Nieuws uit het veld Erfgoedhuis Zuid-Holland: plan van aanpak semantisch web Hoe cultureel is de digitale generatie? Speel mee met Monk, zoeksysteem voor handschriften Digitale aanpak op maat bij Het Utrechts Archief Thans wordt een gebruikersinterface ontwikkeld om de software, Monk genaamd, gemakkelijker bruikbaar te maken. De software moet elk handschrift aanleren. Dat moet door mensen worden gedaan, door archivarissen en ingewijde, toegewijde vrijwilligers. Om Monk te demonstreren en te testen is er een tijdelijke website gelanceerd voor belangstellenden. Op deze site kunnen geïnteresseerden losse woorden transcriberen. Zodoende 'leert' de software gaandeweg om handschriften te herkennen. Deelnemers kunnen smileys verdienen en de scores worden bijgehouden. Momenteel bevat de database van Monk scans van indices van het Kabinet der Koningin, scheepsjournalen van een der Admiraliteitscolleges en een protocol van de Schepenbank van Leuven. In de Archiefbank vindt de bezoeker alle online en nadere toegangen op de in totaal 20 kilometer archief die Het Utrechts Archief beheert. Met de service scanning on demand kan iedere Er wordt al jaren gesproken over de mogelijkheden van het semantisch web. Maar hoe werkt het precies en op welke wijze kun je hier als erfgoedinstelling op inspelen? Om antwoord op deze vragen te krijgen heeft het Provinciaal Historisch Centrum van het Erfgoedhuis Zuid-Holland een concreet plan van aanpak laten ontwikkelen. Hiermee kunnen erfgoedinstellingen zelf aan de slag. Op het huidige web is het lastig om op een duurzame wijze de relaties tussen onderdelen van een collectie te definiëren. Door databestanden als 'Linked Open Data' te publiceren, worden de onderlinge verbanden op een gestructureerde wijze uitgedrukt en kunnen collecties ook door computers worden 'begrepen'. Dit biedt mogelijkheden voor bijzondere toepassingen. Zo kunnen er verbanden tussen afzonderlijke collecties worden gelegd. Ook kan worden aangesloten bij initiatieven die nu al gebruik maken van semantische technologie, zoals de Europese portal Europeana. Het is te downloaden op de website van Erfgoedhuis Zuid-Holland, www.erfgoedhuis-zh.nl. Veel van de huidige jongeren zijn opgegroeid te midden van de nieuwe media. Inmiddels zijn ze ook vrijwel allemaal online. In het rapport Hoe cultureel is de digitale generatie? van het Sociaal en Cultureel Planbureau wordt besproken in welke mate tieners via ICT cultureel actief zijn en of zij via ICT cultureel betrokken kunnen worden. Ook wordt bekeken in hoeverre de online culturele activiteiten van tieners samenhangen met de omvang van hun internetgebruik, hun digitale vaardig heden, de culturele activiteiten in hun gezin en van hun vrienden, en de culturele en digitale activiteiten op hun school. Voor het onderzoek zijn in 2008 1612 scholieren in het middelbaar onderwijs in de leeftijd van 12-18 jaar ondervraagd. Culturele instellingen zien in de online activiteiten van jongeren een nieuwe kans om deze groep te bereiken. Onder tieners is echter weinig animo voor bijvoorbeeld virtuele rondleidingen en geluidsfragmenten op culturele websites. Het benaderen van de tieners via sociale netwerksites lijkt weinig kans van slagen te hebben. Tieners zitten op sociale netwerksites als Hyves niet te wachten op culturele instellingen. Professor Schomaker van de Rijks universiteit Groningen ontwikkelt met financiële steun van NWO een zoeksysteem, waarbij gedigitaliseerde teksten doorzocht kunnen worden. Het Nationaal Archief, de Groninger Archieven, het Stadsarchief Leuven en het Gelders Archief dragen bij aan dit project. Per 1 april wordt de hard groeiende online dienstverlening van de Archiefbank van Het Utrechts Archief uitgebreid met de service scanning on demand. Want wie via internet zoekt naar informatie over het verleden, wil immers niet alleen de beschrijvingen vinden maar ook de bronnen zelf. Een belangrijke ontwikkeling waar het archief zich bewust van is, en daarom streeft naar een meer vraaggerichte digitale dienstverlening op maat. De Archiefbank achter de schermen: de medewerker digitalisering bereidt iedere week een zending voor met archiefmateriaal op basis van alle gehonoreerde scanverzoeken (foto Het Utrechts Archief). 8 2011 nummer 3

Archievenblad | 2011 | | pagina 8