De bal ligt bij de sector Reacties op de Archiefvisie Archieven in het veld De Archiefvisie verscheen 30 juni. Het Archievenblad vroeg reacties uit het veld. Vanuit hun organisatie reageerden Aletta, BRAIN, Erfgoed Nederland, de Raad voor Cultuur, Stichting DEN en SNAAI. Ook de Erfgoedinspectie en de algemeen rijksarchivaris/directeur Nationaal Archief reageerden op de visie van hun staatssecretaris: zij kijken vooral naar wat hun taken zullen zijn. Ten slotte gaven Geert-Jan van Bussel, Bert Looper en Marianne Loef hun mening. De reactie van Fred van Kan, voorzitter van de KVAN is in het vorige nummer opgenomen. Een waaier aan vertegenwoordigers en personen resulteerde in een waaier aan reacties. De een concentreert zich op de volledige visie en de uitvoerbaarheid, de ander vooral op onderdelen zoals toezicht, particuliere archieven, de archiefcollectie NL, openbaarheid, kennis van archivarissen, social media en het e-depot. Een veelheid aan reacties, waarbij iedereen het over één ding eens is: de bal ligt bij de sector. 1. "Steun is nodig" "Het NA zal als trekker van de Innovatieagenda te maken krijgen met een versnipperd veld." Europeana, en het opstellen en uitvoeren van de genoemde Innovatieagenda. Op de meeste onderwerpen is het NA al veel langer actief en is inmiddels grote expertise opgebouwd. De keuzes lijken dan ook logisch en doen recht aan de betekenis van het NA. Het is de krachtigste partij in de sector." "Maar er is ook een risico. Het NA zal als trekker van de Innovatieagenda te maken krijgen met een versnipperd veld van 'ruim honderd vaak kleine instellingen, en dit terwijl we staan voor aanzienlijke investeringen in kennis, mensen en middelen om de benodigde innovatie to stand te kunnen brengen', aldus de Archiefvisie. En even verderop: 'Deze innovatieslag kan alleen worden gemaakt als de handen in de sector ineen worden geslagen.' Ik had even Richard Hermans, Jantje Steenhuis, Margreet Windhorst, Saskia Wieringa, Marco de Niet, Raad voor Cultuur, Jeroen Tijhuis, Erfgoedinspectie, Martin Berendse, Marianne Loef, Geert-Jan van Bussel en Bert Looper Erfgoed Nederland, Richard Hermans (directeur) "Kijkend naar de complexe vraagstukken vind ik dat Zijlstra en Donner een bruikbare visie aan de Kamer voorleggen. De ambities zijn afgestemd op wat binnen een termijn van 5 jaar haalbaar en betaalbaar is. Voor de langere termijn en de uitwerking van bestaande plannen kiezen de bewinds personen voor het opstellen van een zogenoemde Innovatieagenda ('dingen die gedaan moeten worden om vernieuwing te realiseren'). Bij de samenstelling daarvan zal het archiefveld zelf een belangrijke rol moeten spelen. De rijksoverheid is zo voorwaardenscheppend en voor de inhoud en uitwerking dienen anderen zorg te dragen." "In vrijwel alle onderdelen die aan de orde worden gesteld, is voor het Nationaal Archief (NA) een sleutelrol weggelegd: de verdere ontwikkeling van het e-depot, het opstellen van een business- of verrekeningsmodel voor toe te delen kosten bij digitale overbrenging, experimenten met actieve openbaarheid, nieuwe digitale selectiemethodieken, kennisoverdracht ten aanzien van collectiebeleid particuliere archieven, aansluiting bij nummer 7 201 1 15

Archievenblad | 2011 | | pagina 15