Charles bij een vennetje achter het huis in Drenthe, 1961. Niet online!? "Ik ben geen liefhebber van gadgets en hecht persoonlijk weinig belang aan dingen als Twitter of LinkedIn. Ik heb mijn LinkedIn-pagina onlangs maar verwijderd. Hij was ooit per ongeluk ontstaan en ik was niet ingegaan op verzoeken om gelinked te zijn. Het had dus niet zo veel zin." "Ik was ook de laatste directeur in de gemeente die nog geen mobiele telefoon had. Toen het college van B&W mij direct wilde spreken over het oorlogsverleden van Jan Campert [2005, IZ], konden zij mij niet bereiken. Ik heb toen op mijn kop gekregen en heb sindsdien een mobiele telefoon." "Ik ben overigens niet wereldvreemd: ik maak dagelijks gebruik van allerlei nuttige zoekdiensten op internet en ik stimuleer mijn medewerkers om voor hun werk gebruik te maken van social media." De wijze van organiseren dan? Zijn in het bibliotheekwezen de koepelorganisaties niet beter georganiseerd? "Ik zou me daar niet blind op staren. Vroeger was er de Vereniging van Openbare Bibliotheken die de middelen van zowel het Rijk als de contributies van de leden moest verdelen. Dat leidde vaak tot spanningen. Dit is - in opdracht van het ministerie van OCW - nu netjes opgesplitst in het Sector Instituut Openbare Bibliotheken (SIOB) en de (nieuwe) VOB. Maar nu moeten ze samenwerken. Het vroegere probleem van spanningen binnen de vereniging is nu vervangen door een coördinatie probleem. Uiteindelijk geldt ook hier de wet van behoud van ellende. Er zijn veel clubjes. Zo is er zelfs een vereniging van directeuren. Ik ben daar geen lid van geworden." "De KVAN is in het bibliotheekwezen te vergelijken met de Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen (NVB). Hun positie is echter veel minder krachtig dan die van de KVAN. Het mooie van de KVAN is juist dat er geen grenzen zijn tussen de diverse lagen: directeuren en archiefmedewerkers ontmoeten elkaar daar." De samenwerking met de archiefdienst zal wel beter zijn dan in welke andere stad ook. "Dat weet ik niet, ik kan niet heel Nederland overzien. We hebben wel een hele goede samenwerking. We hebben een verhalentafel georganiseerd, waarin Hagenezen hun ervaringen op film konden laten vastleggen. Deze verhalen worden nu in het archief bewaard. Op initiatief van het Haags Gemeentearchief is er sinds 2009 ook een gemeenschappelijk historisch informatiepunt in één van de wijkbibliotheken." "Bibliotheken zijn niet exclusief. Ze zoeken daarom een royale samenwerking met iedereen. We geven bijvoorbeeld de mogelijkheid aan culturele instellingen om zich in een vestiging in de wijk te presenteren. Hierdoor bestaat de kans een publiek te bedienen dat zij anders niet kunnen bereiken." Heb je de banden met het archiefwezen helemaal doorgesneden? Je hebt bijvoorbeeld vorig jaar je lidmaatschap van de KVAN opgezegd. "Ik heb sporadisch nog contact met oud-collega's, maar ik zag niet in waarom ik nog een beroepsvereniging zou subsidiëren terwijl ik niet meer in de sector werkzaam ben. Bovendien: het Archievenblad staat hier in het tijdschriftenrek [in de open opstelling, IZ] helemaal aan het begin, bij de 'a'. Ik kan er zo heen lopen. Wat me speet was dat ik het overlijden van Hans Scheurkogel had gemist. Ik hoorde toevallig van zijn overlijden terwijl dat al 40 2011 nummer 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 40