Collectie Spaarnestad Photo naar Nationaal Archief Alle mensen De verwerving zorgt ervoor dat de fotocollectie van het Nationaal Archief niet alleen een van de grootste van Europa wordt, maar ook een van de belangrijkste op het gebied van fotojournalistiek. Martin Berendse, directeur Nationaal Archief, is opgetogen: "Spaarnestad is een geweldige aanvulling op de reeds bestaande collectie van foto-, kaart- en archief materiaal." Het Nationaal Archief telt inclusief Spaarnestad zo'n 15 miljoen worden gemaakt, wil de branche vereniging zelf het voortouw nemen. In Alkmaar werden de (on-) mogelijkheden verkend. In de middag van 18 april belichtten verschillende sprekers het onderwerp schaalvergroting vanuit uiteenlopende perspectieven: dat van de overheidsadministratie, dat van professionaliteit en kennisdeling en tenslotte vanuit het perspectief van de bibliotheeksector. In de ochtend van 19 april werd, na een avond vol informele gesprekken over en bezijden het centrale onderwerp van schaalvergroting, de balans opgemaakt. Het volledige verslag van de bijeenkomst is te lezen op www.archiefbrain.nl. Een geweldige operatie is voltooid: met de komst van de laatste vrachtwagen zijn 12 miljoen foto's, (glas)negatieven en dia's, die tezamen de collectie Spaarnestad vormen, van Haarlem verhuisd naar het Nationaal Archief in Den Haag. foto's, 300.000 kaarten en 115 kilometer strekkend archief. "De cultuurhistorische waarde is groot. Er zit veel schitterend materiaal bij en de reikwijdte van de onderwerpen is enorm." Bovendien: "Je kunt het zo gek niet bedenken, of we hebben straks prachtig fotomateriaal bij zo'n beetje elk laat negentiende- of twintigste-eeuws onderwerp in de archieven", aldus Berendse. Peter van den Doel, directeur van Spaarnestad, spreekt van een "ontzettend goede deal". "Als het Nationaal Archief onze collectie niet had overgenomen, dan was de toekomst van het archief zeer onzeker geweest." Om de omvangrijke collectie optimaal te archiveren, conserveren en ontsluiten heeft Van den Doel het Nationaal Archief gevraagd om het archief over te nemen. Afgesproken is dat het Nationaal Archief de foto's in eigendom en beheer krijgt. Spaarnestad Photo blijft bestaan om de exploitatie van de beeldrechten voor haar rekening te nemen. De opbrengsten worden gestoken in het beheer en behoud van de miljoenen foto's, dia's en negatieven. Het archief Spaarnestad is ontstaan in 1906, als fotoarchief van de Haarlemse uitgeverij De Spaarnestad. Door de jaren heen zijn er flink wat fotoarchieven aan toegevoegd. Zo zit er in het archief meer dan een half miljoen fotoafdrukken van ABC press. Maar ook 40.000 kleurendia's van het Nederlandse bureau van The Associated Press, foto's van De Waarheid, Elsevier, HP/De Tijd en van het Emigratiearchief. Er zitten grote namen tussen: Ed van der Elsken, Anton Corbijn, Moholy Nagy, Henri Cartier-Bresson en Ansel Adams. Bij elkaar biedt de collectie een rijke visualisatie van zo'n beetje alle belangwekkende gebeurtenissen in de twintigste eeuw, nationaal maar ook internationaal. Dr. H. (Hildo) van Engen is met ingang van 1 maart 2011 benoemd tot het nieuwe hoofd van het Streekarchief Land van Heusden en Altena. Van Engen studeerde Geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam en is reeds sinds 2006 bij het Streekarchief werkzaam als hoofd archiefbeheer, vanaf 2007 ook als plaats vervangend streekarchivaris. Na het behalen van het wettelijk vereiste diploma Archivistiek zal Hildo van Engen tevens worden benoemd tot streekarchivaris van het Land van Heusden en Altena. Vanaf 7 juni 2011 zal Caroline Leistra in dienst treden bij het Nationaal Archief in Den Haag als senior medewerker collectie beheer. Zij zal zich hier vooral bezighouden met werkzaamheden binnen de sector Collectie, waarbij de nadruk ligt op het beheer van gegevens over archieven. Hiervoor was zij werkzaam als teamleider bij Doc-Direkt, locatie Winschoten (voorheen de Centrale Archief Selectiedienst). Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. nummer 5 201 1 11

Archievenblad | 2011 | | pagina 11