Eigen archief Ministers en staatssecretarissen hebben hun privéarchieven niet alleen ondergebracht bij het Nationaal Archief. Sommigen kozen voor het IISG of KDC. Belangrijk in dit verband is ook dat de overdracht van digitale particuliere archieven niet net zo lang wachten als papieren archieven. Als u uiteindelijk stopt als bewindspersoon van de overheid, waar brengt u uw eigen archief onder en op welke termijn? "Voorlopig is van stoppen nog geen sprake, dus in die zin is uw vraag voorbarig. Ik weet ook niet of ik ooit een belangwekkend persoonlijk archief zal nalaten. Maar als ik bekijk waar politieke geestverwanten als Toxopeus, Wiegel en Bolkestein hun persoonlijke archief hebben ondergebracht, dan ligt mijn voorkeur voor de hand: bij het Nationaal Archief. Overigens zal tegen die tijd de locatie niet zo tellen. Ook persoonlijke archieven zijn dan immers voor iedereen gewoon via internet in te zien." Staatssecretaris Zijlstra krijg uitleg tijdens een w Op de vraag hoe de archiefsector de rol kan oppakken voor het behoud van particuliere archieven, antwoordt de staatssecretaris: "Volgens de Raad voor Cultuur hebben archieven drie functies: die van geheugen, geweten en herinnering. De herinneringsfunctie wordt pas waargemaakt als er in de Archiefcollectie Nederland een goed evenwicht bestaat tussen archieven van de overheid en van bedrijven, instellingen en belangwekkende personen. Zeker gemeentearchieven pakken de rol om particuliere archieven te verwerven al actief op. Helaas worden er wel veel archieven 'ad hoc' binnen gehaald, omdat het ontbreekt aan een duidelijk collectieprofiel, heldere criteria en aan afstemming binnen de sector. Daarom zal het Nationaal Archief als facilitator kennis en kunde ter beschikking stellen en waar mogelijk verbindingen binnen de sector tot stand brengen. Archiefinstellingen houden daarbij hun eigen verantwoordelijkheid voor de collectievorming. Elke archief instelling hoort oog te hebben voor een evenwichtig collectiebeleid. oek aan het Rijksmuseum Amsterdam (foto Myra May). Hans Berende hoofdredacteur Archievenblad en plv. gemeentearchivaris/ archiefinspecteur bij de Gemeente Ede. nummer 6 2011 15

Archievenblad | 2011 | | pagina 15