Nieuws uit het veld Nederlands erfgoed toegevoegd aan UNESCO Memory of the World Register Erfgoed Nederland, TIN en NMI met sluiting bedreigd Het Nederlands Theater Instituut beheert een groot archief met maquettes, teksten, affiches, kostuums en opnamen van honderdvijftig jaar theater, circus en cabaret in Nederland. Aan dat alles komt een eind als de subsidie stopt, vreest directeur Henk Scholten. Het abrupt stopzetten van de rijkssubsidie betekent het einde van een collectie die al sinds de negentiende eeuw wordt verzameld en getoond in talloze publicaties, digitale presentaties en reizende tentoonstellingen. De collectie omvat onder andere het archief van locatie gezelschap Dogtroep, de originele, handgeschreven bladmuziek van de musicals die Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink schreven, het kostuum dat Tom Manders als Dorus droeg en de balletschoenen en tutu's van Alexandra Radius. Het Theater Instituut is een petitie gestart die 20 juni is aangeboden aan de Tweede Kamer. Het NMI is in 2000 in de KB gehuisvest met als doel het muzikaal erfgoed beter zichtbaar te maken en collecties te bundelen. De collecties zijn deels afkomstig van het Haags Gemeente museum en van de violist Willem Noske. Diens Neerlandica-collectie maakt eveneens onderdeel uit van het NMI. De collectie beslaat thans bijna 4.000 strekkende meter. In de nieuwe visie op het cultuurbeleid wordt de collectie van het NMI - volkomen ten onrechte - getypeerd als een 'gemeentelijke collectie met een beperkt publieks bereik'. Er wordt aan voorbijgegaan dat het hier gaat om een nationale collectie muzikaal erfgoed van internationaal belang. Van zo'n 600 Nederlandse componisten (of andere toonkunstenaars) uit de negentiende en twintigste eeuw beschikt het NMI over de persoonlijke archieven: Willem Mengelberg, Alphons Diepenbrock, Julius Röntgen, Hendrik Andriessen, Tristan Keuris en Peter Schat, om slechts enkelen te noemen. Het Mengelbergarchief bevat onder meer autografen en brieven van Gustav Mahler en Richard Strauss. Daaronder zijn ook de door Mahler geannoteerde partituren van zijn eigen muziek. Het wegvallen van de rijkssteun betekent dat het Nederlands Muziek Instituut in 2013 zijn werkzaamheden zal moeten beëindigen. Wat met de collecties gaat gebeuren is thans nog een open vraag. Erfgoed Nederland moet in 2013 definitief de deuren sluiten, vindt staatssecretaris Zijlstra van Cultuur. In een reactie op de visie schrijft Mardjan Seighali, plaatsvervangend directeur van Erfgoed Nederland: "Doodzonde en pure kapitaalvernietiging. Erfgoed is belang rijker dan ooit, voor onze nationale identiteit en voor een toegankelijk verleden waarvan de grenzen niet bepaald worden door de muren van een gebouw. Zonder landelijk instituut ontwikkelen we niet langer een brede visie op erfgoed en maatschappij. Talloze kleine en grote instellingen - in totaal zo'n drieduizend - moeten het dan doen met het kleine wereldje van hun deelsector. Wij hebben de expertise, de visie en de passie om mensen en organisaties met elkaar te verbinden en te ondersteunen. Onze prestaties bewijzen dat. De opheffing van Erfgoed Op 25 mei 2011 maakte UNESCO bekend dat vier geheel of gedeeltelijk Neder landse stukken documentair erfgoed zijn toegevoegd aan het UNESCO Memory of the World Register. Het International Advisory Committee, het hoogste orgaan van dit UNESCO- programma, keurde in totaal 44 nominaties goed. Voor Nederland betreft het de Desmet-collectie van EYE Film Instituut Nederland, het archief van de Middelburgse Commercie Compagnie van het Zeeuws Archief, het archief van de West-Indische Compagnie (WIC) van het Nationaal Archief en een manuscript van La Galigo, een epos uit Sulawesi in de Buginese taal, van de Universiteits bibliotheek Leiden. Memory of the World is een UNESCO- programma dat landen bijstaat bij het bewaren en openbaar maken van documentair erfgoed. Het Register is de etalage van het programma. Deze erfgoedlijst brengt documenten - onder meer kleitabletten, boeken, archieven, audiovisueel materiaal en digitale objecten - van wereldwijde betekenis samen. Het laat de schoonheid en het belang van het documentair erfgoed zien en pleit daarmee voor zorgvuldig beheer van dit materiaal. Eerder al kregen de dagboeken van Anne Frank, de archieven van de VOC, de Joodse bibliotheek Ets Haim en de Catecismo Corticu, het eerste in het Papiamento gedrukte boek, een plaats in het register. Erfgoed Nederland, Het Nederlands Theater Instituut (TIN) en het Nederlands Muziek Instituut (NMI) worden met sluiting bedreigd. Staatssecretaris Zijlstra is van plan om eind 2012 de subsidies aan deze instellingen te stoppen. nummer 6 201 1 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 7