aan wijden." "Het lijkt ons daarom niet raadzaam om uitvoeringsorganen zonder meer zelf voor hun digitale informatie te laten zorgen." "Goed nieuws is natuurlijk dat er een innovatiebudget komt van 9 miljoen, dat hopelijk nog wordt aangevuld door de zonder meer zelf voor hun digitale informatie te laten zorgen. Ook had BRAIN graag wat richtinggevende uitspraken in de visie willen zien over de noodzaak om ook de lagere overheden binnen afzienbare tijd op adequate e-depotvoorzieningen te doen aansluiten." "De Archiefvisie verscheen kort na de brief in juni, waarin Zijlstra een streep zette door de subsidie van twee instellingen met belangrijke particuliere collecties: het Nederlands Muziek Instituut en het Theaterinstituut Nederland. In de Archiefvisie reikt de staatssecretaris zichzelf de argumenten aan om deze collecties alsnog te ondersteunen: het Rijk voelt immers, zo schrijft hij, een verant woordelijkheid 'waar particuliere archieven of archiefcollecties van evidente nationale betekenis in het geding zijn die om welke reden dan ook verloren dreigen te gaan'. BRAIN zal de staatssecretaris zeker aanspreken op deze verantwoordelijkheid." Maurice Lipsch Fotografie. BRAIN, Jantje Steenhuis (voorzitter) en Margreet Windhorst 16 2011 nummer 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 16