Agenda Piet Smeele: vormgever bij drukkerij De IJsel Piet Smeele (1910-2001) was opgeleid tot tekenleraar, maar omdat onderwijs- banen in de jaren dertig schaars waren, startte hij een bureau voor reclamewerk en portrettekenen. In 1934 trad Smeele als reclametekenaar in dienst bij de Deventer drukkerij De IJsel, gevestigd aan de Hoge Hondstraat waar nu een medisch centrum staat. De IJsel stond bekend om kwalitatief hoogwaardig drukwerk. Piet Smeele bleek een alleskunner: fotograferen, schilderen, tekenen, lithograferen en aquarelleren. Hij ontwierp een keur aan reclame drukwerk, briefpapier, affiches, boekomslagen, ansichtkaarten, kalenders, spellen en kleurboeken. Bedrijven als de KLM en platenlabel Decca maakten gebruik van zijn ontwerpen. Voor een van Nederlands beroemdste mascottes, Flipje van Tiel, bedacht Smeele in de jaren dertig de 'Flipposcoop': een ingenieus kartonnen theatertje waarin een papieren filmrol, die bij een potje jam werd geleverd, bekeken kon worden. In 1949 vond Piet Smeele eindelijk een baan in het onderwijs. Hij vertrok naar Enschede waar hij leraar werd aan de Ambachts Bijeenkomsten Informatie aan Zee International Masterclass Heritage Education Op 18 november 2011 organiseren het Centrum voor Historische Cultuur van de Erasmus Universiteit Rotterdam en Erfgoed Nederland een International Masterclass Heritage Education, in de Bazel in Amsterdam. Het hoofdthema van de masterclass is de betekenis van erfgoed voor jongeren in een globaliserende en multiculturele samenleving. 's Ochtends zijn er lezingen van buitenlandse experts op het gebied van erfgoed en educatie. In de middag zijn er workshops waarin 'identiteit betekenisgeving' en 'leren door ervaren' centraal staan. 18 mei - 31 augustus 2011 Toen vormgever Piet Smeele in 2001 overleed, vonden zijn kinderen tot hun verrassing in enkele laden en mappen een verzameling van het werk van hun vader. Het grootste deel daarvan was gemaakt in de periode 1934-1949, toen Smeele werkzaam was bij drukkerij De IJsel in Deventer. Zijn collectie wordt deze week overgedragen aan Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek, waar tot en met 31 augustus de expositie 'Piet Smeele: vormgever bij drukkerij De IJsel' te zien is. school. In 1954 keerde Smeele weer terug naar de IJsselstreek om tekenleraar te worden aan het Stedelijk Lyceum in Zutphen. Piet Smeele bleef daarna als freelancer zijn oude beroep uitoefenen. Locatie: Hal Stadsarchief en Athenaeum bibliotheekDeventer Info: www.sobinfo.nl Kalender van boek- en steendrukkerij De IJsel. 15 en 16 september 2011 Op 15 en 16 september 2011 organiseert de VVBAD opnieuw haar tweejaarlijks congres Informatie aan Zee. Informatie aan Zee is een interactief gebeuren voor informatieprofessionals. Het omvat een beursgedeelte en een omvangrijk programma van presentaties, workshops, panels en productpresentaties. Prof. dr. Ronald Soetaert opent Informatie aan Zee 2011. Hij is gewoon hoogleraar bij de vakgroep Onderwijskunde van de Universiteit Gent. Soetaert voert onderzoek uit naar taal- en literatuur onderwijs, kunsteducatie, cultuur en media. Locatie: het Kursaal Oostende Info: www.vvbod.be/lnformotieoonZee 18 november 2011 De dag is bedoeld voor educatief (staf-) medewerkers van erfgoedinstellingen, ontwikkelaars van educatief materiaal voor erfgoedinstellingen en consulenten erfgoededucatie uit de provincies. Locatie: de Bazel, Amsterdam Info: www.erfgoednederland.nl nummer 5 201 1 35

Archievenblad | 2011 | | pagina 35