Archieven in het veld KVAN-dagen 2011 Archieven in het veld Onder het thema 'Archieven in het veld' boden de KVAN- dagen 2011 een gevarieerd programma. Ruim 250 bezoekers waren naar Friesland afgereisd, waaronder ook redactieleden. Zij bezochten de lezingen en namen korte interviews af bij bezoekers. Een verslag. Keynotes Joost Salverda en Jeroen Trispel, beiden werkzaam bij het Gelders Archief, vroegen zich na afloop af of de vergelijking wel opgaat: beroven archivarissen de archieven van hun context? Misschien, in ieder geval is het met de huidige techniek mogelijk meer context toe te voegen. Instemmend stelden zij dan ook vast dat Bert Looper wel gelijk had dat sinds de negentiende eeuw de vorm van archief veranderd is, maar de basis gelijk is gebleven. In de keynote 'Gevaarlijk gebied, door geen mens te betreden' deed Kester Freriks verslag van zijn zoektocht naar de wildernis in Nederland. Met fraaie voorbeelden beschreef hij zijn zoektocht naar het geschiedenisloze landschap. Hij zocht in archieven en in de natuur zelf, maar vond overal sporen van het verleden. De lezing sprak Annelot Vijn (Het Utrechts Archief) aan: "Vooral zijn literaire wijze van vertellen. Freriks' bijdrage gaf verdieping." Toch maakte de lezing van Looper meer los bij Vijn: "In Loopers lezing komt de landelijke discussie over de rol van archieven en archivarissen naar voren." Na wikken en wegen: "Als persoon deel ik de ervaringen die Looper beschrijft wel. Toch ben ik ook blij met de contextkant van het archiefvak, met de informatie- waarde. Het lijkt alsof we nu weer een andere kant op gaan, ook met Thomassen. Alleen nu niet alleen meer voor het oud archief maar voor het hele records continuüm." Goffe Jensma, hoogleraar Friese taal- en letterkunde, vroeg zich op dinsdag af of archieven overbodig worden. Hij vatte archieven hier op als plaatsen van raadpleging. Zou onderzoek naar de geschiedenis van het zoeken van kievitseieren drie decennia geleden nog jaren duren, nu is dat enkele weken. Alles wat nodig is voor historisch onderzoek is op het internet te vinden: boeken, oude kranten, bronnen. Die ontwikkeling van computers en breedband internet is zo ontzettend snel gegaan. Gaat het in dit tempo door, dan zullen er geen bezoekers meer naar archiefdiensten gaan. Dat een archivaris bepaalt welke bronnen wel en welke niet op internet geplaatst worden en dus beschikbaar zijn, daar maalde Jensma niet om. Maurice Lipsch Fotografie. Hans Berende, Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, René Spork, Ivo Zandhuis In de openingstoespraak van een van de gastheren, Tresoar, werd door Bert Looper de vergelijking gemaakt tussen archivarissen en archeologen van de negentiende eeuw: zij roven archieven uit hun ontstaansomgeving en vernietigen zo de ontstaanscontext. Archivarissen zouden meer moeten nadenken over wat hun rol is vis-a-vis het archief. Want als we weten wat archief is, dan weten we ook wat onze rol is. Archivarissen zouden masters of context moeten zijn. De KVAN-dagen werden op beeld vastgelegd door Nick Creutzburg. 16 2011 nummer 6

Archievenblad | 2011 | | pagina 16