I "Maar Maarten was toen nog lang niet weg. En nogmaals: ik was met die carrièreplanning niet bezig. Het lag niet aan het archiefwezen: ik heb er altijd met veel plezier gewerkt en denk er met veel plezier aan terug. Ik had er makkelijk tot mijn pensioen kunnen blijven werken." "Ook nu ben ik niet bezig met een mogelijke carrièrestap. Door de bezuinigingen is het een spannende tijd. Het is voor de bibliotheek geen goed moment om weg te gaan." "Ooit is er hier in Den Haag een fusie tussen de bibliotheek en het archief mislukt. Een fusie leek logisch, want er zijn oppervlakkig veel overeenkomsten: ze helpen allebei publiek met het vinden van informatie, al dan niet in een lees- of studiezaal. Maar als je verder kijkt zijn de verschillen heel groot: de bibliotheek heeft een belangrijke sociale functie. Zo bieden we taalcursussen, doen aan huiswerkondersteuning, geven kinderen de mogelijkheid games te spelen, organiseren integratieactiviteiten. Eigenlijk willen we de huiskamer van de wijk zijn, een ontmoetingsplaats. We hebben bijvoorbeeld in één van de wijkbibliotheken een piano staan waar je een aantal pianolessen kunt krijgen, compleet met certificaat. Zo kan iedereen hiermee kennismaken." "Toen ik in 2000 gemeentearchivaris werd, heb ik mij ingezet voor een verbetering van de online presentatie. We hadden daardoor plotseling de grootste beeldbank van een archief. De volgende duizend foto's zijn een stuk minder interessant. De aardigheid ervan neemt af." "Van bibliotheken wordt wel gezegd dat ze niet lang meer zullen bestaan, omdat ze door e-books overbodig gemaakt gaan worden. Ik geloof daar niet in. Dat iets technisch kan, wil niet zeggen dat het ook gebeurt. Zie het 25 jaar oude verhaal van het paperless office. Archieven lijken meer stabiliteit te hebben, mede dankzij hun unieke "Ik was er al bang voor dat je die vraag zou stellen! Je zou hopen dat ik na vijf jaar in de bibliotheek nu een flitsend advies kan geven vanuit het bibliotheek wezen." "Ik geloof dat het belangrijkste te maken heeft met het bieden van een plek. Een plek waar je bezig kunt zijn met mensen. Ik geloof dat we - ook de bibliotheek - teveel verwachtingen hebben van online projecten. Uiteraard is het belangrijk te investeren in de online presentatie van informatie. Maar mensen blijven mensen. Je kunt ze pas echt enthousiasmeren als je ze ook ontmoet". Ik hoorde toen ik in het archiefwezen werkzaam werd: Let op: Noordam wordt de opvolger van Van Boven." Het was ook de enige stap die je nog kon zetten in het archiefwezen. Wat is het belangrijkste verschil met het archief? Eerste personeelsuitje met het Haags Gemeentearchief, voorjaar 2000. Bij een champignonkwekerij in Brabant. collectie. Bij ons zijn boeken verbruiks voorwerpen. We hebben bijvoorbeeld een eerste druk van Gibbons The history of the decline fall of the roman empire in de open opstelling in de kast staan. Omdat het als bibliotheekboek is gebonden, is het antiquarisch van geen waarde, maar wel voor iedereen zonder tussenkomst van een bibliothecaris in te zien. Het geeft toch aan dat bibliotheken anders met hun materiaal omgaan." "Ik geloof dat het archief een belangrijke functie heeft als kennisinstituut. De ondersteuning bij het gebruik van de archieven is onmisbaar. De archivaris is in die zin een tolk die archiefstukken vertaalt naar informatie." Wat kunnen archiefdiensten leren van de bibliotheken? Opening fototentoonstelling in aanwezigheid van toenmalig burgemeester Deetman bij het Haags Gemeentearchief juli 2004. nummer 5 201 1 39

Archievenblad | 2011 | | pagina 39