Steekproef wijst uit het digitale archief van gemeenten faalt Gemeenten falen met het digitaal opslaan van documenten. Dat blijkt uit een minimale steekproef onder twaalf Nederlandse gemeenten. Veel van de gevraagde elektronische bestanden zijn niet meer te openen, slecht leesbaar of opgeslagen in foute, fabriekseigen formaten. Anno 2011 blijken Nederlandse gemeenten nog steeds veel moeite te hebben met het duurzaam archiveren van digitale documenten. Dat merkt in ieder geval de burger die aanklopt voor digitale bestanden, wijst onderzoek uit. Dit artikel beschrijft de resultaten van een minimale steekproef bij Nederlandse gemeenten.1 Eerst wordt kort het beleid en de wet- en regelgeving op het gebied van digitale archivering beschreven. Er volgt een korte samenvatting van het Zweedse onderzoek dat aanleiding was voor de steekproef. De rest van het artikel bespreekt onze Nederlandse proefneming, met als slot de conclusies en een aantal suggesties voor verder onderzoek. Enige Europese context gedwongen of aangemoedigd moeten worden om de technologie van een bepaald bedrijf te gebruiken om toegang te krijgen tot overheidsinformatie." Dit zegt Neelie Kroes in 2008 als Europees Commissaris voor de Mededinging. Ze noemt met opzet geen namen, maar uit het vervolg van haar toespraak blijkt duidelijk waarop ze doelt: "We moeten niet vertrouwen op één leverancier, we moeten gesloten standaarden afwijzen en we moeten weigeren ons vast te pinnen op één bepaalde technologie waarmee we grote risico's lopen het volledige beheer te verliezen over onze eigen informatie." Precies op dit terrein blijven overheden volledig in gebreke. Een recente inventarisatie (zie G. Hillenius, 2011) wijst uit dat van alle vijftien miljoen ambtenaren in Europa (zorg en onderwijs niet meegerekend) er slechts een schamele tienduizend werken op een systeem dat onafhankelijk is van IT-leveranciers. Alle andere overheden werken met desktop software gekocht van die ene dominante IT-leverancier waarvoor Kroes waarschuwde. Het gevolg hiervan is dat, alle archief- regels ten spijt, overheden in praktijk gevangen blijken in fabriekseigen Archiefwet nog niet nagevolgd? De doorsnee burger zal zich niet bekommeren om de Archiefwet, maar de Nederlandse archiefsector heeft al heel vroeg beseft dat goede regelgeving voor digitale archivering onontbeerlijk is om blijvende toegankelijkheid van overheidsinformatie te kunnen garanderen. Sinds 2009 is er een nieuwe archiefregeling van kracht die specifieke eisen stelt aan het archiveren van digitale archiefbescheiden. De belangrijkste punten daaruit zijn: digitale archiefbescheiden worden, uiterlijk op het tijdstip van overbrenging, opgeslagen in een valideerbaar en volledig gedocumenteerd bestandsformaat dat voldoet aan een open standaard;2 de zorgdrager koppelt aan archiefbescheiden metagegevens.3 Archivarissen weten dat er een enorme kloof gaapt tussen regelgeving en praktijk. De burger en historisch onderzoeker heeft dit nog niet of Gijsbert Kruithof Dat de overheid moeite heeft met het beheer van digitale documenten is al decennia bekend. De Algemene Reken kamer en de Erfgoedinspectie waarschuwden reeds diverse malen voor de risico's van digitaal archiveren. Het meest bekend is het onderzoeksrapport Een dementerende overheid? De risico's van digitaal informatiebeheer bij de centrale overheid (1995). "Geen enkele burger of organisatie zou documentformaten van deze leverancier. Dat blijkt in ieder geval uit de resultaten van het onderzoek uit Zweden, en die conclusie wordt versterkt door de resultaten van onze praktijkproef. 12 2011 nummer 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 12