Scripties Archiefwetenschap UvA in 2010 In 2010 behaalden negen studenten het masterdiploma Archiefwetenschap aan de Faculteit Geesteswetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Acht van hen verwierven tevens het diploma Archivistiek A. Indien de scripties zijn vrijgegeven voor publicatie zijn ze met een asterisk aangegeven. Deze scripties zijn beschikbaar via UvA Scripties Online: www.scriptiesonline.uba.uva.nl. Joost Daams Eline de Graaf Caroline Huzen f* -r- Marieke de Haan Compliance voorbij: verantwoording in keten- archivering. Grounded Theory Development op basis van het Omgevingsloket Online "Archief omslagen." Scriptieonderzoek naar de registratuurgeschiedenis van de gemeenten Aagtekerke, Arnemuiden, Biggekerke, Domburg, Grijpskerke, Koudekerke, Meliskerke, Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland, Oost- en West Souburg, Oostkapelle, Ritthem, Serooskerke, Sint Laurens, Veere, Vlissingen, Vrouwenpolder, Westkapelle en Zoutelande tussen 1900 en 1966.* Deze scriptie presenteert de resultaten van vergelijkend onderzoek naar de registratuurgeschiedenis van negentien gemeenten op het Zeeuwse eiland Walcheren tussen 1900 en 1966. Achttien van de negentien Walcherse gemeenten pasten in 1900 het chronologisch seriële collegiaal Agendastelsel B toe. Alleen Vlissingen maakte gebruik van een ander chronologisch serieel registratuurstelsel; collegiaal Agendastelsel C. In 1966 maakten de gemeenten allemaal gebruik van de decimale code van de VNG. De behoefte aan een ander registratuurstelsel werd gecreëerd door een toename van de hoeveelheid administratie die de ambtenaren ter secretarie te verwerken kregen. Deze groei werd veroorzaakt door de toename van wet- en regelgeving aan het begin van de twintigste eeuw gecombineerd met de bevolkingsgroei in de onderzochte periode. "Völlig getrennte Anstalten?" Het afbakenen van de verzamelgebieden van de gemeentearchieven en de historische musea van Frankfurt am Main en Utrecht in de periode 1874-1918. Een vergelijking. De scriptie gaat over de afbakening van de verzamelgebieden van gemeente archieven ten aanzien van historische musea aan het einde van de negentiende eeuw. Welke criteria werden gehanteerd? Welke voorwerpen werden uitgewisseld tussen archieven en musea? In hoeverre hadden persoonlijke, plaatselijke, Duits archivaris Hermann Grotefend (coll. Wikimedia Commons). wettelijke en historische factoren invloed op deze criteria? Hoe zag het resultaat er in de praktijk uit? Twee voorbeelden zijn onderzocht: in Frankfurt am Main het 'Stadtarchiv' en het 'Historisches Museum' en in Utrecht het Museum van Oudheden en het Stadsarchief van Utrecht. In de periode 1874 en 1918 zijn de eerste stedelijke historische musea opgericht. De verzamelgebieden van musea en archieven stonden nog niet vast; een wettelijke kader hiervoor ontbrak grotendeels. Bij de afbakening speelden 24 2011 nummer 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 24