PreservationTechnologies DE REE VJ archiefsystemen Archieven in het veld A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Open data Verwachtingen internet is een site snel verouderd." De Ree stelt dat archivarissen zich drukker lijken te maken over de vorm dan de inhoud: "Het archiefwezen is druk bezig met vorm en structuur. Hoe kan het anders? Vorm en structuur zit in de genen van de Nederlandse archivaris. Sinds Muller, Feith en Fruin wordt een archieftoegang volgens strakke regels opgesteld. Registreren wat het is, de juiste datering voor de volgorde, maar ver weg van de werkelijke inhoud. Door deze wijze van ontsluiten wordt een archief maar zeer ten dele ontsloten. De (web)onderzoeker van deze eeuw verwacht meer te vinden. Wanneer is besloten de binnenstad autovrij te maken, welke argumenten werden ervoor gebruikt, wie waren destijds voor- en tegenstanders?" "Natuurlijk is structuur belangrijk. Een forse uitbreiding van EAD als standaard voor het vastleggen van alle archivalia is nastrevenswaardig, maar voor een betere dienstverlening aan de burger lijkt meer nadruk op de inhoud van nog groter belang. Meer inhoud lijkt noodzakelijk voor de archiefontsluiting van deze eeuw." Ook als we expliciet vragen naar de trend die op dit moment het meest genoemd lijkt te worden - open data - benadrukt De Ree het belang van de inzet op ontsluiting. "Open data is kort gezegd de mogelijkheid om op verschillende manieren data te gebruiken omdat deze zonder veel moeite uit een systeem kunnen worden gehaald. Als leverancier van software staan wij neutraal ten opzichte van open data. De data die wij namens onze klanten beheren zijn immers niet van ons. Daar waar klanten data aan anderen ter beschikking willen stellen, zorgen wij voor adequate software." "Wel vragen wij ons af of website bezoekers gebaat zijn met informatie die op zeer veel verschillende plekken in een net iets andere vorm beschikbaar komt. 'Is dit nieuw of heb ik het al ergens anders gezien?' zien we de onderzoeker zich afvragen. Open data is dus niet het probleem, maar de presentatie van deze data in verschillende platforms en themawebsites. Wij pleiten daarom voor goede afspraken over bronvermelding en zorg voor de juiste context." "Een ander kwetsbaar punt is het ontbreken van goede standaarden voor veel objecten die binnen archiefdiensten beheerd worden. Wij zouden graag willen dat alle verschillende objecten in even zoveel beschrijvingen zijn gestandaardiseerd. Doordat standaarden ontbreken zie je dat de data voldoen aan de meest algemene standaard (de grootste gemene deler). Uitwisseling van data, dus heen èn terug, leidt daardoor tot informatieverlies en dat moet dan worden afgeraden." "Een kort bezoekje aan opendataoverheid.nl leert dat open data zoals de overheid dat lijkt te bedoelen weer iets anders is dan wat we in het Archievenblad van april hebben kunnen lezen. Wij hebben dan ook het vermoeden dat niet met alle winden behoeft te worden meegewaaid en we het beste niet vooraan kunnen lopen. Wat ons betreft blijft de inhoudelijke ontsluiting topprioriteit. Het openstellen van data wordt in overleg met de klant van geval tot geval bekeken. Mocht iedereen het over de vorm eens zijn, dan wisselen we volgens dat formaat uit. Om met Koot en Bie te spreken: net zo makkelijk!" DEVENTit stelt zich minder neutraal op ten opzichte van open data: "Dat een informatiesysteem open data ondersteunt is tegenwoordig vanzelfsprekend. Leveranciers zien zich geplaatst in een werkveld waar samenwerking en uitwisseling onontbeerlijk is. Het is voor een organisatie niet meer één leverancier/één systeem, maar het beste voor iedere toepassing als het gaat om opbouwen en beheren. Ieder systeem hierin zal dusdanig open moeten zijn dat de organisatie in staat is om de informatie uit verschillende systemen geïntegreerd aan te kunnen bieden aan derden, zoals het publiek, en binnen samenwerkings verbanden." "De methoden en protocollen zijn voorhanden en beproefd, dus geen enkele leverancier heeft een excuus om niet aan open data te kunnen voldoen. Het spreekt dus vanzelf dat een informatiesysteem op basis van Atlantis past in deze architectuur. Ook als portaal dat via open data informatie verzamelt en beschikbaar stelt is Atlantis zeer geschikt." In de relatie met een leverancier stelt een archiefdienst natuurlijk eisen aan het product en de bijgeleverde service. Maar wat verwacht een leverancier van de archivaris? Adlib wil graag een langdurige relatie met zijn klanten aangaan, en hoopt dat ook klanten in die relatie willen investeren: "Het is belangrijk om te blijven communiceren. Niet alleen bij de implementatie van een Adlib-applicatie, maar ook daarna. Gebruikers worden bijvoorbeeld aangemoedigd om lid te worden van de gebruikersgroep. Deze onafhankelijke vereniging behartigt de belangen van alle gebruikers en vormt een actief communicatieplatform met Adlib. Dit is een van de manieren waarop wij voeling houden met het archiefwezen." In sommige gevallen worden aan de leverancier eisen gesteld die betrekking hebben op de relatie met andere informatiesystemen in de organisatie. 16 2011 nummer 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 16