Peter Horsman: bètaman in alfaland, een leven in digitale duurzaamheid Café-restaurant Schlemmer in Den Haag is de plaats voor ontmoetingen en ontboezemingen. Hier tref ik op een maandagavond Peter Horsman voor de rubriek 'Burgerlijke Stand' van het Archievenblad. Peter is wetenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam. Peter is gepromoveerd. Peter was ooit... ja, wat was Peter eigenlijk ooit? En waar en wanneer is hij geboren? 1947 is ook het jaar van de warmste zomer ooit. Bekende leeftijdgenoten van Peter zijn: David Bowie, Iggy Pop en Ron Wood. En dus... stel ik maar meteen de vraag: "Hoe is het met je gitaarspel?" Het antwoord: "Beroerd." Peter speelt basklarinet, klassiek, in een min of meer vast en hem dierbaar gezelschap, al vele jaren. Gezin School Lisse kent een lange geschiedenis; in 1998 vierde de gemeente haar 800-jarig bestaan. De ambachtsheer zal zijn geloofsstempel op de streek hebben gedrukt: katholiek. Er is echter een christelijke nationale onderwijsinstelling waar Peter 'school gaat'. Peter roemt de didactische kwaliteiten van zijn lagere school. De middelbare school is het Christelijk Lyceum in Leiden (nu Visscher het Hooft), waar Peter in 1965 zijn diploma HBS B haalt. In 1952 is de school uitgebreid met een gymnasium en zo een lyceum geworden. Iets later wordt ook een MMS (Middelbare Meisjesschool) toegevoegd. Onvermijdelijk doet Peter in de zomer vakantiewerk in de Bollenstreek: bollen Burgerlijke Stand Peter Horsman, Archiefschool begin 21sse eeuw (foto's part. coll.). René Spork Peter is geboren in Lisse op 23 april 1947 middenin de Bollenstreek, een paar jaar na de Tweede Wereldoorlog en die gruwelijke Hongerwinter. In de tijd dus dat bloembollen - zo wil de overlevering - noodgedwongen bij menigeen op het menu stonden. Peter is dus van de generatie die geacht wordt altijd haar bordje leeg te eten. 'Honger' kennen we niet, wel 'trek'. In Schlemmer doet Peter zijn generatie alle eer aan. Peter heeft een oudere broer en een jonger zusje. Hij groeit op in een gereformeerd gezin in een overwegend katholieke streek. Zijn vader is een Peter als peuter. redelijk kritische gelovige. Hij runt een centraal magazijn voor auto-onderdelen voor een groep autodealers en komt later in het 'openbaar vervoer' terecht. Zijn moeder is huisvrouw en zal - nog voor Peter de deur uit is - gaan werken in een psychiatrische inrichting. Zijn oudere broer belandt in het onderwijs, wordt directeur van een scholen- gemeenschap en gaat uiteindelijk het advieswerk in. Zijn jongere zus doet wat haar moeder ook deed: zij bestiert het huishouden en. een door haar man, uit afvalhout achter zijn huis, zelf getimmerde zeer bruine kroeg. nummer 3 201 1 35

Archievenblad | 2011 | | pagina 35