Nieuws uit het veld Bestuursakkoord VNG, IPO, UvW en Rijk Selectielijst Waterschappen vanaf 1996 ter inzage Donner valt de Wob aan Deze lijst vervangt het bestaande selectie-instrument, de 'Lijst van voor vernietiging/bewaring in aanmerking komende archiefbescheiden van waterschappen van na 1935'. Samen met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg is de (ontwerp)selectielijst in te zien op www.rijksoverheid.nl. Reacties kunnen worden ingediend tot 14 juni 2011. betrekking op afwegingen en beraad slagingen voorafgaand aan besluitvorming. Daarvoor gelden andere overwegingen." Thomas Bruning, algemeen secretaris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, noemde deze uitspraken van Donner zorgelijk. Volgens hem ontkent de minister hiermee het democratisch proces en de rol die journalisten daarin spelen. "Het is in onze ogen van groot belang om toegang te krijgen tot een proces dat voorafgaat aan de besluitvorming. Anders kun je de macht niet controleren", zei Bruning. Donner vindt dat de pers niet louter afhankelijk moet zijn van gegevens die de overheid verstrekt. "Natuurlijk is de Wet openbaarheid van bestuur een mooi instrument voor journalisten om nieuws te vergaren. Maar ook toen deze er nog niet was, hadden we in Nederland persvrijheid." Donner vindt beslotenheid in sommige gevallen nuttig. Volgens hem kan openheid vernieuwing tegenwerken, omdat er commotie kan ontstaan als ideeën in een vroeg stadium Op donderdag 21 april 2011 hebben het Rijk, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het Interprovinciaal Overleg en de Unie van Waterschappen overeenstemming bereikt over de inhoud van het bestuursakkoord 2011-2015. Dit bestuursakkoord heeft voor de RHC's een aantal gevolgen. De rijksbijdrage aan de 11 RHC's wordt conform het regeerakkoord met 5 miljoen gekort. Het Rijk zal in de Archiefwet vastleggen dat provincies, net als andere overheden, verantwoordelijk zijn voor beheer en toegankelijkheid van de eigen overgedragen provinciale archieven. Zij gaan daartoe per 1 januari 2012 meebetalen aan de 11 RHC's en, in het geval van de provincie Zuid-Holland, het Nationaal Archief. De 12 provincies gaan structureel 5 miljoen per jaar bijdragen voor de eigen archieven. Nadere uitwerking volgt per RHC. Tevens zal nog gesproken worden over de investering en bijbehorende financiering in gemeenschappelijke e-depot- voorzieningen voor het Nationaal Archief en de RHC's. Er wordt aansluiting gezocht bij de ontwikkelingen op het gebied van e-overheid. Vanaf 2 mei tot en met 14 juni 2011 ligt de (ontwerp)selectielijst 'Waterschappen vanaf 1996 tot heden' ter inzage. Persvrijheid en openbaarheid van bestuur hebben weinig met elkaar te maken. Dat zei minister Piet Hein Donner van Binnenlandse Zaken op 3 mei, tijdens een bijeenkomst in Amsterdam op de Dag van de Persvrijheid. Hij nam er de Persvrijheidsmonitor 2010 in ontvangst. Donner wil oneigenlijk gebruik van de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) door journalisten aanpakken en daarmee het ambtelijke apparaat ontlasten. "Tientallen ambtenaren hebben nu vaak een dagtaak aan de behandeling van de Wob-aanvragen. Dat is het gevolg van het schot hagel dat journalisten op de overheid afvuren in de hoop dat een korreltje een primeur oplevert. Dat vind ik geen efficiënte tijdsbesteding", zei Donner. "In die situaties wil ik optreden. Dit raakt de persvrijheid niet." Hij zei de wet op een aantal punten te willen aanpassen. Binnenkort informeert hij de Tweede Kamer. Donner zei ook beraadslagingen die aan overheids besluiten voorafgaan, uit de openbaar heid te willen houden. "Veel Wob- geschillen die er nu zijn, hebben Piet Hein Donner, minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (foto Wikimedia Commons). nummer 5 201 1 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 7