Voor wat hoort wat? Het vraagstuk van belonen bij crowdsourcing Handen VeleHanden.nl wordt een website voor crowdsourcing waar Nederlandse archieven scans van archiefstukken kunnen aanbieden aan iedereen die bereid is om deze archieven voor een breder publiek toegankelijk te maken. De bouw van Velehanden.nl is in volle gang: deze zomer wordt de website getest en - naar verwachting - in oktober komt deze online. Dat het nader toegankelijk maken van archieven als een nuttige maatschappelijke bijdrage zal worden ervaren, daar twijfelen wij geen moment aan. De vraag of het werk ook als interessant en leuk wordt ervaren, is lastiger te beantwoorden. Of iets interessant of leuk is, is vooral een subjectieve ervaring. Maar als aanbieder van 'werk' aan de crowd kun je er veel aan doen om het voor de vrijwilligers zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Een belangrijk begin is het presenteren van een snelle website met een heldere structuur en groot gebruiks gemak. Ook is het belangrijk dat de vrijwilliger zich gewaardeerd en als volwaardige partner behandeld voelt. Daarnaast moet hij eer kunnen behalen uit zijn werk en eventueel een materiële vorm van beloning kunnen ontvangen. Motiveren door belonen Het eerste project dat op VeleHanden.nl zal worden aangeboden, is het indexeren van de Militieregisters. Door de vorm (voorgedrukte formulieren met goed leesbaar handschrift) en door de inhoud (informatie voor iedereen met Nederlandse voorouders) leent de bron zich bij uitstek voor crowdsourcing. Een grote groep vrijwilligers kan tegelijkertijd online aan de slag met indexeren. Het werk levert straks weliswaar een uiterst nuttige en volledig doorzoekbare index op, maar voor de vrijwilliger kan het invoeren van gegevens eentonig worden. Daarom is een extra motivatie door middel van beloning onmisbaar. We kiezen voor een even simpele als doeltreffende manier: het toekennen van punten die verzilverd kunnen worden. Neem alvast een kijkje op www.VeleHanden.nl en volg het nieuws over het testtraject. Heeft u creatieve suggesties voor beloning, mail Annemarie Lavèn: alaven@stadsarchief. amsterdam.nl. Alles over de Militieregisters vindt u op www.militieregisters.nl. Ook meedoen met uw militie registers? Mail Nelleke van Zeeland: nvanzeeland@ stadsarchief.amsterdam.nl. Annemarie Laven Hoewel crowdsourcing een jong fenomeen is, valt uit de talrijke internationale initiatieven al één conclusie te trekken: het succes staat of valt met de motivatie van de vrijwilligers. Alleen als zij de klus leuk vinden en/of het gevoel hebben een nuttige maatschappelijke bijdrage te leveren, heeft crowdsourcing kans van slagen. Bij het opzetten van het project 'Vele Handen maken licht werk. Open archieven door crowdsourcing' hebben we als projectgroep daarom ook grondig nagedacht over hoe we de 'crowd' kunnen motiveren en gemotiveerd kunnen houden. Voor de Militieregisters geldt dat de vrijwilliger bij inlevering van een geïndexeerde scan punten ontvangt. Blijkt na controle dat de gegevens juist zijn ingevoerd, dan ontvangt hij nog meer punten. Om de spanning wat op te bouwen, voegen we een kansspel element in: door middel van een loterij wordt op een willekeurig moment een groot aantal punten uitgedeeld. Ook het bereiken van een mijlpaal, zoals de 10.000e of 100.0000e scan, vieren we met een flink aantal bonuspunten. Zo kan het aantal verdiende punten fors oplopen. De opgebouwde punten kunnen de vrijwilligers inwisselen tegen 'scantegoed'. Hiermee zijn scans te koop uit de archiefbank van projectwebsite Militieregisters.nl. Op deze site ziet men de index dagelijks groeien dankzij het werk dat wordt uitgevoerd. Het inwisselen van punten voor 'scantegoed' is interessant voor genealogen en ieder ander die meer wil weten over zijn voorouders. Maar de vrijwilliger kan zijn gespaarde punten ook inleveren voor andere producten: een kopje koffie, een rondleiding, toegang tot een tentoon stelling of welk product dat (sponsors van!) archieven maar kunnen leveren. We nodigen u graag uit om tijdens de KVAN-dagen met ons van gedachten te wisselen over hoe we het belonen zo efficiënt en aantrekkelijk mogelijk kunnen inrichten. Want wij zijn ervan overtuigd: voor wat hoort wat! Annemarie Lavèn projectsecretaris crowdsourcing, Stadsarchief Amsterdam. nummer 5 201 1 23

Archievenblad | 2011 | | pagina 23