De archivaris tussen priester en tolk él In gesprek met Charles Noordam Was Charles Noordam de gedoodverfde opvolger van Maarten van Boven? We zullen het niet weten want plotseling was hij directeur van de Openbare Bibliotheek in Den Haag. Dat is alweer vijf jaar geleden. Hoe is het met hem? Burgerlijke Stand Charles Noordam (foto's part. coll.). Ivo Zandhuis Ter voorbereiding hebben we met de redactie herinneringen aan je opgehaald en heb ik gezocht in de catalogi van bibliotheken en archiefdiensten. Het werd niet helemaal duidelijk waar je loopbaan in het archiefwezen begon. "Ik begon als stagiair bij het Streek- archivariaat van Zuid-West Utrecht, onder leiding van Boon. De Archiefschool gaf twee mogelijkheden om te solliciteren voor een stageplek: het Rijksarchief Utrecht en het Streekarchivariaat Zuid-West Utrecht. Ik had geen idee hoe het archiefwezen werkte, maar schatte in dat er in een klein archief meer aandacht voor me zou zijn dan in het (veronderstelde) logge en grote Rijksarchief. Niets bleek overigens minder waar, eigenlijk was het de verkeerde keuze. Het archief was gevestigd in twee lokalen van een negentiende-eeuwse school. Meneer Boon bezette in zijn eentje een lokaal waarin ook de mooiste banden waren verzameld. In het andere lokaal zaten twee archiefmedewerkers, vier WSW-ers, stond de beeldcollectie èn werd het publiek ontvangen." "In de regio heb ik daarna vele banen gecombineerd bij verschillende gemeentes, waaronder Nieuwegein en Montfoort. Vanaf 1990 was ik volledig in dienst van de gemeente Montfoort. Daar was in de kelder van het middeleeuwse stadhuis een werkplek voor me afgeschot naast de afgedankte spullen. Soms verrichte ik losse werkzaamheden voor buurgemeentes. Bij mijn vertrek in 1995 heb ik geadviseerd het archief van Montfoort onder te brengen bij het Streekarchief in Woerden, en dat is ook gebeurd. Zelf werd ik toen hoofd van de afdeling Inspectie, Registratuur en Acquisitie van het Gemeentearchief in Amsterdam." Was dat niet een enorme overgang? Van een dorp naar de hoofdstad, van alleen werken naar leidinggeven? "Ja, het was mijn eerste echte managementfunctie. Ik gaf leiding aan 20 tot 25 mensen. We deden ook de bewerking van archieven van gemeentelijke diensten en stadsdelen. Jeroen van Oss deed de acquisitie. We waren gevestigd in de voormalige diamantslijperij van Asscher in de Tolstraat, achter het archief [toen nog aan de Amsteldijk, IZ]. In 2000 werd ik stadsarchivaris van Den Haag." Ik heb begrepen dat je daar een ingewikkelde start maakte. "Dat was inderdaad een bizar verhaal. Vijf dagen voor ik daar zou beginnen, brak ik enkele nekwervels. Ik was al een aantal dagen niet lekker, had die nacht een paracetamol genomen en viel flauw. Ik kwam met mijn nek tegen de deurpost. Ik ben tachtig kilo en heb al zo'n dun nekkie. Ik heb veel geluk gehad want ik had wel dood of verlamd kunnen zijn. Ik heb drie maanden een haloframe gedragen. Gelukkig maar dat die bestaan, anders had ik al die tijd in een gipsbed gelegen." In de tijd dat je gemeentearchivaris in Den Haag was, was je ook voorzitter van de KVAN. "Het was een moeilijke tijd voor de KVAN. Er gingen zelfs stemmen op om de KVAN op te heffen. Met een aantal bestuursleden hebben we dat toen proberen vlot te trekken. We organiseerden meer activiteiten, zoals de Ketelaarlezing (samen met het Nationaal Archief) en de meerdaagse KVAN-studiedagen. Daarbij verzorgden we vergaderfaciliteiten voor allerlei nummer 5 201 1 37

Archievenblad | 2011 | | pagina 37