MijnStadMijnDorp verbinding met het verleden 1 I In 2008 heeft de provincie Overijssel het Historisch Centrum Overijssel (HCO) subsidie verleend om te starten met het project 'MijnStadMijnDorp'. Het doel van dit project is om samen met andere instellingen in Overijssel een digitaal platform op te zetten om de geschiedenis van de provincie te presenteren via het internet. Op 15 april 2011 is in het HCO de conceptversie van het digitale platform opgeleverd, onder de naam www.mijnstadmijndorp.nl. En in september 2011 zal MijnStadMijnDorp bij het grote publiek worden geïntroduceerd. Dit artikel beschrijft in het kort het verloop van de unieke samenwerking tussen de verschillende archiefinstellingen en historische verenigingen binnen dit project, en hoe de traditionele media en het digitale platform elkaar crossmediaal gaan versterken. Voorbereidende fase Maar was hier wel daadwerkelijk vraag naar? Om de behoefte te peilen is het HCO begin 2008 de provincie in gegaan. Er werden zeven bijeenkomsten georganiseerd op verschillende locaties (Nijverdal, Haaksbergen, Hardenberg, Oldenzaal, Vollenhove, Wijhe en Zwolle). Op deze manier hadden alle historische Publieksdiensten Platformdiensten Col fectiedien sten Wendy Oude Nijeweme-d'Hollosy I In 2007 trad Bert de Vries aan als nieuwe directeur van het HCO. Eén van zijn ambities was het erfgoed van Overijssel voor iedereen binnen Overijssel beschikbaar te maken, met het internet als medium. 'MijnStadMijnDorp' was daarvoor een mooie naam. De geschiedenis van een eigen stad of dorp staat immers dicht bij de mensen. Daarnaast vond de nieuwe directeur het belangrijk dat de vele historische verenigingen in de provincie de mogelijkheid kregen om hun opgebouwde collecties naar buiten toe te kunnen presenteren. Veel verenigingen hadden, en hebben, nog geen gedigi taliseerde collecties. Door technische ondersteuning en samenwerking zal dit voor alle verenigingen bereikbaar worden. verenigingen de gelegenheid om een bijeenkomst bij te wonen. Ook werd er een enquête gehouden, waarvan er 113 zijn verzonden, zodat iedereen over de plannen kon meepraten. Vertegenwoordigers van de vereni gingen Wijhe, Ommen en Tubbergen gaven aan graag deel te willen nemen aan de projectgroep als het project daadwerkelijk uitgevoerd zou gaan worden. Naast kritische geluiden - "Raken we onze collecties dan niet kwijt aan het HCO?", "Is het allemaal wel haalbaar?", "Alles op internet? Dan kunnen we onze foto's niet meer verkopen, want iedereen kan ze er zomaar vanaf halen", "Als alles op internet staat komen de mensen ons niet meer bezoeken" - waren er ook veel positieve reacties. Dit was de reden voor het HCO om een subsidieaanvraag in te dienen bij de provincie Overijssel en de gemeente Zwolle, die uiteindelijk in oktober 2008 werden toegekend. De verschillende lagen van het MijnStadMijnDorp platform. nummer 6 2011 31

Archievenblad | 2011 | | pagina 31