Agenda Tentoonstellingen Akten van Lief Leed 'Akten van Lief Leed - 200 jaar Burgerlijke Stand' is de titel van de nieuwe expositie in het Zeeuws Archief die tot en met 13 januari 2012 te zien is. De tentoonstelling belicht tien schijnbaar gewone Zeeuwen die geregistreerd staan in de registers van de burgerlijke stand van Zeeland. Schijnbaar gewoon, want achter elke Zeeuw schuilt een uniek verhaal. Deze verhalen zijn in de archieven gevonden en worden in de tentoonstelling voor het voetlicht gebracht. De expositie Akten van Lief Leed - 200 jaar Burgerlijke Stand is onderdeel van een dubbelexpositie. In het Stadhuis museum 'De Vierschaar' te Veere is onder dezelfde titel een tentoonstelling te zien over verliefd, verloofd, getrouwd in Veere. De verbindende schakel tussen de twee deeltentoonstellingen in Middelburg en Veere is het echtpaar Polderman-Koppejan, dat in 1927 in Biggekerke in de echt werd verbonden. Zij spelen in beide deelexposities een belangrijke rol. De tentoonstelling in het Zeeuws Archief bestaat uit drie onderdelen: geboorte, huwelijk/echtscheiding en overlijden. In elke vitrine wordt aan de hand van archiefstukken, literatuur, kranten, foto's en tekeningen het verhaal verteld van iemand die in Zeeland is geboren, gehuwd, gescheiden of overleden. Een blinde dichteres die in haar tijd net zo beroemd was als Hieronymus van Alphen, een adellijk jongetje dat het bracht tot diplomaat in Spanje, een boer op zoek naar vrouwen, notariskinderen die elkaar vonden, een dief die drie keer huwde en uiteindelijk een respectabel hoteleigenaar werd, een Walchers echtpaar dat emigreerde naar de Noordoostpolder, een onbestorven weduwe die tien jaar lang moest wachten tot ze met haar jonge minnaar in het huwelijk kon treden, een wijnkoper die in korte tijd een keizer en twee koningen mocht begroeten, een kindermoordenares die ter dood veroordeeld werd en een visser die tijdens een stormramp omkwam en vermist raakte. Zomaar een greep uit 7,2 miljoen naamsvermeldingen uit de personendatabase 'Zeeuwen Gezocht' van het Zeeuws Archief. Tien unieke verhalen over 'gewone' Zeeuwen. Locatie: Zeeuws Archief, Middelburg en Stadhuismuseum De Vierschaar, Veere Info-.www.zeeuwsarchief.nl 17 mei - 3 juli 2011 Anjers aan het hof. Varianten van een vorstelijke bloem Deze zomer besteedt Paleis Het Loo in de beplanting van de tuinen speciale aandacht aan anjers. Met de presentatie 'Anjers aan het Hof' worden van 17 mei tot en met 3 juli aanstaande zeldzame oude variëteiten van de anjer in het zonnetje gezet. Paleis Het Loo houdt de traditie hoog om jaarlijks extra aandacht te schenken aan een zeventiende- eeuwse tuinbloem, waarbij populaire en minder bekende soorten elkaar afwisselen. In de afgelopen jaren zijn onder meer de tulp, aurikel (primula), anemoon en kattenstaart tentoongesteld in borders en potten. In 2010 stond de anjer ook centraal; met een selectie van de veertig mooiste anjerrassen wordt dit in 2011 voortgezet. De anjer is een van de alleroudste Europese sierplanten. Vanaf het begin van de vijftiende eeuw tot vandaag de dag is de anjer onafgebroken in cultuur geweest, onder meer vanwege zijn goede eigenschappen als snijbloem. Beroemde schilders als Leonardo da Vinci (1478) en Rembrandt (1660) hebben de bloem afgebeeld op hun schilderijen. De schrijver Petrus Nylandt noteert in 1682 in De Nederlandtse Herbarius: "Er is bijna geen tuin waarin de anjer ontbreekt." Ook in de tuin van koning-stadhouder Willem III (1650 1702), grondlegger van Paleis Het Loo, hebben anjers gestaan. Voor velen is de anjer onlosmakelijk verbonden met prins Bernhard vanwege de onafscheidelijke witte anjer, de 'White Sim', die hij droeg in zijn knoopsgat. De oorsprong van dit gebruik gaat terug tot een ontmoeting tussen de Engelse koningin Victoria en prins Albert in 1840. Zij begroette hem met een boeketje bloemen, waarop hij met een klein zakmes een gat in zijn revers sneed en er een van de bloemen in stak. De kleermaker van de prins kreeg vervolgens de opdracht een dergelijk knoopsgat in alle jasjes aan te brengen. Prins Bernhard maakte er een goede gewoonte van dagelijks een verse witte anjer op zijn revers te dragen. De collectie anjers die voor deze tentoonstelling bijeen is gebracht omvat meer dan veertig cultivars, daterend vanaf de middeleeuwen tot nu. Stonden de planten vorig jaar in de bloemen randen van de tuinparterres, dit jaar worden ze op originele wijze uitgestald in potten in de boventuin, zoals drie eeuwen geleden ook gebruikelijk was. Onder de Colonnades achter in de tuin is een fotopresentatie ingericht met toelichting. De kleurrijke en gevarieerde collectie anjers inspireert de tuinliefhebber om deze mooie, oude sierplant weer een plaatsje in eigen tuin te geven. Locatie: Paleis Het Loo Nationaal Museum, Apeldoorn Info: www.paleishetloo.nl 1 mei - 31 oktober 2011 en 2 mei 2011 - januari 2012 34 2011 nummer 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 34