integriteit van die digitale informatie staat voorop en daarbij reken ik op de archiefsector. Forse maatregelen zijn nodig om ervoor te zorgen dat het digitale archief in de toekomst kan blijven dienen voor verantwoording en als bron voor historisch onderzoek. Maar ik stel ook vast dat de archiefsector versnipperd is. Er zijn een paar grote instellingen maar de meeste zijn klein. De omstandigheden dwingen tot samenwerken. De financiële impuls die ik voor de sectorinnovatie ter beschikking stel, is voor het nood zakelijke maatwerk; een blauwdruk zou te rigide zijn." Waardering en selectie Particuliere archieven Halbe Zijlstra: "Over enkele jaren werkt de overheid bijna uitsluitend digitaal. Het is voor de archiefsector een flinke klus om daarop in te spelen" (foto www.rijksoverheid.nl). In de wijziging van de Archiefwet is sprake van een belangrijke wijziging in waardering en selectie. Er moet een onafhankelijk toetser komen. Het advies van de bijzondere commissie van RvC vervalt. Volgens de selectiebrief van december 2010 zal er een strategisch informatie- overleg komen, bestaande uit de chief information officer (CIO) van elk departement en de algemene rijksarchivaris. Daarnaast zal steeds een derde, onafhankelijke partij worden betrokken bij de totstandkoming van de selectievoorstellen. Die onafhankelijke gesprekspartner is een deskundige op het gebied van c.q. een maatschappelijk betrokkene bij het onderwerp. Het is nog onduidelijk wat de zeggingskracht en rol is van de onafhankelijke gesprekspartner. Ook hier ligt de aandacht sterk bij de centrale Rijksoverheid, niet bij zbo's, pbo's en lagere overheden. Wat zijn de rol(len) die ervoor zorgen dat de kwaliteit van waardering en selectie van archieven gegarandeerd blijft? Zijlstra: "Eind vorig jaar heb ik de contouren van de nieuwe selectieaanpak bij de Rijksoverheid geschetst. Ik hoop dat deze ook richtinggevend wordt voor de aanpak bij andere overheden." "Over de kwaliteit hoeft niemand zich zorgen te maken. Bij de waardering en selectie zijn deskundigen zoals historici, sociale wetenschappers en overheids- specialisten betrokken. Zij selecteren op de waarde van het materiaal voor de overheid zelf, de waarde voor het reconstrueren van de hoofdlijnen van het overheidshandelen en de waarde voor het documenteren van interactie met de samenleving." "Bij het overleg schuift een onafhankelijke externe deskundige aan om het belang van recht- en bewijszoekende burgers te garanderen. Als een selectielijst klaar is, wordt die voor iedereen ter inzage gelegd. Ten slotte kan elke burger tegen de vaststelling van een selectielijst in beroep gaan." De Raad voor Cultuur riep meermalen op tot een fonds voor bijzondere archieven van nationaal belang. Daarnaast is er al jaren de roep om de registratie van particuliere archieven nieuw leven in te blazen. De Archiefvisie is hier helder over: "Het besteladvies van de Raad voor Cultuur om een register van behoudenswaardig particulier archief in te richten wordt door de staatssecretaris van OCW niet overgenomen. Deze taak behoort niet tot de primaire verant woordelijkheid van het Rijk, maar is zaak van de sector zelf. Aan de aanbeveling van de Raad tot instelling van een separaat fonds voor particuliere archieven die verloren dreigen te gaan, kan vooralsnog geen prioriteit worden gegeven gezien de beperkt beschikbare middelen." En eerder: "Waar het gaat om particuliere archieven van evidente nationale betekenis ligt de primaire verantwoordelijkheid bij de staats secretaris van OCW om deze eventueel in de Rijkscollectie op te nemen." 14 2011 nummer 6

Archievenblad | 2011 | | pagina 14