Nieuws uit het veld Wijziging Archiefwet 1995 Gevolgen voor Archivistiek A en B door collegegeld verhogingen Actualisering selectielijst archiefbescheiden aangeboden Per september 2010 is een nieuwe regel in werking getreden. Door de invoering van de wet versterking besturing is veranderd wie het wettelijk en wie het instellingscollegegeld moet betalen. Wanneer studenten na 1 augustus 1991 een bachelor- of mastergraad hebben behaald en zich willen inschrijven voor een tweede bachelor- of masteropleiding, dan vallen zij onder de zogenoemde 'stapelaars'. Stapelaars betalen vanaf 1 september 2010 voor hun tweede bachelor- of masteropleiding niet meer het wettelijk collegegeld, maar het instellingscollegegeld. Het wettelijk collegegeld wordt landelijk vastgesteld en bedraagt komend collegejaar 1.672,-. Het instellingscollegegeld wordt door de instelling zelf vastgesteld en bedraagt minimaal het wettelijke tarief, maar kan oplopen tot tienduizenden euro's. Zo betalen stapelaars die Archivistiek B willen gaan studeren het komende collegejaar 7.200,-. Voor het volgen van de Master Archiefweten schappen moet door stapelaars zelfs 10.500,- worden neergeteld. De regeling geldt overigens ook voor de al zittende stapelaars, die voor de invoering van de nieuwe regeling aan hun tweede studie zijn begonnen. Zij worden nu dus onverwachts geconfronteerd met een toename in hun lasten van duizenden euro's. Deze groep studenten blijft nu óf met schulden óf met een halfafgeronde tweede studie zitten. De regeling heeft mogelijk niet alleen gevolgen voor de studenten zelf, maar ook voor de beide opleidingen, aangezien de meerderheid van de studenten Archivistiek A en B al een bachelor- of masteropleiding achter de rug heeft. Bij de totstandkoming van het ontwerp heeft de VNG alle volgens het Archief- besluit artikel 3 voorgeschreven landelijke, provinciale en gemeentelijke deskundigen geraadpleegd. Over hun bevindingen heeft de VNG het zogeheten 'Verslag driehoeksoverleg' gemaakt. Zij zijn van advies voorzien door een speciale werkgroep. Voor de volledigheid heeft de VNG op 23 december 2009 alle gemeenten geraadpleegd over een concept van de actualisering. Hierop zijn honderden reacties gekomen, die waar nodig en mogelijk in het nu voorliggende ontwerp zijn verwerkt. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap heeft op 7 maart een wetvoorstel tot wijziging van de Archiefwet 1995 geplaatst op www. internetconsultatie.nl/wijziging- archiefwet1995. Via deze website is het mogelijk te reageren op het voorstel. Het ministerie wil met deze regeling drie doelen bereiken. Ten eerste zullen provincies gaan betalen voor het beheer en de duurzame toegankelijkheid van de eigen archieven, zoals Rijk, gemeenten en waterschappen dat al doen. Daarnaast kan volgens het ministerie de adviserende rol van de Raad voor Cultuur komen te vervallen, nu de Raad voor Cultuur zelf heeft aangegeven over te gaan tot een andere wijze van adviseren, waarbij advisering op hoofdlijnen van het selectiebeleid op de voorgrond komt te staan. Tot slot is het in verband met de grote hoeveelheid over te brengen decentrale rijksarchieven volgens het ministerie niet langer wenselijk om de advisering over de openbaarheid van de decentrale overheidsarchieven bij de rijksarchivarissen te laten. Er wordt voorgesteld deze adviestaak bij de algemene rijksarchivaris te beleggen. De KVAN is formeel in de gelegenheid gesteld om te reageren op het wetsvoorstel. Reacties die in de discussie over het onderwerp op Archief 2.0 geplaatst worden, zullen daarbij nadrukkelijk worden meegenomen. Per september 2010 is de collegegelds- ystematiek veranderd. Dit heeft grote financiële gevolgen voor zowel de studenten, die geconfronteerd kunnen worden met collegegelden van vele duizenden euro's, als voor de opleidingen, die mogelijk een afname van het aantal inschrijvingen kunnen verwachten. De VNG heeft op 3 maart 2011 de actualisering van 'Selectielijst van archiefbescheiden voor gemeentelijke en intergemeentelijke organen' ter vaststelling aangeboden aan de staatssecretaris van OCW. Tevens is een exemplaar verzonden aan zijn vertegenwoordiger, de algemene rijksarchivaris. De oorspronkelijke Selectielijst geldt 20 jaar en is vanaf 1 januari 1996 verplicht voor alle gemeenten. Ze is op 20 december 2005 in de Staatscourant verschenen. De VNG heeft van de colleges van B&W schriftelijk toestemming gekregen om deze lijst voor hen te vervaardigen. Ook hebben de lokale overheden de VNG gemachtigd om een actualisering te maken. Deze betreft de volgende punten: wettelijk verplichte wijzigingen; wijzigingen in bewaartermijnen die op basis van jurisprudentie of de gemeentelijke praktijk problematisch blijken te zijn; indien de opname van een categorie dermate spoedeisend is dat een formele wijziging van de lijst niet kan worden afgewacht. nummer 3 201 1 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 7