KVAN Nieuws Op weg naar een nieuw KVAN beleidsplan (slot) Declaration on Archives Conferentie VNG Raad voor Cultuur en nieuwe selectiemethodiek a In de tweede helft van 2010 heeft de KVAN als nieuwe leden mogen verwelkomen: In de laatste twee nummers van het Archievenblad hebben we jullie discussiepunten voorgelegd op weg naar de vaststelling van het beleidsplan 2011-2015. Ingesloten bij dit nummer treffen jullie het uiteindelijke concept beleidsplan aan. We willen daarover met jullie spreken tijdens de aanstaande KVAN-dagen in Leeuwarden op maandagmiddag 6 juni ('De KVAN in het veld', 13.30 uur). Vaststelling kan dan volgen tijdens de algemene ledenvergadering de volgende dag. De Nederlandse tekst van de Declaration on Archives treffen jullie als bijlage bij dit Archievenblad aan. Tijdens de algemene ledenvergadering zal die ter vaststelling worden voorgelegd. Op uitnodiging van de VNG nam voorzitter Fred van Kan op 9 mei j.l. deel aan een 'invitational conference' over het versterken en bundelen van de ondersteuning van gemeentelijk archiefwerk en DIV. Hij wees op het grote belang van goede professionals en goede opleidingen. Uitkomst van de bijeenkomst was dat ondersteuning wezenlijk is, maar dat het nog veel belangrijker is dat de gemeenten een gezamenlijke, heldere koers varen. Waarom niet, zoals het Rijk, kiezen voor een overgang van papier naar digitaal in vier of vijf jaar? Waarom niet gezamenlijk deelnemen aan het initiatief van de Archiefcoalitie Digitale Duurzaamheid en samen op weg gaan naar een gemeenschappelijke e-depotvoorziening? Wordt vervolgd. Op 10 mei organiseerde de Raad voor Cultuur een consultatiebijeenkomst rond een nieuwe aanpak en methodiek van selectie van (rijks)archieven. De staats secretaris heeft de Raad daarover advies gevraagd. Voorzitter Fred van Kan nam deel aan de bijeenkomst, evenals onder meer vertegenwoordigers van BRAIN en KNHG. Hij liet weten in de opzet de breedte van het archiefveld te missen; de selectieaanpak is alleen voor het Rijk uitgewerkt. Verder gaf hij aan dat de KVAN hecht aan externe en onafhankelijke toetsing bij waardering en selectie, zoals zij dit ook heeft gemeld in haar reactie op het voorgenomen voorstel tot wijziging van de Archiefwet. Ook pleitte hij voor evaluatie van PIVOT en voor het uitvoeren van meerdere testen met de nieuwe methode, alvorens te besluiten de nieuwe methodiek in te voeren. Aan invoering zal in ieder geval een gedegen voorlichtings- en opleidingstraject vooraf moeten gaan. Rond 1 juli brengt de Raad zijn advies uit. W. Ohr, Katwijk Arjen F. Pels Rijcken, Den Haag Mevrouw M. Langelaar, Rhoon Mevrouw C. Grijsen, Den Haag Mevrouw L. Kuijper-de Jong, Tilburg Mevrouw M. Hoefsmid, Almere W. Vermeere, Utrecht B.H.H.M. Gerrits, Bassenge Mevrouw P. Jorritsma, Woudrichem J. van der Male, Westzaan Mevrouw T. Free, Alkmaar J. Hoogteijling, Amsterdam Mevrouw H. Kool-Blokland, Middelburg nummer 5 201 1 29

Archievenblad | 2011 | | pagina 29