Uitgelezen Bavianen en Slijkgeuzen KERK EN KERKVOLK IN DE TIJD VAN MAülUTS EN OLÜENBARNEVELT De eerste druk van dit boek verscheen in 1974 en qua tekst is deze vierde druk geen echte herziening. Het boek is wel heel anders geworden door de vele afbeeldingen die nu zijn toegevoegd. Van Deursen heeft daarvoor zijn vakgenoot Joke Korteweg ingeschakeld. Die heeft veel eer van haar werk, net als uitgever Van Wijnen. De afbeeldingen in kleur staan niet bij elkaar in een apart katern (waar tegenwoordig vaak voor wordt gekozen). Zo is het een prachtig boek geworden. Praktisch alle afbeeldingen passen bij de pagina's waarop zij staan afgedrukt en zijn voorzien van goede onderschriften. Bij maar een enkele afbeelding zijn details niet opgemerkt, zoals op pagina 87 waar Hendrik Danielsz Slatius, remonstrants predikant van Bleiswijk en samenzweerder tegen Maurits, staat afgebeeld nadat hij in een Drentse herberg gevangen is genomen. geeft het een grondige en boeiende weergave van alle aspecten van het kerkelijk leven. Bij de beschrijving in Deel 2 van het conflict van de bestands jaren vind ik Van Deursen overtuigend: hij corrigeert de meningen dat Maurits wel partij koos in het kerkelijk conflict maar eigenlijk niet goed begreep waar het om ging, en dat de remonstranten vrijwel allemaal tot de gegoede burgerij behoorden en het gewone volk vrijwel in zijn geheel contraremonstrant was. 'Slijkgeuzen' - ofwel burgers (ook gegoede) die via modderige wegen elders kerkten - konden net zo goed uitgescholden en belaagd worden door 'bavianen' (naar een remonstrant met een aapachtig gezicht óf afgeleid van 'armininanen') als andersom. En ook de remonstranten konden in sommige dorpen en steden een spontane volksbeweging organiseren. Aanhakend op een actueel aandachtspunt: bij Van Deursen blijkt hoe belangrijk het is om naast de overheidsarchieven ook particuliere archieven te bewaren om een evenwichtig beeld te krijgen van ontwikkelingen en gebeurtenissen in een bepaalde periode. Bij de noten van hoofdstuk 12 wordt bijvoorbeeld 31 keer verwezen naar een overheidsarchief en 93 keer naar een kerkelijk archief (waarvan 69 maal een (regionale) classis en 24 maal een (lokale) kerkenraad), met daarnaast nog verwijzingen naar andere particuliere archieven en bronnen. Van Tilt uitgeverij (Nijmegen 2010) ISBN 978-94-6004-056-6, 176 pp., 24,50. Als geboren en getogen Heerlenaar, die al vroeg belangstelling voor kunst had, ben ik me er altijd bewust van geweest dat Heerlen over opmerkelijke moderne architectonische schatten beschikt. Mijn parochiekerk was de Annakerk van architect Frits Peutz, met een prachtige beglazing van Daan Wildschut. Deze kerk werd door velen smalend "die betonnen bunker" genoemd, maar de bijzondere ruimtewerking en de fonkelende beglazing zijn uniek in Limburg. Overal in de stad kwam en kom je bijzondere gebouwen tegen. Veelal, naar later bleek, van de hand van architect Frits Peutz: het stadhuis, warenhuis Schunck, de stadsschouwburg, bioscoop Royal et cetera. Zelfs het flatgebouw waar ik als kind heb gewoond, is door Peutz ontworpen. Bavianen en A.Th. van Deursen, Bavianen en Slijkgeuzen. Kerk en kerkvolk in de tijd van Maurits en Oldenbarnevelt Uitgeverij Van Wijnen (Franeker 2010) heruitgave in luxe uitvoering, ISBN 9789051943917, 571 pp., 69,50. Ik las het boek voor het eerst. Wel heb ik later verschenen werken gelezen, zoals De Republiek van Jonathan Israël en Tussen Gideonsbende en publieke kerk van W. Bergsma, die Van Deursen aanhalen en waarderen. En terecht. Het boek blijft een meesterwerk, vooral omdat Van Deursen zich blijft richten op het thema van het boek, geen zijpaden inslaat en detailgegevens uit de archieven goed verwerkt in het geheel van de tekst. Zo wordt Deel 1 (de gereformeerde kerk) beslist niet een hele lange en soms saaie aanloop naar het eigenlijke verhaal van Deel 2, maar Dick Deuzeman redacteur Archievenblad voor Friesland. Piet Mertens e.a. (red), Sint Pancratius in het hart van Heerlen in the heart of Heerlen 30 2011 nummer 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 30