DEVENT it Developers Inventors in IT Document Management Solutions VJ Archieven in het veld Digitalisering van archief Dit stelt wel eisen aan archivarissen. Van een inventarisator wordt buiten de vakopleidingen en archiefkennis ook uitgebreide kennis van systemen, software en hardware verwacht. "Dat is iets waar de meeste oude rotten in het vak op struikelen. De jongeren die meer zijn opgegroeid met het digitale kunnen weinig met een beschrijvende inventaris. Maar een samenwerking tussen beide generaties is nog onvoldoende zichtbaar en dat is jammer, want briljante kansen zijn vaak knap vermomd als onoplosbare problemen." Verwachtingen Heikel punt opgelost door het verbeteren van de 'communicatie' (je kunt veel met elkaar uit eten gaan); wel door het hebben van een strategie, een informatiebeleidsplan, en door het goed formuleren en doorspreken van de functionele eisen. Teken ze desnoods uit. Hoe meer je in de opdrachtformulering investeert des te beter is het eindresultaat. Eerst schuren en plamuren, daarna verven. Archiefbewerking Binnen de categorie archiefbewerking ging alleen Mailprofs in op onze vraag. Mailprofs: "De traditioneel georganiseerde afdeling DIV (Documentaire Informatie Voorziening) met papieren dossiers en paternosterkasten bestaat eerdaags niet meer. De nieuwe DIV (INF, IM) bedient haar klanten volledig digitaal." Mailprofs geeft niet aan wat zij van klanten verwacht. Wel wordt gesteld dat Mailprofs in alle stappen die nodig zijn om bij het nieuwe DIV te komen, ondersteuning kan bieden. Archiefruimte: verhuur en inrichting jCl Als aanbieder van een ontzurings- methode van papier, ziet PT de trend dat er steeds minder budget is voor ontzuring van archieven. PT veronderstelt dat dit komt doordat er meer geld naar digitalisering gaat. De verbazing hierover wordt versterkt doordat, volgens PT, de kosten voor het behouden van het originele exemplaar door middel van ontzuring een fractie zijn van de kosten voor digitalisering. Preservation Technologies vreest dat haar installatie niet meer commercieel verantwoord is, doordat er zo weinig gebruik van wordt gemaakt. Daardoor zal ontzuren straks buiten Nederland moeten plaatsvinden, zoals in Spanje, Frankrijk of Polen, waar nog wel geïnvesteerd wordt in ontzuring. Ten aanzien van digitalisering zijn twee inhoudelijke reacties binnengekomen. Doxis Informatiemanagers wil digitalisering niet apart zien. Het is direct gerelateerd aan thema's als advisering, bewerking en ontsluitingssystemen. Doxis ziet ook als trend dat digitalisering in een ruimere context wordt geplaatst. Digitalisering houdt verband met efficiënter werken, zaakgericht werken, risicovermindering en het verbeteren van elektronische dienstverlening. Digitalisering is voor Doxis de kapstok voor opdrachten en klantgesprekken. Volgens Karmac willen bestuurders, gevoed door de tijdgeest met de blik naar voren, meer en meer dat hun archief zichtbaar is. En dus niet weggestopt in een dure archiefkelder. "Als de dynamische stromen digitaal kunnen en de archieven die erbij horen ook, waarom die oude meuk dan niet?" Doxis richt zich vooral op het inrichten van processen en van digitalisering op de buitenwereld. Doxis beaamt dit en ziet dat veel trajecten zich vooral afspelen op operationeel of tactisch niveau. Voor het welslagen is meer nodig: het moet passen binnen het strategisch informatiebeleid en daar moet draagvlak voor zijn. De vraag om digitalisering moet volgens Doxis geplaatst worden in een routekaart van analoog naar digitaal. Op die manier wordt duidelijk welke stappen genomen moeten worden op de weg naar volledig digitaal werken. In het bovenstaande snijden Doxis en Karmac een heikel punt aan. Achter het beleefde motto 'de klant is koning' schuilt een hoop ellende, namelijk dat van een onduidelijke klantvraag. Andersom hebben klanten vaak het idee dat opdrachtnemers als puntje bij paaltje komt een andere taal spreken dan de klant. Dat wordt niet alleen N f O R M A 1 E MANAGE basis van de kaders voor substitutie. Karmac heeft ook een poot in het digitaliseren van oude archieven, vooral ten behoeve van beschikbaarstelling. Beide vinden ze dat de vraag naar digitalisering niet puur operationeel moet zijn. Opdrachtgevers doen er goed aan hun vraag juist te formuleren en te onderbouwen. Karmac: "Opdrachtgevers vragen veel en alles, maar weten vaak niet precies wat ze echt willen." De klant is koning en Karmac kan alles. Voor een goed resultaat raadt Karmac u aan precies te zijn, bijvoorbeeld door te formuleren hoe u de digitale bestanden wilt hebben; welk pakket u wilt gebruiken; op welke wijze u de sociaal-maatschappelijke waarde van archieven wilt tonen aan VADA Archieven en WAD Archiefdepots 14 2011 nummer 5

Archievenblad | 2011 | | pagina 14