Agenda Daar zit muziek in! Studiedag erfgoed, migratie en herinnering De afdeling Geschiedenis van de Erasmus School of History, Culture and Communication organiseert op maandag 9 mei 2011 de studiedag 'Herinneringsculturen en erfgoedpraktijken van migratie in de Lage Landen'. Deze studiedag handelt over de wijzen waarop migranten met het verleden omgaan, en hoe deze migratieverledens een plaats krijgen in migrantenverenigingen en erfgoed- en onderwijsinstellingen in Nederland en Vlaanderen. Tijdens deze studiedag wordt gefocust op drie punten. Allereerst wordt gekeken naar de manier waarop deze herinneringen vorm krijgen in private en publieke ruimten. Het tweede dagdeel richt zich op het geschiedenis onderwijs in Nederland en Vlaanderen. Tot slot wordt ingegaan op de relatie tussen migranten(groepen) en erfgoed instellingen. Sprekers op deze studiedag zijn sociologen, antropologen en historici. Studiemiddag muziek bibliotheken Op 12 mei a.s. organiseert de Nederlandse vereniging van muziekbibliotheken, muziekarchieven en muziekdocumentatie- centra (NVMB)een studiemiddag, waarin aandacht voor veranderingen in het openbare (muziek)bibliotheekwerk. Ook niet NVMB-leden worden nadrukkelijk uitgenodigd bij de studiemiddag van de 15-jarige vereniging aanwezig te zijn. Eén van de sprekers is prof. dr. Frank Huysmans, werkzaam bij het Sector instituut Openbare Bibliotheken (SIOB) in Den Haag als programmamanager Onderzoek en Kennisdeling, en bijzonder hoogleraar Bibliotheekwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, in het bijzonder met betrekking tot openbare bibliotheken. Deelname is gratis. Het archief van morgen Het Platform Particuliere Archieven presenteert, in samenwerking met het Nederlands Muziekinstituut (NMI), een bijeenkomst over muziekarchieven. Frits Zwart, directeur van het NMI, zal de bijeenkomst openen. De drie sprekers zijn: Eleonore Pameijer, muzikante en medeoprichter van de Leo Smit Stichting, een stichting die aandacht vestigt op componisten die tijdens de Tweede Wereldoorlog vervolgd zijn; Paul Osseweijer, project Digitale Wegwijzer Nederlands Muzikaal Erfgoed, een samenwerkingsverband tussen NMI en Muziekcentrum Nederland; Jaap van Beusekom, voormalig directeur van het Nederlands Pop instituut en muzikant in een van de oudste bands van Nederland: CCCInc. Advocating for Archives and Records Van 31 augustus tot 2 september zal in Edinburgh de 'Archives and Records Association (UK and Ireland) Conference 2011' plaatsvinden, georganiseerd door de Brits-Ierse beroepsvereniging en de sectie voor beroepsverenigingen (SPA) van de International Council on Archives. Het thema van het congres is 'Advocating for Archives and Records: The Impact of the Profession in the 21st Century'. Sprekers uit het Verenigd Koninkrijk, Amerika, Frankrijk en Australië zullen dit thema uitgebreid behandelen. Keynote sprekers zijn Arleen Seed van de Wereldbank en Larry J. Hackman, voormalig directeur van de New York State Archives en van de Harry S. Truman Presidential Museum and Library. De studiedag is bedoeld voor onderzoekers en medewerkers van erfgoedinstellingen/ -verenigingen en migrantenverenigingen. Zij kunnen voorstellen indienen voor posters waarmee ze hun werkzaamheden en interessegebieden kunnen profileren. Deze worden tijdens de studiedag tentoongesteld. Deelname is gratis. Locatie: Gemeentearchief Rotterdam Info: www. eshcc.eur. nl/studiedag_ herinneringenmigratie/ toezicht op de digitalisering van het archief en de landelijke kennisontwikkeling omtrent het e-depot - hun visie. Wat is de trend, wat zijn de gevolgen en wat zijn de meningen hierover? Deelname is gratis. Locatie: Provinciehuis Groningen Info: www.hetarchiefvanmorgen.com 19 mei 2011 informatiemiddag geeft een update: waar staan we nu in Nederland op het gebied van auteursrecht en (digitaal) erfgoed? Aan de orde komen: de diverse oplossingsrichtingen; de zoektocht naar rechthebbenden; onderhandelen en contracteren met rechthebbenden en hun organisaties; en het laatste nieuws op het gebied van onderzoek en (Europese) auteursrechtontwikkelingen. Het laatste deel van de middag is gereserveerd om nu eindelijk al die vragen over auteursrecht te stellen en hopelijk te beantwoorden, om met nieuwe ideeën weer aan de slag te kunnen gaan. Deelname is gratis. Locatie: Beeld Geluid, Hilversum Info: http://www.den.nl/agenda/ 9 mei 2011 12 mei 2011 Locatie: Kunstfactor, Kromme Nieuwe- gracht 66, Utrecht Aanmelden: e.van.swol@muziekcentrumnederland.nl 13 mei 2011 Het event 'Het archief van morgen' gaat over digitalisering, het e-depot en digitale duurzaamheid. Het e-archief, waarin permanente toegang tot digitale informatiebronnen wordt nagestreefd, is volop in beweging. Veel informatie producten van overheden ontstaan digital born en worden nauwelijks nog anders dan digitaal opgeslagen. De duurzame opslag van en permanente toegankelijkheid tot alle digitale documentaire informatie is een complexe en kostbare aangelegenheid. Drie sprekers geven vanuit een eigen professie en specifieke achtergrond - de gemeentelijke e-dienstverlening, het provinciaal Locatie: Aula, Koninklijke Bibliotheek Den Haag Info: www.platformparticulierearchieven.nl 31 augustus - 2 september 2011 Locatie: Hilton Grosvenor Hotel, Edinburgh 34 2011 nummer 3

Archievenblad | 2011 | | pagina 34