Uitgelezen Uitgeverij De Bezige Bij (januari 2010) ISBN 9023452690, 237 pp., 23,90. Invasie van barbaren Baricco hanteert de metafoor van de barbaar als symbool voor de krachten die de bestaande waarden van de samenleving en cultuur bedreigen en uiteindelijk verwoesten. Daarnaast gebruikt hij het beeld van de invasie om duidelijk te maken welk onheil de bestaande cultuur staat te wachten. Het is niet zomaar een invasie, maar een invasie van deze barbaren. Het is een kunstje dat doemdenkers wel vaker toepassen. Het doet ons op het eerste gezicht denken aan de reactie die Abbé Henri Grégoire in 1793 gaf op de gebeurtenissen waarbij de revolutionairen in Frankrijk zich te buiten gingen aan het verwoesten van gebouwen, boeken en kunstvoorwerpen. Zijn afkeer voor deze zinloze vernietiging van cultuurgoederen verpakte hij in een nieuw bedacht woord: 'vandalisme'. Waar Abbé Grégoire aan het begin stond van een ontwikkeling die zou leiden tot het formuleren van een cultuurbeleid dat gericht was op het veiligstellen van cultuur- en erfgoederen als de stevige steunpilaren van de beschaving, lijkt Baricco eerder het einde hiervan in te luiden. Baricco laat de ontmanteling zien van het gehele mentale arsenaal dat ons is nagelaten door de negentiende-eeuwse, romantische burgercultuur die gericht was op het verleden en op het behoud van traditie. Google Baricco omschrijft de barbaren als mutanten, als "een nieuwe soort, met kieuwen achter de oren, die heeft besloten om onder water te leven". Alessandro Baricco, De barbaren. Essay over de mutatie Soms zijn er van die boeken die de lezer enigszins verward en vooral met veel vragen achterlaat. Een voorbeeld van zo'n boek is I barbiri. Saggio sulla mutazione van de Italiaanse auteur Alessandro Baricco. Het is niet zo eenvoudig om het boek goed te typeren. Het is geen roman en zeker geen wetenschappelijke verhandeling. De auteur noemt het zelf "een poging om te denken, al schrijvende". Ofschoon Baricco het niet over archieven of archivarissen heeft, is het niet moeilijk om het resultaat van zijn denken ook op de fundamenten van onze professie te betrekken. In 2010 verscheen een Nederlandse vertaling onder de titel De barbaren. Essay over de mutatie. Het is eigenlijk een bundeling van zo'n dertig artikelen die in 2006 in het dagblad La Repubblica werden gepubliceerd. De barbaren is om een aantal redenen een boek dat voor archivarissen en andere erfgoed professionals meer dan de moeite van het lezen waard is. In de eerste plaats omdat het op sublieme wijze de thema's en de dilemma's aansnijdt waarmee erfgoedprofessionals en erfgoed instellingen in een veranderende tijd worstelen. In de tweede plaats vanwege de even indringende als herkenbare wijze waarop het boek de paradigma verandering doorgrondt die voor archiefwetenschappers al twee decennia het belangrijkste denkkader vormt. Hoewel Baricco het woord paradigma verandering niet in de mond neemt, staat zijn hele boek in het teken van het begrijpen en duiden van de ingrijpende veranderingen die in onze samenleving plaatsvinden. De mutaties zijn veel groter dan de gebruikelijke veranderingen waarmee iedere generatie wordt geconfronteerd. Het gaat bij Baricco over meer dan alleen de strijd tussen vernieuwing en behoud, tussen instandhouding en verlies, tussen digitaal en analoog. "Nogal wiedes" zo concludeert hij, "dat wij, van buitenaf, met onze longetjes, dat bekijken als een dreigende Apocalyps" (p. 11). "De barbaren ademen met de kieuwen van Google." Google ziet Baricco als een uitvinding die nog het best te vergelijken is met de uitvinding van de drukpers, met een nauwelijks te overschatten betekenis voor de veranderde manier waarop we met informatie omgaan. Google is in een onvoorstelbaar korte tijd doorgedrongen tot het hart van onze beschaving en de invloed ervan dringt door tot in de haarvaten van onze samenleving. De media- wetenschapper Marshall McLuhan beweerde al in de jaren zestig dat de media meer zijn dan louter passieve leidingen waardoor informatie stroomt. De media bieden enerzijds de inhoud die ons in staat stelt over dingen na te denken, maar ze geven tegelijkertijd vorm aan de denkprocessen. En dat laatste is wat velen, die in de woorden van Baricco nog "met longetjes ademen", dan ook beangstigt. Google neemt niet alleen bezit van de strategische punten op de landkaart maar verandert de landkaart zelf. Nicholas Carr beschreef in zijn naderhand op internet veel besproken artikel 'Is Google Making Us Stupid? What the Internet is doing to our brains' (Atlantic Magazine 2008j de kwalijke gevolgen van dit medium dat hij verantwoordelijk hield voor "chipping away my capacity for concentration and contemplation. My mind now expects to take in information the way the Net distributes it: in a swiftly moving stream of particles". In zijn onlangs verschenen boek The Shallows: What the Internet Is nummer 3 201 1 29

Archievenblad | 2011 | | pagina 29