Vind jouw DNA... in de Nederlandse archieven! BRAIN ontwikkelt communicatiestrategie voor het archiefwezen Iemand die weet wat een archief is en wat de waarde ervan kan zijn, zal er sneller naar op zoek gaan dan iemand die daar geen of een verkeerd idee van heeft. Dat constateerden KVAN en BRAIN in de visie Archiveren is vooruitzien. En dus ging BRAIN vorig jaar aan de slag met het ontwikkelen van een collectieve communicatiestrategie voor het archiefwezen. In het volle besef dat we niet alleen eenheid moeten uitstralen, maar ook daadwerkelijk moeten vormgeven! Persoonlijke relevantie uitventen Archieven bewegen zich in het domein van erfgoed, geschiedenis en informatie voorziening. Daarbinnen vechten verschillende soorten instellingen om de aandacht van het publiek. Bibliotheken en musea genieten van oudsher meer bekendheid dan archiefinstellingen en trekken een breder publiek. Archieven hebben dankzij de opkomst van internet de brug naar het grote publiek geslagen. Maar omdat de aard en rijkdom van onze collecties nog onvoldoende bekend zijn, halen we daar nog steeds minder rendement uit dan mogelijk moet zijn. Voor de communicatiespecialisten van EdenSpiekermann waren de meest basale vragen daarom: wat onderscheidt archieven van andersoortige instellingen en collecties; wat kunnen mensen wanneer en waarom aan archieven hebben; en wat zet je vervolgens op welke manier het meest prominent in de etalage? Het onderscheidend vermogen van archieven ligt in hun relevantie voor letterlijk elke individuele inwoner van Nederland. Archieven zijn in potentie voor iedereen interessant, want er is over ieders geschiedenis, over elke buurt, iedere stad van alles te vinden. De eerste strategische keuze was dan ook al snel gemaakt: in onze commu nicatie richten we ons op het individu die in contact kan en wil komen met aspecten van zijn eigen geschiedenis: met zijn eigen DNA dus. Kernboodschap Rens Frommé en Margreet Windhorst Communicatieadviesbureau EdenSpiekermann, in ons werkveld onder meer bekend van de huisstijlen en websites van het Stadsarchief Amsterdam en Aletta (instituut voor vrouwengeschiedenis) kreeg van BRAIN de opdracht een strategie uit te werken en visueel te vertalen. Dat de achterban van BRAIN daar het nut en de noodzaak van inziet, bleek wel uit de bereidheid van een aantal leden om te investeren in deze klus. BRAIN presenteerde de resultaten van de fase van strategie bepaling tijdens de ledenvergadering van afgelopen april en beraadt zich momenteel op wijze en tempo van implementatie. Daarmee was de 'merknaam' voor de Nederlandse archieven een feit, net als een even simpel als aansprekend rijtje pay offs: ledereen die leeft in Nederland, die woont in een stad en deel uitmaakt van het rijk, laat zijn sporen achter De archieven van Nederland bewaren deze sporen. Daarom is een deel van ieders bestaan terug te vinden in de archieven van Nederland. In De Nederlandse Archieven ligt dus de informatie van jouw geschiedenis. Besloten in documenten, foto's, brieven, kaarten, tekeningen, dagboeken te wachten om gevonden te worden door jou. Iedereen heeft zijn eigen geschie denis. Niemand heeft hetzelfde verhaal. Jouw verhaal is jouw geschiedenis. De Nederlandse Archieven helpen jou het verhaal van jouw familie, van het huis, de straat en de buurt waar je woont of van de stad waar je werd geboren te ontdekken. De Nederlandse Archieven Het zit in ons DNA nummer 6 2011 25

Archievenblad | 2011 | | pagina 25