Het Oera Linda Boek, een 'hot item' cold cas Het Oera Linda Boek uit Tresoar (Frysk Histoarysk en Letterkundich Sintrim) in Leeuwarden is een van de merkwaardigste hand schriften van ons Nederlandse geschreven cultuurgoed. De enige echte zekerheid die we erover hebben, is dat het niet is wat het pretendeert te zijn. Fascinerend onderzoeksobject allegorie en wordt als auteur de beroemde dichter en dominee Francois HaverSchmidt (Piet Paaltjens) naar voren gebracht.1 Deze zou hebben samengewerkt met de eigenaar van het handschrift, Cornelis over de Linden, en Eelco Verwijs, archivaris en befaamd filoloog. Volgens Jensma was het Oera Linda Boek niet bedoeld om de lezers permanent te bedriegen, maar ging het meer om het creëren van een tijdelijke illusie van authenticiteit. Het is daarom eerder als een mystificatie te beschouwen dan als een vervalsing. Onze interesse in het Oera Linda Boek is ontstaan naar aanleiding van het papieronderzoek dat in de jaren 1870 aan het manuscript is uitgevoerd. Toenmalige papierdeskundigen hebben op basis van hun bevindingen gecon cludeerd dat het papier na 1840 op een papiermachine is vervaardigd en dat het papier is bewerkt met een kleurstof om het ouder te doen lijken. Het negentiende- eeuwse onderzoek was beperkt van opzet en afgezien van een kleine inspectie van een Duitse papierfabrikant in de jaren 1930, is er sindsdien geen nieuw papieronderzoek aan het Oera Linda Boek verricht. Bij onze studie was de achterliggende vraag of wij met onze huidige kennis en meer geavan-ceerde onderzoeksfaciliteiten tot andere, mogelijk meer nauwkeurige uitspraken Ellen van der Grijn, Adriaan Kardinaal en Henk Porck, In het manuscript wordt beweerd dat het in het jaar 1256 is geschreven en terug gaat op een nog veel oudere tekst. Op 190 folia wordt in een uniek 'runenschrift' het verhaal verteld over een mythisch Fries rijk. In 1867 kwam het handschrift in de openbaarheid als eigendom van Cornelis over de Linden uit de nalatenschap van zijn familie ('Oera Linda' komt van 'Over de Linden'). De voorouders van Cornelis zouden de tekst hebben samengesteld en aan de volgende generaties hebben doorgegeven. Hoewel sommigen de echtheid van het document nog steeds verdedigen, werd al heel gauw na de 'ontdekking' duidelijk dat het Oera Linda Boek geen origineel middeleeuws handschrift is: het is geschreven op machinaal vervaardigd papier in een taal die een combinatie is van oud Fries en 'modern' Nederlands. Toch blijft het Oera Linda Boek een groot mysterie en is het ook vandaag de dag nog een fascinerend onderzoeksobject. In het proefschrift van Goffe Jensma (2004) wordt de tekst onder meer geïnterpreteerd als een religieuze Het Oera Linda Boek (Tresoar, Leeuwarden). nummer 3 201 1 23

Archievenblad | 2011 | | pagina 23