Agenda JP Tentoonstellingen Beschermheiligen op het Meertens Instituut Elke dag een draadje... Borduren in gevangenschap y olTTiTp* Bijeenkomsten Informatiemiddag: 'Red de 20e eeuw van de vergetelheid' 3 maait t/m 4 juni 2011 Heartens tnztttuut. Joan Muyakenweo ZB, 1C8B CJ Amstanum 3 maart tot 4 juni 2011 In december 2010 heeft het Meertens Instituut de databank Beschermheiligen gelanceerd (http://www.meertens. knaw.nl/beschermheiligen). De databank bevat gegevens over de verering van enkele heiligen in Nederland en Vlaanderen. Deze heiligen worden aangeroepen om mensen, dieren of gewassen te beschermen tegen of te genezen van ziekten, en ter voorkoming van slecht weer. Naar aanleiding van deze lancering is het instituut benaderd door Kunstkabinet Elganan Schultheiss. In de tentoonstelling 'Beschermheiligen' geven hedendaagse kunstenaars de denkbeelden over beschermheiligen in de huidige tijd vorm. Dat de bescherm heilige of beschermengel ook een symbool kan zijn voor de inspiratie komt hierin ongetwijfeld tot uitdrukking. Kunstenaars uit het hele land en verschillende disciplines exposeren nieuw en bestaand werk over beschermheiligen. Daaronder ook 12 leden van de 90-jarige kunstenaarsvereniging AKKV. Als u de tentoonstelling wilt bezoeken moet u zich met naam en aantal personen aanmelden via info@meertens.knaw, onder vermelding van 'bezoek tentoonstelling Beschermheiligen'. De entree is gratis. Locatie: Meertens Instituut, Amsterdam Info: www.meertens.knaw.nl/cms/ vanaf 9 juni 2011 Het Verzetsmuseum Amsterdam opent op donderdag 9 juni aanstaande de tentoonstelling 'Elke dag een draadje Borduren in gevangenschap 1940-1945' gewijd aan een prachtige collectie borduurwerken, gemaakt door vrouwen in gevangenschap tijdens de Tweede Wereldoorlog. Gearresteerd voor bijvoorbeeld het helpen van Joden of het rondbrengen van illegale kranten, hielden ze zichzelf op de been door hun ervaringen te verwerken in borduur werken. Ook in de interneringskampen in Nederlands-Indië werd massaal geborduurd. Het was een uitlaatklep, bood houvast en het gaf kleur aan het grauwe bestaan. Vrouwen in gevangen schap deden veel moeite om te kunnen borduren. Lappen werden gemaakt van kapotte lakens en kledingstukken, borduurdraadjes werden bijvoorbeeld uit een gekleurde hoofddoek gepeuterd. De vrouwen maakten de borduurwerken voor zichzelf én voor elkaar. Soms wordt uit de borduurwerken duidelijk dat ze bedoeld waren als verjaardags- of kerstcadeau. Uit de aard van de borduur werken komen de verschillende omstandigheden in gevangenschap naar voren. In de Nederlandse gevangenissen hadden vrouwen vaak veel tijd om buiten het zicht van de bewaarders te borduren. De was werd door de familieleden gedaan. Via het wasgoed werd van alles de gevangenis in- en uitgesmokkeld. De prachtigste borduurwerken konden daardoor in de gevangenissen tot stand komen. Achter ieder borduurwerk - hoe klein en onooglijk ook - schuilt een aangrijpend verhaal. Het Verzetsmuseum Amsterdam brengt deze nu naar buiten. Locatie: Verzetsmuseum Amsterdam Info: www.verzetsmuseum.org ifr lap,* Mplk k 4*t Borduurwerk van Titia Gorter, gemaakt in gevangenis Oranjehotel, Scheveningen (Verzetsmuseum Amsterdam/foto Peter Smith). 19 april 2011 Veel erfgoedinstellingen digitaliseren hun collecties. Bij materiaal uit de 20ste en 21ste eeuw vormt het auteursrecht vaak een beperkende factor voor internettoegang. Waar kunnen erfgoed instellingen zoal mee te maken krijgen? Op dinsdagmiddag 19 april 2011 organiseren Beelden voor de Toekomst, DEN, FOBID Juridische Commissie en de Koninklijke Bibliotheek een informatie middag over dit onderwerp. Deze nummer 3 201 1 33

Archievenblad | 2011 | | pagina 33