KVAN Nieuws Lectoraat Digital Archiving and Compliance Ketelaarlezing Reactie nieuwe Archiefvisie arch ivarissen Ook voor het vervolg kan er op onze betrokkenheid worden gerekend. Ten onrechte wordt gecon stateerd dat het bij veel instellingen schort aan een helder profiel. .van september a.s. en georganiseerd samen met de Archives and Records Association (UK and Ireland). Er zijn sessies gepland over de Universele Verklaring over Archieven, het ontwikkelen van een competentiemodel, het besturen van verenigingen in financieel zware tijden, het beïnvloeden van de politiek en fusies van beroepsverenigingen. Ook kan worden deelgenomen aan (gedeelten) van het hoofdcongres dat als thema heeft: Advocating for Archives and Records: The Impact of the Profession in the 21st Century. Voor meer informatie zie: http://www.archives.org.uk/images/ documents/conference-2010/ara%20 a5%20programme%202nd%20june%20 2011.pdf. De Hogeschool van Amsterdam heeft laten weten dat het College van Bestuur positief heeft besloten over de instelling van het lectoraat Digital Archiving en Compliance; de werving van een lector is gestart. Zie http://www.hva.nl/vacatures/ voor meer informatie. De negende Ketelaarlezing zal worden gehouden op donderdagmiddag 13 oktober in Den Haag. Daaraan vooraf gaand wordt de algemene leden vergadering gehouden. Nadere informatie volgt. De nieuwe Archiefvisie vraagt om een reactie. Fred van Kan, voorzitter van de KVAN, spreekt zich uit: "Ik vind het een goede zaak dat er in de Archiefvisie die staatsecretaris Zijlstra heeft uitgebracht veel aandacht is voor de thema's duurzaamheid, toegankelijkheid en openbaarheid en dat daar ook concrete acties bij zijn geformuleerd. Ook is het voor onze professie belangrijk dat de staats secretaris de deskundigheid van de archivaris onontbeerlijk noemt en onder zijn actiepunten schrijft dat de rol van de archivaris versterkt moet worden. Ik interpreteer dit als steun voor ons beroepsregister dat in de steigers staat. Maar op grond van deze passages verwacht ik ook dat de staatsecretaris zich inzet om de financiële barrières voor archivistiek als tweede studie op te heffen. Wat ik in de visie mis, is doortastendheid in de richting van de andere overheids lagen. Om tot een efficiënte landelijke e-depotvoorziening te komen is meer nodig dan het voorgestelde overleg van het Rijk met de andere overheidslagen om te bezien hoe tot coördinatie van initiatieven te komen. Dat ademt vrij blijvendheid. Daar zijn sector en professional niet mee geholpen. Ditzelfde geldt voor het streven naar een centrale toegang tot de Archief collectie Nederland. De visie spreekt daar alleen over de bereidheid om het initiatief te nemen met andere over heden en de sector. Ook daar is een stevige inzet van de bestel- verantwoordelijke op zijn plaats. Dan nog enkele andere zaken. In de visie wordt nadrukkelijk gesteld dat uitvoeringsorganisaties informatie onder zich kunnen houden zolang dit voor de bedrijfsvoering nodig is. Dat is een open einde en daar is de openbaarheid niet mee gediend! Verder wordt in de visie ingegaan op het collectieprofiel van archiefinstellingen. Ten onrechte wordt geconstateerd dat het bij veel instellingen schort aan een helder profiel. Dat doet geen recht aan de inspanningen op provinciaal en gemeentelijk niveau. Er is daar wel degelijk sprake van afstemming en heel veel particuliere archieven zijn al veilig gesteld. Ten slotte, aan de provinciale archiefinspecteurs wordt een sleutelrol toebedeeld. Maar het is maar zeer de vraag of die functionarissen straks nog bestaan. Formeel zullen ze straks in ieder geval zijn verdwenen. Een beetje late waardering voor hun deskundigheid! Het is goed dat deze visie er is. Mooi ook dat het veld, en daarbinnen onze vereniging, de kans heeft gekregen input te leveren. Ook voor het vervolg kan er op onze betrokkenheid worden gerekend." 38 2011 nummer 6

Archievenblad | 2011 | | pagina 38