\i Inhoud Particuliere archieven en de nieuwe selectie methodiek Een stimuleringsfonds voor archieven In hoog tempo worden de collecties van Nederlandse archiefdiensten gedigitaliseerd. Maar betekent dit ook dat het goed gaat met de digitale ontsluiting naar het publiek toe? Schijn bedriegt... Peter Horsman: bètaman in alfaland, een leven in digitale duurzaamheid Ooit was hij acteur in een film over het archiefwezen, later werkte hij bij de Wereld voedselorganisatie in Rome. Maar furore maakte hij bij de Rijksarchiefdienst en de Rijksarchiefschool. Automatisering, onderwijs en onderzoek zijn de sleutel woorden in de veelbewogen carrière van Peter Horsman. 4 Van de redactie 16 Archieven in het veld: Het Platform voor Particuliere Archieven: onafhankelijk, kleinschalig en laagdrempelig, Sinds 2008 ontwikkelt het Nationaal Archief een nieuwe methodiek voor waardering en selectie van archieven. Verslag van een pilot. Hylke Faber, Marije Kruize en Robbert Jan Hageman Hoe zorgen we voor een adequate documentaire neerslag van n iet- overheidsarchiveren? Regelgeving werkt niet, voorlichten en stimuleren wel. Karin van der Heiden en Ivo Zandhuis --v, V 5 De archiefervaring 7 Nieuws uit het veld 11 In memoriam: dr. Th.W. Jensma 12 Archieven in het veld: Particuliere archieven en de nieuwe selectiemethodiek, Hylke Faber, Marije Kruize en Robbert Jan Hageman 14 Archieven in het veld: Het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis en de Archieven van Internationale Organisaties, Huub Sanders Nico van Egmond 17 Archieven in het veld: Een stimuleringsfonds voor archieven, Els Swaab 19 Europese audiovisuele archieven bundelen digitale krachten, Mirella Hoogeveen 20 Archieven, open u!, Karin van der Heiden en Ivo Zandhuis 23 Het Oera Linda Boek, een 'cold case' en 'hot item', Henk Porck, Ellen van der Grijn en Adriaan Kardinaal 25 Column 27 KVAN Nieuws 29 Uitgelezen 33 Agenda 35 Burgerlijke Stand Peter Horsman: bètaman in alfaland, een leven in digitale duurzaamheid, René Spork nummer 3 201 1 3

Archievenblad | 2011 | | pagina 3