De archiefervaring van Marieke Klomp Als kind was ik altijd geïnteresseerd in geschiedenis, maar heb ik nooit een archief van binnen gezien. Pas tijdens mijn studie geschiedenis ben ik in aanraking gekomen met de bronnen waarmee de geschiedschrijving vorm wordt gegeven. Toen heb ik de welbekende 'historische sensatie' ervaren. In september 2009 heb ik een collega geassisteerd bij de Uitlokdag, een dag voor middelbare scholieren waarin zij kennismaken met culturele instellingen. Ik verzorgde de opdracht over Joodse Soms kun je als archief bijdragen aan het oplossen van een actueel probleem. Vorig jaar werd ik benaderd door een stichting die zich inzet voor pensioen compensatie voor gastarbeiders. Zij hadden informatie nodig waarmee ze bedrijven konden verbinden aan hun doelgroep. Een ingewikkelde vraag waarin verschillende kwesties samenkwamen. Bedrijfsarchieven konden eventueel een antwoord bieden, maar die zijn lang niet altijd naar een archief als het onze overgebracht. Dat geldt ook voor de dossiers van de Kamer van Koophandel (wel geadviseerd om navraag te doen). Uiteindelijk bleek de eenvoudigste vraag te zijn: op welke manier heeft de lokale overheid zich beziggehouden met deze vreemdelingen? Naast algemene rapporten heeft de gemeente toezicht gehouden op huisvesting van gastarbeiders. Sommige bedrijven hadden zoveel gastarbeiders in dienst dat zij zelf pensions hielden voor hen. In het archief van de gemeente bevinden zich lijsten met daarop het adres van het pension en de Als medewerkster studiezaal zie ik deze ervaring regelmatig. Zowel bij onze bezoekers als in reacties op inlichtingen die ik telefonisch, per brief of per e-mail verstrek. Soms is het eenvoudigweg het bijzondere gevoel een oud stuk in handen te hebben. Maar het kan ook gaan om persoonlijke emotie, bijvoorbeeld wanneer je je door het bronmateriaal realiseert wat iemand meegemaakt heeft. Of wanneer je (eindelijk) de informatie vindt waardoor de andere puzzelstukjes in elkaar passen. Of wanneer je bewijs aantreft waardoor je in het gelijk gesteld wordt. Ik wil de lezers van het Archievenblad graag meenemen naar twee ervaringen die mij zijn bijgebleven. -L&ilf if J -fiim I, ,1 f-'J r t - St—.' Detail van een naamsgewijze lijst van Joodse leerlingen die lager en voortgezet onderwijs volgden aan het gemeentelijk Joods lyceum (coll. Stadsarchief 's-Hertogenbosch). scholieren in de Tweede Wereldoorlog. De klas was erg rumoerig en druk in de weer met mobieltjes. Tijdens het vertellen van hun geschiedenis lieten we documenten zien en rondgaan. De leerlingen werden steeds stiller. Door het zien van de documenten werden de mensen over wie het verhaal ging echt. Langzaam drong het besef door wat er met hen is gebeurd. Dat deze kinderen net zo oud waren als zijzelf én dat hen hetzelfde lot zou hebben getroffen wanneer zij in die tijd als Joodse scholieren hadden geleefd. Marieke Klomp met Woningkaarten van Hinthamereinde 42 waar een pension met arbeiders van De Gruyter gevestigd was (foto Stadsarchief 's-Hertogenbosch/ Jac. Biemans). beheerder. Die kunnen vaak weer gekoppeld worden aan de woningkaarten. Hierdoor kon in ieder geval aangetoond worden dat bepaalde bedrijven gastarbeiders in dienst hebben gehad. Hoewel de stichting nog een lange weg te gaan heeft, waren ze erg blij dat wij hen hiermee hebben kunnen helpen. Veel mensen moeten een heel traject afleggen voordat ze vanuit hun vraag via de bronnen tot een antwoord komen. Hen helpen met deze vraag en de reactie wanneer ze hun antwoord (niet) gevonden hebben, maakt voor mij het werken in een archief leuk. Het draagt echter ook bij aan mijn overtuiging dat de toegang tot informatie die wij verschaffen, van groot belang kan zijn. Marieke Klomp junior medewerkster studiezaal bij het Stadsarchief 's-Hertogenbosch en student Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. nummer 5 201 1 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 5