A, Toekomstgericht en kostenefficiënt Referentiearchitectuur de presentatieschil. Deze integratie kan er echter toe leiden dat vervangen van het een (bijvoorbeeld het beschrijvings systeem) grote consequenties heeft voor het andere (de website). In de praktijk komt het echter steeds vaker voor dat een archiefdienst verschillende type collecties in verschillende informatie systemen heeft beschreven. Zo wordt de beeldbank vaak in een ander systeem ontsloten dan de archieven. Voor een optimale dienstverlening wil een archiefdienst het mogelijk maken dat met één zoekvraag gelijktijdig door verschil lende systemen gezocht kan worden en het resultaat op een gestructureerde manier aan de gebruiker wordt gepresenteerd. Er kan dan een systeem worden ontwikkeld dat als zoekschil werkt, zodat tegelijk gezocht kan worden in meerdere systemen. Dit is een relatief eenvoudige oplossing die al bij veel archiefdiensten is toegepast. Een recent voorbeeld van een dergelijke website is geïntroduceerd door het Regionaal Archief Leiden. Hierbij moet er voor worden gewaakt dat de presentatie van de informatie te sterk wordt geïntegreerd met het verwerken van de zoekvraag en het antwoord. De website kan dan niet gemakkelijk worden aangepast. In een derde situatie wil een archiefdienst graag verschillende kanalen inzetten om haar publiek te bereiken. Het is alleen lastig om op basis van de bestaande website een virtuele tentoonstelling te maken, de gebruikersinteractie te personaliseren of de data op een mobiel platform (bijvoorbeeld de iPhone) te presenteren in bijvoorbeeld augmented reality. Ook het aansluiten van een nieuw systeem is ingewikkeld, omdat de webpagina's van elk van deze systemen dan opnieuw moeten worden geïntegreerd. Daarom is dit voor de lange termijn geen goede oplossing en worden ook hier lossere koppelingen geïntro duceerd. En daarbij is het van belang een onbeheersbare berg spaghetti van koppelingen te voorkomen. Wij durven de stelling aan dat de boven genoemde problemen op te lossen zijn door het maken van generieke en eenduidige afspraken over koppelingen tussen informatiesystemen aan de voor- (website) en achterkant (de collectiedatabases). Dat is bovendien iM-tchPlffirviwn Componenten met verschillende verantwoordelijkheden moeten losjes gekoppeld en niet te sterk geïntegreerd worden (ill. Ivo Zandhuis). toekomstgericht en kostenefficiënt. Immers, elke keer dat de archiefdienst op een andere manier zijn collectie beschrijvingen wil gebruiken - bijvoorbeeld via een mobiele app of wanneer een samenwerkingsverband met anderen wordt aangegaan - moeten nu steeds opnieuw afspraken gemaakt worden over de koppeling tussen het beschrijvingssysteem en de 'voorkant', met alle tijdsinvestering en kosten van dien. En wanneer in de toekomst een nieuwe website moet worden ontwikkeld, en dat is sneller dan u zich realiseert, is een nieuwe investering nodig voor koppeling van de systemen. Ervaring leert dat de kosten voor nieuwe digitale dienstverlening voor een belangrijk deel bestaat uit het noodzakelijk overleg over de integratie van systemen. Naast kostenefficiënter kan het ook beter. Een belangrijke frustratie van online archiefgebruikers is bijvoorbeeld dat het vaak niet lukt om een bevredigend antwoord te krijgen op een informatie vraag, terwijl het antwoord wel aanwezig is. Het zoekgedrag van archiefgebruikers wordt sterk bepaald door de digitale informatievaardigheden van de gebruiker, en die is - of we het nu leuk vinden of niet - opgegroeid met Google. De huidige generatie is gewend geraakt dat op een informatievraag een lijst van resultaten wordt gepresenteerd waarin direct zichtbaar is waar de gezochte term voorkomt. Op een specialistische zoekmethode zoals die bijvoorbeeld bij archieven wordt gebruikt, is het antwoord op de vraag een lijst met vermeldingen van inventarissen waarin deze term voorkomt. Daarna moet de gebruiker nog een keer zoeken in de archiefinventaris. De archiefgebruiker krijgt dus eerst de context gepresenteerd en kan daarna pas een verwijzing volgen naar dat wat hij zoekt. De oplossing lijkt te zijn dat een gebruiker het object vindt dat hij zoekt, met een verwijzing naar de context, in plaats van andersom. Er moet daarom gemakkelijk door de archiefdienst voor kunnen worden gekozen om in de resultatenlijst direct een vondst te presenteren op objectniveau. Dat is niet alleen handig om een nieuwe groep gebruikers te kunnen bedienen, maar ook van belang wanneer de mogelijkheid van een andere presentatie gewenst is. Bijvoorbeeld wanneer dat ene object of dossier onderdeel uitmaakt van een online expositie of specifieke verzameling. Door de onderdelen van de digitale dienstverlening minder sterk met elkaar te integreren en 'losjes' te koppelen, kunnen bedrijven, instellingen èn particulieren nieuwe, innovatieve toepassingen maken met de datadiensten die een archiefdienst biedt. Veel kansen dus om de meest optimale manier van digitale dienstverlening te laten ontstaan. Een toekomstgerichte en efficiënte oplossing wordt gerealiseerd wanneer nummer 3 201 1 21

Archievenblad | 2011 | | pagina 21