verantwoordelijkheid Masterclass Digitale Duurzaamheid Anno 2011 is het realiseren van verantwoord informatiebeheer niet langer een exclusief probleem voor procesverantwoordelijken, naast archivarissen, maar een gezamenlijke uitdaging. Goede afspraken maken De middag werd geopend door Marens Engelhard, voormalig stadsdeelsecretaris en de huidige directeur van het Stads archief Amsterdam. Vanuit beide functies is hij bekend met de urgentie van deze problematiek. Digitale informatie is ongeduldig. Martin Berendse, de algemeen rijks archivaris, illustreerde de gemeen schappelijke verantwoordelijkheden inzake goed archiveren aan de hand van het financiële debacle rond het Europese Sociaal Fonds, waarbij vele miljoenen terug moesten naar Brussel omdat informatie over de besteding van de gelden niet meer toegankelijk was. Digitale informatie is ongeduldig. Digitaal werken betekent vooraf goede afspraken maken, vooraan in het werk proces. Dit in tegenstelling tot papier waarbij de archivaris wacht tot de informatie van geen belang meer is voor de archiefvormers en er geen bedrijfs belang meer speelt. Het vak van archivaris moet opnieuw worden uitgevonden. Overigens heeft het niet goed regelen van duurzame digitale informatie als belangrijk neveneffect een enorme toename van papier. Omdat iedereen nog met digitale en papieren informatie werkt, neemt de jaarlijkse achterstand op rijksniveau van nog te bewerken papier met acht tot tien kilometer toe. Een probleem voor zowel de archief vormers als archivarissen. Kwaliteit van informatie Op rijksniveau neemt de jaarlijkse achterstand van nog te bewerken papier met acht tot tien kilometer toe. Theo Kremer Vanuit dit besef organiseerde het Stadsarchief Amsterdam in februari een masterclass digitale duurzaamheid. Hiervoor waren vertegenwoordigers van de ambtelijke top van Amsterdam naar De Bazel gekomen, waaronder de gemeentesecretaris en toonaangevende archivarissen en informatiemanagers en -adviseurs uit binnen- en buitenland. Centraal stond de vraag wat wij moeten doen om onze informatievoorziening toekomstbestendig te krijgen en welke middelen ons hiervoor ter beschikking staan. Het Stadsarchief Amsterdam liet zien dat zij over twee belangrijke instrumenten beschikt waarmee digitale duurzaamheid geborgd kan worden. Enerzijds een technische voorziening in de vorm van het digitaal depot en anderzijds een sturingsinstrument voor procesverantwoordelijken: het informatie beheersplan, waarmee organisaties beter dan voorheen hun informatie beheer kunnen managen, risico's afwegen en tot eventuele maatregelen besluiten. Het archief heeft hierbij de zorg vanuit de tweede lijn. Ad van Heijst, directeur van VHIC, ging nader in op de verantwoordelijkheid van de overheid om de kwaliteit van haar informatie op orde te hebben voor een goede taakuitoefening. Aan de hand van een viertal visies lichtte hij zijn punt toe: 1. Zorg voor Information Governance, in navolging van Good Governance. Information Governance betekent op een verantwoorde wijze omgaan met informatie. Concrete voorbeelden: wie mag informatie uit de BAG gebruiken? Hoe verantwoorden we ons? Vergelijkbaar met de Code Tabaksblat gemaakt na de affaires rond Enron en Ahold. Dat doe je dus door het goed inregelen van de organisatie. Overzicht hebben is hierbij cruciaal. 2. Information Framework. Informatie is een verantwoordelijkheid van het management. In het bestuur en het beleid van een organisatie zal het belang van goed informatie management steeds meer 28 2011 nummer 6

Archievenblad | 2011 | | pagina 28