Nieuws uit het veld KVAN bezorgd over dreigende vernietiging archieven Nederlandse versie Declaration on Archives bezoeker van de Archiefbank een verzoek indienen om archiefstukken waarvan nog geen scans beschikbaar zijn te laten digitaliseren. Met de mogelijkheid om de dienstverlening zo in te richten dat op grote schaal kan worden gescand op verzoek, volgt Het Utrechts Archief als eerste in Nederland het voorbeeld van het Stadsarchief Amsterdam. In het verleden werden alleen beschrijvingen van archiefstukken online beschikbaar gesteld, in de toekomst treft de online bezoeker hier ook de scans van aan. Sinds de start van de Archiefbank in het voorjaar van 2010 zijn al meer dan 1,4 miljoen scans gepubliceerd. Een aantal dat de komende jaren gestaag zal groeien. Daarmee vervult de Archiefbank een spilfunctie in de digitale studiezaal, die door steeds meer mensen wordt bezocht: het afgelopen jaar waren dat er 1,5 miljoen. Geleidelijk zullen de meest geraadpleegde stukken zo het eerst digitaal beschikbaar komen. De verzoeken die in de toekomst binnenkomen via scanning on demand zijn binnen twee weken raadpleegbaar en te downloaden. Hiervoor betaalt de bezoeker een vergoeding van 0,25 tot (bij grotere afname) 1,50 per image. Het verzoek zelf is gratis; de gebruiker betaalt alleen voor het inzien en downloaden per image. Op de studiezaal is inzage gratis. Naast een meter scanning on demand per week investeert Het Utrechts Archief ook in het scannen van belangrijke series uit archieven. Het gaat hierbij om 500.000 images per jaar. De Archiefbank trapt op 1 april af met de toevoeging van de images van een archief van grote internationale betekenis: het complete archief van de Duitse ex-keizer Wilhelm II (175.000 images). Alle stukken uit de tijd waarin hij in Nederland verbleef zijn vanaf dan online raadpleegbaar. Van zijn periode in huis Amerongen (1918-1920) Gehonoreerde scanverzoeken worden binnen twee weken afgehandeld en door een professioneel bedrijf gescand, om ze door het archief vervolgens te publiceren in de Archiefbank. Daarna kunnen scans door iedereen via internet worden geraadpleegd en gedownload (foto Het Utrechts Archief). tot en met zijn verblijf in huis Doorn (1920-1941). De Archiefbank is te vinden op: www.hetutrechtsarchief.nl/collectie/ archiefbank. De KVAN heeft in een schrijven aan de Hongaarse ambassadeur haar bezorgdheid uitgesproken over het besluit van de Hongaarse regering om wetgeving in te voeren die het mogelijk maakt om archieven uit de communistische periode te vernietigen van de Hongaarse geheime dienst, het ministerie van binnenlandse Zaken alsmede andere dossiers betreffende de staatsveiligheid. Fred van Kan, voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN), kreeg van de sectie van beroepsverenigingen van de ICA (ICA SPA), de opdracht om het initiatief te nemen tot een Nederlandse vertaling. Samen met Hanneke van Aalst stelde hij op basis van de Engelse tekst een conceptvertaling op. Deze vertaling is te vinden op www.archiefwiki.org/ wiki/Universele_verklaring_over_ archieven. Op deze wiki kunnen opmerkingen en correcties worden geplaatst ter verbetering van de concepttekst. Een definitieve tekst wordt aan de ALV in juni voorgelegd. In die maand wil ook onze zustervereniging, de VVBAD, die tekst bekrachtigen. In september 2010 werd op de jaarlijkse rondetafelconferentie van de International Council of Archives (ICA) in Oslo de Universal Declaration on Archives aangenomen. In de verklaring, die gebaseerd is op de Canadase QuebecDeclaration on Archives, wordt onder meer het belang van archieven voor de samenleving en democratie benadrukt. nummer 3 201 1 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 9