v- Van de ene stad naar de andere Disordres Noot 1 Groepsfoto stadsarchief Dordrecht. Links Peter Horsman, rechts archivaris Th. Jensma. technologie is nu eenmaal geen geschiedenis of theologie) behaalt hij - opnieuw met genoegen - in 1999 het diploma Archivistiek A. Hij raakt aardig internationaal georiënteerd, onder meer door (ICA) congressen in Parijs en Montréal. Peter wordt eerst lid en later voorzitter van de 'Automation Committee' van de ICA. In 1988 neemt hij deel aan een "invitational expert meeting on descriptive standards", waar feitelijk de grondslagen werden gelegd voor wat later ISAD is geworden. Via de ICA leert hij zijn tweede en huidige vrouw kennen. Zij woont met haar dochtertje in Rome en Peter in Amsterdam. Peter vliegt sindsdien van de ene stad naar de andere en is altijd onderweg. Praktiserend gelovig is hij niet meer, zodat hij hoog in de wolken vooral moet vertrouwen op goede weersomstandigheden en een solide techniek. Binnen de Rijksarchiefdienst rommelt het. Reorganisatie volgt op reorganisatie. Peter kan er een half jaar tussenuit breken door een project te doen bij de Wereldvoedselorganisatie in Rome (WFO). Een vaste baan zit er daar echter niet in omdat het contingent Nederlanders al veel hoger is dan op grond van een evenredige verdeling over de lidstaten Als docent bij een cursus paleografie, stadsarchief Dordrecht (1980). redelijk is. Peter keert terug naar de Rijksarchiefdienst waar hij zich onder meer bezighoudt met het dossier 'digitale duurzaamheid', totdat het programmabureau op dubieuze gronden wordt opgeheven. Hij stapt in 1996 over naar de inmiddels verzelfstandigde Archiefschool. Hij zal daar 13 jaar het onderzoek coördineren en onderwijs geven. De archivaris maakt soms even plaats voor de muzikant. Gevraagd naar hoogtepunten in zijn loopbaan passeren de Van Wijnpenning (enigszins gekscherend) maar vooral zijn promotie aan de Universiteit van Amsterdam in 2010 de revue. Zijn proefschrift getuigt van een oude liefde: Abuysen ende Disordres. Archiefvorming en archivering in Dordrecht, 1200-1920. Oud-gemeentearchivaris Jensma is niet bij de promotie aanwezig maar stuurt Peter een zeer persoonlijke brief.1 Gevraagd naar teleurstellingen komt onvermijdelijk de onnodige teloorgang van de Archiefschool ter sprake, met als persoonlijk dieptepunt het onverwacht overlijden in 2006 van vriend en collega Hans Scheurkogel. Peter schreef een bewogen in memoriam voor hem in het Jaarboek van de S@P (2010). Onder het genot van een glas cognac vraag ik Peter voorzichtig of en wanneer hij met pensioen gaat. Nou, over ruim een jaar dus, maar... hij is nog betrokken bij een Holocaustproject van het NIOD (doorlooptijd 4 jaar) en zo nog wat zaken. Zijn persoonlijke onderzoeks agenda bevat ook nog het een en ander. En dus zal Peter nog wel een tijdje heen en weer blijven vliegen, alvorens zich in alle rust neer te zetten op een naar ik hoop Italiaans dakterras, ver weg van alle (e-)depots. 1 Nog voor het ter perse gaan van dit nummer van het Archievenblad bereikte de redactie het bericht dat Th. Jensma, oud-gemeentearchivaris van Dordrecht, is komen te overlijden. René Spork redacteur Archievenblad en projectleider digitale dienstverlening bij het Gemeentearchief Rotterdam. Theo Thomassen en Peter Horsman, Archiefschool begin 21ste eeuw. nummer 3 201 1 37

Archievenblad | 2011 | | pagina 37