m a i I p r o f s* Archieven in het veld V Ontsluitingssystemen Trends een punt dat het niet meer om het digitaliseren alleen gaat. Belangrijke vraag die gesteld dient te worden, is wat de klant van het digitale archief wil. Mensen gaan niet meer naar de studiezaal, maar verwachten alle benodigde informatie op een website te vinden. Ze willen kunnen zoeken door alle informatie, met slechts één zoekvraag." gingen in op de uitnodiging van de redactie. Beide verhuren ruimte voor blijvend te bewaren archiefbescheiden. Ze zien het huren van ruimte bij commerciële instellingen als trend en vinden dit een goede zaak. In het licht van de bezuinigingen is dat gunstig voor VADA, WAD en andere verhuurbedrijven. Dure nieuwbouw of verbouw is niet nodig. Bovendien bespaart het personeelskosten. Wel merken ze op dat veel archivarissen het uitbesteden van het archief niet als alternatief beschouwen. WAD uit dit het sterkst. In het Leidsch Dagblad van 3 juli 2010, katern Rijn- en Vechtstreek, sprak directeur Pels Rijcken in het kader van de nieuwbouw van een archief voor de samenvoeging van de archiefdiensten Rijnlands Midden en Midden-Holland: "Ik ben een buitenstaander, een commerciële man, een vastgoed ondernemer. Voor archivarissen is het een onbekende wereld waarin zij weinig vertrouwen hebben. Ze zien me als een spelbreker, als een heel vervelende man." De verwachting van zowel VADA als van WAD is dat archivarissen en archief diensten meer open zullen staan voor het uitbesteden van hun archief. Zowel VADA als WAD gebruiken in dit verband de term 'open mind'. De redactie vraagt zich af of de wens de vader van de gedachte is. Maar het is moeilijk aan te geven waar de weerstand zit en hoe inhoudelijk deze is. Nog geen enkele archivaris heeft zich in dit blad willen uitlaten over de onwenselijkheid of zelfs wettelijke onmogelijkheid van commerciële archiefbewaarplaatsen. Adlib information systems, De Ree Archiefsystemen B.V., DEVENTit B.V. en Pictura Imaginis BV zijn de grote aanbieders van ontsluitingssystemen in Nederland. Of het nu gaat om archieven, afbeeldingen of objecten, deze bedrijven bieden systemen voor en hulp bij de ontsluiting ervan. Dat kan zowel intern zijn (beheer) als extern (publiek). Nadat deze vier leveranciers de trends en verwachtingen hadden geformuleerd, stelde de redactie een vervolgvraag: hoe kijken zij naar de discussie rond open dataHierop reageerden alleen DEVENTit en De Ree. DEVENTit ziet "volledig webbased ontsluitingssystemen die collecties geïntegreerd beheren en aanbieden" als belangrijkste technologische trend. "Ook collecties van derden worden samengebracht. De objecten zijn toegankelijk voor de reguliere zoekmachines op internet en gespecialiseerde portalen via standaard protocollen. Social media zijn het middel om informatie over objecten te verrijken of objecten te delen. Objecten worden bovendien onbeperkt met elkaar verbonden, ook met semantische relaties. Bewegend beeld, audio/video en 3D presentatie maakt onderdeel uit van de informatie. Deze kunnen op fragment niveau worden beschreven, gevonden en afgespeeld. Ook het gebruik van GIS technieken om vanuit kaarten te zoeken en zoekresultaten te presenteren [hoort hierbij, red.]." Deze nieuwe technologie biedt het publiek nieuwe kansen: "Bezoekers krijgen de mogelijkheid om eigen archieven en collecties op te zetten en de informatie van de instellingen te verrijken. Het publiek wordt steeds meer betrokken door thema's en spelvormen. Informatie uit archivistische bronnen wordt steeds meer toegepast voor onderwijs, toerisme, onderzoek en mobiele toepassingen." Kernwoorden zijn: collectiebeheer, integratie met systemen/collecties van derden, beschikbaarstelling en portaalbouw. Het leggen van relaties tussen objecten wordt ook door anderen als een belangrijke trend beschouwd. "De trend die wij bij Pictura in het archiefwezen zien, is de ontwikkeling in het contextueel publiceren van gedigitaliseerde archieven en het integraal zoeken door deze digitale informatie. Archieven staan op "Verder merken wij dat mensen zich graag willen identificeren met hun eigen regio. Het project AlleFriezen.nl is hier een goed voorbeeld van: een centrale plek op het internet waar men alle informatie over zijn of haar Friese voorouders kan vinden. Een nieuwe trend die we zien is crowdsourcing, waarbij archieven op grote schaal onderling samenwerken, maar ook met hun gebruikers." Adlib signaleert dat archieven steeds professioneler worden in de aanpak van automatiseringsprojecten. "We zien dat steeds vaker om internationale standaarden wordt gevraagd en dat deze ook steeds vaker worden toegepast. Archieven worden steeds mondiger. Er worden hogere eisen aan leveranciers gesteld en het is dus belangrijk om goed te luisteren naar de wensen en behoeften van archieven. Dit heeft natuurlijk gevolgen voor de ontwikkeling van onze software, omdat wij deze altijd bij de archiefpraktijk willen laten aansluiten." "Een andere trend is het koppelen van archiefsystemen aan andere applicaties zoals portalen of webwinkels. Het moet mogelijk zijn om dit te doen, zodat je de sterke punten van verschillende applicaties kunt combineren. Bij ons gaat er daarom veel aandacht uit naar de API [Application programming interface, red.] waarmee leveranciers onderling kunnen samenwerken en hun systemen aan elkaar kunnen koppelen." Daarbij geeft Pictura nog de praktische raad: "Maak elke drie jaar budget vrij voor het opnieuw ontwikkelen van uw website. Met de huidige razendsnelle ontwikkelingen op het gebied van m u RA nummer 5 201 1 15

Archievenblad | 2011 | | pagina 15